Cikkek
  Egészséges táplálkozás
     » Befőzés tartósítószer nélkül
     » Bio tea - Gyógytea
     » Egészségvédő növények
     » Fűszernövények
     » Lúgosítás-supergreens
     » LÚGOSVÍZ - Vízionizálás
     » Méregtelenítés
     » Táplálkozás
     » Tiszta víz
     » Vitamin
  Wellnes - Fitness
     » Fitness
     » Lelki egészség
     » Narancsbőr
     » Programok
     » Ultrahangos zsírbontás
     » Wellness szolgáltatások
     » Zsírégetés-fogyókúra
  Fogyasztóvédelem
     » Élelmiszerek káros összetevői
     » Kozmetikumok káros összetevői
     » Vásárlási tanácsok
  Baba-mama
     » Anyának lenni
     » Bébi
     » Óvodások, iskolások
     » Termékismertető
     » Tudományos hírek
     » Várandósság
  Prevenció - megelőzés
     » Alternatív módszerek
     » Bioptron fényterápia
     » Biorezonancia vizsgálat
     » Prevenció
     » Pulzáló mágnesterápia
     » SAFE Laser Lágylézer terápia
     » Vizsgálatok, szűrések
  Betegségek
     » Allergia
     » Bélrendszeri betegségek, probiotikum
     » Bőrbetegségek
     » Cukorbetegség
     » Daganatos betegségek
     » Emésztőszervi betegségek
     » Ételintolerancia
     » Fáradtság, kimerültség
     » Férfiakat érintő betegségek
     » Fog és ínybetegségek
     » Fül-orr-gége betegségei
     » Hétköznapi mérgeink
     » Idegrendszeri betegségek
     » Influenza
     » Ízületi, mozgásszervi betegségek
     » Káros szenvedélyek
     » Légzőszervi betegségek
     » Nőket érintő betegségek
     » Stressz
     » Szem betegségek
     » Szív és érrendszeri betegségek
  Alternatív megoldások
     » Környezettudatos életmód
     » Megújuló energiaforrások
  Szépségápolás
     » Hajápolás
     » Ránctalanító - ránctalanítás
     » Smink
     » Szőrtelenítés - IPL
     » Testápolás
  Életmódinterjúk - könyvajánlók
     » baba-mama
     » egészséges életmód
     » gyógynövények
     » Sztárinterjúk

Kapcsolat
Mobil:
Cím:

E-mail:
»
»

»
 +36 30 7262 647
 2040 Budaörs,
 Törökbálinti utca 42/B
 info@vitaminsziget.com

Készüljünk fel a kullancsokra!

2011.06.24.
Címkék: élősködők   kullancs  

Egy jó kirándulás az egész családnak örömet és kikapcsolódást szerezhet. Figyeljünk oda, hogy ne árnyékolja be pihenésünket a kullancstól való félelem, inkább készüljünk fel rá megfelelő védelemmel.

A magyar kullancsszövetség elnöke, Kapiller Zoltán szerint Magyarországon az elmúlt 2 évben 65 százalékkal nőtt a kullancsok okozta agyvelőgyulladásos megbetegedések száma, így nem szabad elbagatellizálni a problémát. Jogos és indokolt a félelem, így fokozottan figyeljünk a ránk csimpaszkodó vérszívókra.

Tények és tévhitek a kullancsokról

A jól ismert közhiedelemmel ellentétben, a kullancs nem a fáról mászik/pottyan az emberre vagy állatra, hanem a talajközeli növényzet az igazi életközege. Amíg nem jut vérhez, addig a bokrok és füvek harmatnedvein tengődik. A kullancs a reggeli és az esti órákban a legaktívabb. A déli napsütést, a hőséget és a szárazságot nem kedveli, ilyenkor a nedves avar alá húzódik.

 

 Szintén a hidegebb időszakot az avar alatt vészeli át. Legrámenősebbek az átmeneti évszakokban. Ám a változékony időjárás a globális felmelegedés miatt egész évben megtalálhatók a természetben. Vagyis a jelenlegi időszaknak köszönhetően, a télen nem fagytak ki, így nem pusztultak el a veszélyes állatok. Ezáltal a mostani időszakra még több kullanccsal kell számolnunk.

Sehol sem vagy biztonságban

Még mielőtt azt gondolnánk, hogy csak az erdőkben vagyunk kitéve a kullancsveszélynek, akkor nagyot tévedünk. Ugyanúgy mindenhol megtalálhatóak; a városban, a parkokban, a kertben vagy akár a lakásunkban (állatunk által). Egy kis érdekességképpen, már találtak már kullancsot kígyókon és gyíkokon is. Ugyanakkor vannak olyan területek, ahol nagyobb számba találhatóak. A képen látható ábra jól mutatja a kullancs-encephalitis természeti gócai az ország délnyugati, nyugati és északi területein. Ezeken a helyeken legfeljebb minden ezredik hordozza a megbetegítő vírust, az ország más területein pedig öt-tízezer kullancs közül csak egyben található kórokozó.

Miért veszélyes?

Világszerte kb. 300 betegséget terjesztő kullancsok által hordozott fertőzéseknek csak töredéke veszélyes az emberre, ám sajnos az a néhány igen súlyos következményeket, akár halált is okozhat. Hazánkban, a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás (az ún. kullancsencephalitis) és a baktérium okozta Lyme-kór fordul elő nagyobb számban, de szerepet játszanak egyéb betegségek kórokozójának terjesztésében is. A Lyme-kór a Borrelia burgdorferi nevű baktérium által okozott megbetegedés, melyet e kórokozóval fertőzött kullancsok terjesztenek. Tovább >> Az agyvelőgyulladás az agy és a gerincvelő gyulladásos megbetegedése. A betegség hamar agyduzzadást okoz, ami megváltoztatja a gyermek viselkedését, tudatát, sokszor görcsrohamokat is előfordulhatnak. Tovább >>

Feltételezések szerint Magyarországon évente kb. 10 ezer friss fertőzés fordul elő.

Kullancstérkép >>

 Hogyan lehet védekezni?

A szakemberek állítása szerint a legmegfelelőbb védekezési mód a védőoltás. A betegség kialakulása passzív vagy aktív védőoltással megelőzhető. Ez természetesen nem véd meg magától a kullancscsípéstől, csupán a szervezetbe kerülő vírusfertőzéssel szemben. A passzív oltás (FSME-bulin) a kullancscsípés után 96 órán belül adható.

Hatása csak 70% körüli és a szervezetből kiürülve nem ad tartós védettséget. Ennél hatékonyabb az aktív védőoltás, ami elölt vírust tartalmaz. A tartós védettség eléréséhez aktív, 3 oltásból álló alapimmunizálás, illetve háromévenkénti emlékeztető oltás szükséges. Az oltási sorozatot már a hideg évszakban ajánlott elkezdeni, hogy március-áprilisra megfelelő védettséggel rendelkezzünk. Az első oltás után néhány nappal már jellegzetes ellenanyagok mutathatók ki a vérből, amelyek mennyisége az oltás ismétlésével tovább növekedik.

Ugyanakkor, ha valaki nem híve a védőoltásoknak annak sem kell pánikba esni, hiszen hasznos és praktikus tanácsokkal – igaz nem 100%-os a védettség – de kivédhető a rovarcsípés. Használhatunk kifejezetten csípések ellen rovarriasztó szereket. Nem árt kiránduláskor minél zártabb öltözni. Lehetőleg húzzunk hosszúnadrágot és hosszú ujjú felsőrészt. A gyerekre sokkal jobban figyeljünk oda, mert ők előszeretettel csatangolnak mindenhova. Ezért jól öltöztessük fel őket.

Mivel a kullancscsípés teljesen fájdalommentes nem érzékelhető a bőrfelületen. Ezért a kirándulás végeztével a legfontosabb mezítelen testünk átvizsgálása. A vékonyabb bőrrel rendelkező hajlatokat kedveli, főleg a térdhajlatban és az ágyék útvesztőin. Ezért ajánlatos külső segítséget is igénybe venni és tusfürdővel zárni a vizsgálódást.

Ne essünk pánikba…

Ha megcsípett a kullancs, akkor az a legfontosabb, hogy minél hamarabb eltávolítsuk szervezetünkből. Van kifejezetten kullancs-eltávolító kanál, melynek segítségével könnyen ki lehet szedni a vérszívót. Azt hisszük, hogy a fej beszakadása okozza a problémát, pedig ez is csak egy elterjedt hiedelem. Annál sokkal veszélyesebb a potroh felszakadása. Akkor szinte biztos, hogy a seben keresztül a fertőzött kullancs béltartalma bekerül a szervezetünkbe. Ezért nem szabad tűvel, hegyes vagy lapos végű csipesszel operálni.

Fertőtlenítsük a csípés helyét, majd jegyezzük fel a csípés helyszínét és időpontját. Figyeljük testünkön a csípés helyét 5-6 héten keresztül. Ha valami rendellenesség mutatkozik, akkor feltétlenül forduljunk orvosunkhoz.

Koczka Kinga

 


Kérdésével, észrevételével forduljon a szerkesztoseg@vitaminsziget.com hoz.
Megosztás:
  Küldés:  Küldés   Betűméret:   Betűméret Kicsi Normál Nagy   Nyomtatás:  Nyomtatás

Kapcsolódó termékek

Dr Csabai Grape Vital Grapefruitmag Kivonat (30 ml) - folyékony cseppDr Csabai Grape Vital Grapefruitmag Kivonat (30 ml) - folyékony csepp
Természetes grapefruitmagból sajtolt kivonat, 1026 mg garantált,polifenol hatóanyag-tartalommal!
+- 6.190 Ft/db db Beteszem a kosárba

Kapcsolódó enciklopédia bejegyzések

Agyvelőgyulladás Rovarcsípés esetén Kullancstérkép Lyme-kór

Kapcsolódó termék-kategóriák

Grape Vital Grapefruitmag csepp

Kapcsolódó rovatok






www.vitaminsziget.com © 2007-2024 - Minden jog fenntartva

MasterPass