Mobil: Cím: E-mail: |
» » » |
+36 30 7262 647 2040 Budaörs, Törökbálinti utca 42/B info@vitaminsziget.com |
HÍR
A fokhagyma összetevője az allicin, a világ egyik legelterjedtebb antioxidánsa. | |
Már tudjuk, miért jó a fokhagyma
Kutatók között széles körben elterjedt nézet, hogy a fokhagyma ízét és illatát adó szerves összetevője, az allicin a világ egyik legelterjedtebb antioxidánsa. Azt azonban egészen mostanáig nem tudtuk, hogy hogyan fejti ki hatását, és miért ez halmozódik föl a fokhagymában, szemben a gyakoribb antioxidánsokkal (E-vitamin, Q10 koenzim), amelyek a szabad gyökök káros hatásától védenek meg.
„Nem tudtuk, hogy a fokhagymában miért van ilyen hatékony antioxidáns, és közben ebben a növényben miért nem található nagy mennyiség a többi olyan anyagból, ami általában felelős az antioxidáns aktivitásért a növényekben. Ha az allicin valóban az antioxidáns hatása miatt van a fokhagymában, kérdés, hogy hogyan fejti ki azt.”
A kutatók felvetették, hogy nem az allicin az, ami olyan hatékonyan semlegesíti a szabad gyököket, hanem az egyik lebomlási terméke. A mesterségesen előállított allicinnel végzet kísérletek azt mutatták ugyanis, hogy a molekula lebomlása során képződik egy sav, ami nagyon gyorsan reagál a szabad gyökökkel.
„Valójában az allicinnek le kell bomlania ahhoz, hogy hatékony antioxidáns szabaduljon fel. A szulfénsav összetevő és a szabadgyökök között nagyon gyors a reakció, éppen csak annyi idő kell hozzá, amíg a két molekula találkozik. Eddig még nem találtunk olyan természetes vagy mesterséges anyagot, ami ilyen gyorsan hatástalanítja az antioxidánsokat.”
A kutatók szerint a szulfénsav reakciókészségével magyarázható a fokhagyma egészséges hatása. „Századok óta használják a fokhagymát a népi gyógyászatban, és számtalan fokhagymakészítmény van a piacon, de mostanáig nem volt magyarázat arra, hogy miért ilyen egészséges. Talán ez az első lépés ahhoz, hogy leleplezzük a kémiai folyamatot, ami a fokhagyma jótékony hatásait magyarázza.”
A többi hagymafajta is tartalmaz allicinhez hasonló anyagokat, de ezeknek nem teljesen azonos az egészségre gyakorolt hatása. Ez valószínűleg azzal magyarázható, hogy az allicin-analógok lassabban bomlanak le, és így alacsonyabb lesz a szulfénsav-szint a szervezetben.
Forrás: InforMed