Mobil: Cím: E-mail: |
» » » |
+36 30 7262 647 2040 Budaörs, Törökbálinti utca 42/B info@vitaminsziget.com |
HÍR
A dohányosok agyáról 24 órával a dohányzás abbahagyása előtt és után készített felvételek fokozott aktivitás mutattak. | |
Leszokás a dohányzásról: segítség nélkül nem megy
Egy új kutatás szerint a dohányosok agyáról 24 órával a dohányzás abbahagyása előtt és után készített felvételek fokozott aktivitás mutattak az agynak a vággyal, a megkívánással kapcsolatos részében, amikor az illetőnek olyan fotókat mutattak, amelyeken valaki épp cigarettázott.
A tanulási szokásokért illetve gépiesen ismétlődő tevékenységekért (pl. kerékpározás, fogmosás) felelős agyi területen tapasztaltunk aktivitást – mondja Joseph McClernon, a Duke-egyetem viselkedéstudományi részlegének pszichiáter professzora. Ha a dohányosok a leszokás után találkoznak ezekkel a jelekkel, akkor az agy automatikus válaszokkal kapcsolatos része aktiválódik, tehát a leszokás talán nem is annyira tudatos irányítás kérdése.
Így ha segíteni akarunk valakinek leszokni, akkor az többet jelent, mint csupán azt mondani neki, hogy álljon ellent a kísértésnek. Segíteni kell megtörni a megszokás által rögzült reakciót. Segítség nélkül a leszokni vágyóknak mindössze 5 százaléka sikeres. A legtöbben újra rágyújtanak. Megpróbáljuk megérteni, hogyan megy végbe ez a folyamat az agyban, és ez a jelenlegi kutatás egy lépéssel közelebb vitt ehhez.
A vizsgálatban résztvevő másik kutató, Jed Rose szerint a nikotintapasz és a nikotinmentes cigaretta elszívása például egy ilyen kitörés a tanult viselkedésmintából. Ilyenkor nem kap megerősítést a dohányos viselkedésminta, mert a dohányzás aktusa nem juttat nikotint a szervezetbe – mondja Rose. – Ez segít megtörni a szokás-sorozatot, és az illető elkezd kevesebbet szívni.