Cikkek
  Egészséges táplálkozás
     » Befőzés tartósítószer nélkül
     » Bio tea - Gyógytea
     » Egészségvédő növények
     » Fűszernövények
     » Lúgosítás-supergreens
     » LÚGOSVÍZ - Vízionizálás
     » Méregtelenítés
     » Táplálkozás
     » Tiszta víz
     » Vitamin
  Wellnes - Fitness
     » Fitness
     » Lelki egészség
     » Narancsbőr
     » Programok
     » Ultrahangos zsírbontás
     » Wellness szolgáltatások
     » Zsírégetés-fogyókúra
  Fogyasztóvédelem
     » Élelmiszerek káros összetevői
     » Kozmetikumok káros összetevői
     » Vásárlási tanácsok
  Baba-mama
     » Anyának lenni
     » Bébi
     » Óvodások, iskolások
     » Termékismertető
     » Tudományos hírek
     » Várandósság
  Prevenció - megelőzés
     » Alternatív módszerek
     » Bioptron fényterápia
     » Biorezonancia vizsgálat
     » Prevenció
     » Pulzáló mágnesterápia
     » SAFE Laser Lágylézer terápia
     » Vizsgálatok, szűrések
  Betegségek
     » Allergia
     » Bélrendszeri betegségek, probiotikum
     » Bőrbetegségek
     » Cukorbetegség
     » Daganatos betegségek
     » Emésztőszervi betegségek
     » Ételintolerancia
     » Fáradtság, kimerültség
     » Férfiakat érintő betegségek
     » Fog és ínybetegségek
     » Fül-orr-gége betegségei
     » Hétköznapi mérgeink
     » Idegrendszeri betegségek
     » Influenza
     » Ízületi, mozgásszervi betegségek
     » Káros szenvedélyek
     » Légzőszervi betegségek
     » Nőket érintő betegségek
     » Stressz
     » Szem betegségek
     » Szív és érrendszeri betegségek
  Alternatív megoldások
     » Környezettudatos életmód
     » Megújuló energiaforrások
  Szépségápolás
     » Hajápolás
     » Ránctalanító - ránctalanítás
     » Smink
     » Szőrtelenítés - IPL
     » Testápolás
  Életmódinterjúk - könyvajánlók
     » baba-mama
     » egészséges életmód
     » gyógynövények
     » Sztárinterjúk

Kapcsolat
Mobil:
Cím:

E-mail:
»
»

»
 +36 30 7262 647
 2040 Budaörs,
 Törökbálinti utca 42/B
 info@vitaminsziget.com

A CIKK TARTALOMJEGYZÉKE


» Cikkek \
+   Egészséges táplálkozás \
+   Táplálkozás \
+  Időskorban is egészségesen

» Élettani változások
» Mit tehetünk?
» Időskori táplálkozás
Küldés:  Küldés   Betűméret:   Cikk betűmérete Kicsi Normál Nagy   Nyomtatás:  Nyomtatás

Időskorban is egészségesen

2009.02.24.
Címkék: élelmiszer   gyümölcs   időskor   táplálkozás   zöldség  

A megfelelően összeállított étrend időskorban is az egészség megőrzésének egyik alappillére. A menü kiválasztása során azonban számolnunk kell az életkor előrehaladtával módosuló szükségletekkel, amelyek a táplálkozási szokásokban bizonyos mértékű változtatást kívánnak meg.

Élettani változások

  • Ezek közül az egyik leglényegesebb módosulás az anyagcsere lassulása, valamint az aktivitás csökkenése. Ennek hatására a szervezet energiaigénye alacsonyabb lesz, azonban az étvágy gyakorta megmarad, és ez a testtömeg növekedéséhez vezethet.
  • Fontos tényező még a nyáltermelődés csökkenése, amely nyelési nehézségeket, valamint étvágytalanságot okozhat.
  • A szomjúságérzet gyengülése is jelentős problémát jelent, ugyanis a nem megfelelő folyadékfogyasztás hatására a vese működése beszűkülhet, valamint kiszáradás léphet fel.
  • Időskorban a szag- és ízérzékelés is jelentősen módosul, így fennáll az étvágytalanság, s ennek következtében az alultápláltság kialakulásának veszélye. Mivel az ízlelőbimbók száma csökken, az idősek hajlamossá válnak a túlságosan sózott, vagy édesített ételek fogyasztására.
  • A problémás fogazat és a rágóizmok elsorvadása szintén táplálkozási zavarokat hívhat életre, hiszen a nehezedő rágásnak köszönhetően bizonyos fogásokat nem szívesen fogyasztanak.
  • Az emésztés hatásfoka és a felszívódás mértéke is alacsonyabb lesz, ezért gyakoribb lehet bizonyos tápanyagok hiánya.
  •  
    A gyomorsav termelődése is csökken, s ez gátolja a B12 vitamin hasznosulását, valamint rontja a kórokozókkal szembeni ellenálló-képességet.

Mit tehetünk?

A megváltozott igényekhez igazodó táplálkozással, valamint rendszeres testmozgással (aktív életvitellel) az öregedéssel is felvehetjük a harcot!

 

Az ember biológiai életkora nem azonos „naptári” életkorával. Míg az előbbi az általunk kialakított életmód és a bennünket érő környezeti hatások függvényében alakul, addig az utóbbi „csupán” éveink számát jelöli. Megfelelő étrenddel, rendszeres mozgással, valamint a káros szenvedélyek elhagyásával már fiatalabb korban tehetünk azért, hogy lassítsuk testünk öregedésének folyamatát. Az idősebbek számára kialakított speciális étrend szintén elengedhetetlen, hiszen az egészség megőrzését, valamint a már meglévő betegségek tüneteinek mérséklését is nagyban segíti.

Időskori táplálkozás

Az alábbiakban összegyűjtöttük a főbb szempontokat, amelyek az élettani változások következtében módosult szükségletek kielégítéséhez nyújtanak segítséget.

  • A legfontosabb, hogy a vitamin és ásványi anyag igényt igyekezzünk változatos étrend segítségével pótolni és ügyeljünk a szervezet megnövekedett B6-, B12-, és D-vitamin szükségletének fedezésére. Arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy az idősek immunrendszerének csökkent működése miatt mindenképpen gondoskodni kell elegendő mennyiségű C-vitamin beviteléről. A csontritkulás megelőzéséhez elengedhetetlen kalcium (1000-1200mg/nap) pótlására is különös figyelmet kell fordítanunk.
  • Az anyagcsere lassulásának következtében részesítsük előnyben az alacsonyabb energiatartalmú ételeket.
  • A menü minden nap tartalmazzon bőségesen nyers zöldséget és gyümölcsöt is, hogy elegendő mennyiségű vitamin ásványi anyag, élelmi rost, és folyadék juthasson a szervezetbe.
  • A fehérjehasznosulás mértékének csökkenése miatt ügyelnünk kell annak megfelelő pótlására, így nagyobb hangsúlyt kell fektetni a különféle (alacsony zsírtartalmú) húsok, halak, hüvelyesek és tejtermékek fogyasztására.
  • Mérsékeljük a szervezetbe jutó zsiradékok mennyiségét és főként növényi olajokat (pl. olívaolaj, repceolaj) használjunk! A konyhatechnológiai eljárások közül részesítsük előnyben a párolást, a főzést, valamint a zsírszegény sütési módokat (pl. grillezés, roston sütés). Hetente legalább kétszer kerüljön az asztalra omega-3 zsírsavakban gazdag halétel!
  • A sós és édes ízek érzékelésének csökkenését próbáljuk különféle fűszernövényekkel (oregánó, majoránna, tárkony, bazsalikom, kakukkfű stb.) és savanykás ételízesítőkkel (citrom, mustár) ellensúlyozni.A cukrot kiválthatjuk a stevia nevű gyógynövénnyel, amely alig tartalmaz energiát, és az ételek, valamint az italok édesítésére is kiválóan alkalmas! Emellett a fahéj módjával használva szintén jelentős édes érzést okozhat anélkül, hogy jelenlétét észrevennénk.
  • Az időskorban jelentkező emésztési problémák és a gyakori székrekedés elkerülése érdekében ügyelnünk kell arra, hogy elegendő mennyiségű (kb. napi 30 g) élelmi rost jusson a szervezetbe. A pékáruk közül válasszuk a teljes kiőrlésű termékeket, valamint gondoskodjuk elegendő mennyiségű zöldség és gyümölcs fogyasztásáról. A száraztészták közül a rostdús fajtákat részesítsük előnyben, rizsből pedig válasszuk a barna változatot. A székrekedés megelőzése érdekében a savanyított tejtermékek rendszeres fogyasztása, valamint a megfelelő folyadékpótlás is lényeges.
  • A csökkent nyálképződéssel és szomjúságérzettel, valamint a problémás fogazattal összefüggő táplálkozási problémákat a megfelelő állagú ételek készítésével hidalhatjuk át. A folyadékfogyasztást levesekkel, turmixokkal, lédús gyümölcsökkel és zöldségekkel, valamint kompótokkal növelhetjük. A rágási vagy nyelési nehézségekkel küzdők számára pedig a pépesebb, magasabb víztartalmú fogások (főzelékek, krémlevesek, párolt halak, vagdaltak, szaftos húsgombócok stb.) jelenthetnek megoldást.
  • Az idősek esetében a napi ötszöri étkezésre különösen nagy hangsúlyt kell fektetnünk, ugyanis így az emésztőrendszer megterhelése nélkül folyamatos energia- és tápanyagellátást biztosíthatunk a szervezetnek, s ezáltal az emésztés is javulhat.
  •  
    A különféle betegségekkel (pl. szív- és érrendszeri problémák, cukorbaj, daganatos megbetegedések) küzdők étrendjének összeállítása során kérjük szakértő tanácsát és vegyük figyelembe az adott kór esetén javasolt szempontokat!

Források: Élelmezés.hu

Őri Katalin


Kérdésével, észrevételével forduljon a szerkesztoseg@vitaminsziget.com hoz.
Megosztás:
  Küldés:  Küldés   Betűméret:   Betűméret Kicsi Normál Nagy   Nyomtatás:  Nyomtatás

Kapcsolódó termékek

Highland PR327 C vitamin 1 000 mg - csipkebogyóval (200db)Highland PR327 C vitamin 1 000 mg - csipkebogyóval (200db) (Highland)
Csipkebogyó őrleménnyel készült, folyamatos felszívódású C vitamin tabletta.
+- 26.265 Ft/db db Beteszem a kosárba

Kapcsolódó enciklopédia bejegyzések

Kapcsolódó termék-kategóriák

Kapcsolódó rovatok






www.vitaminsziget.com © 2007-2024 - Minden jog fenntartva

MasterPass