Szibériában honos fűszernövény. Valószínűleg még vándorló őseink hozták magunkkal a Kárpát-medencébe. Hazánkban konyhakertekben termesztik, néhány példányban termesztve kivadulva is előfordul. Leginkább fűszernövényként ismeretes, de gyógyító hatása sem elhanyagolható.
A népi gyógyászatban étvágyjavító, epehajtó, vesetisztító hatása miatt használják. Hurutos megbetegedésekben és magas vérnyomás ellenszereként alkalmazható.
Teája alkalmas emésztési zavarok, étvágytalanság, magas vérnyomás esetén. Viszont folyamatos fogyasztása nem ajánlott a növény magas illóolaj tartalma miatt. Várandós és szoptatós anyukáknak nem ajánlott a fogyasztása.
A francia konyha egyes jellegzetes ételeinek fontos illat-és aromaanyaga. Kiemeli más fűszerek aromáját, főleg a borsikafűvel társítják. Kellemes fűszeres illatáért és ízéért a középkortól kezdve közkedvelt fűszernövény.
Savanyított ételek ízesítője, uborka-, salátafűszer. Káposztás ételek, mártások, levesek, szárnyasok, bárány-, vadhúsok fűszere. Bab-, zöldbab-, borsó- és a burgonyás ételeknek szintén különleges ízt ad.
Az ételek ízesítésére friss, zöld állapotban vagy megszárítva használhatjuk. A friss tárkony finomabb ízű, mint a szárított. Főzhetjük is, illata és íze ilyenkor érvényesül a legjobban. A kesernyésen csípős fűszer étvágygerjesztő hatású.
Hozzávalók: ˝ kg csirkemell, kukoricakonzerv, borsó, és ízlés szerint zöldségek, ˝ l tejszín, tárkony.
Elkészítés: A csirkemellet mossuk meg és vágjuk fel csíkokra. Tegyük fel a csirkemell csíkokat lassú tűzön főzni. Majd tegyük hozzá a felvágott zöldségeket. Majd sóval, borssal ízesítsük. Miután a hús és a zöldség is megpuhult, adjuk hozzá a tejszínt. Hagyjuk, hogy egyet-kettőt rottyanjon és legutolsónak tegyük bele a tárkonyt.