Cikkek
  Egészséges táplálkozás
     » Befőzés tartósítószer nélkül
     » Bio tea - Gyógytea
     » Egészségvédő növények
     » Fűszernövények
     » Lúgosítás-supergreens
     » LÚGOSVÍZ - Vízionizálás
     » Méregtelenítés
     » Táplálkozás
     » Tiszta víz
     » Vitamin
  Wellnes - Fitness
     » Fitness
     » Lelki egészség
     » Narancsbőr
     » Programok
     » Ultrahangos zsírbontás
     » Wellness szolgáltatások
     » Zsírégetés-fogyókúra
  Fogyasztóvédelem
     » Élelmiszerek káros összetevői
     » Kozmetikumok káros összetevői
     » Vásárlási tanácsok
  Baba-mama
     » Anyának lenni
     » Bébi
     » Óvodások, iskolások
     » Termékismertető
     » Tudományos hírek
     » Várandósság
  Prevenció - megelőzés
     » Alternatív módszerek
     » Bioptron fényterápia
     » Biorezonancia vizsgálat
     » Prevenció
     » Pulzáló mágnesterápia
     » SAFE Laser Lágylézer terápia
     » Vizsgálatok, szűrések
  Betegségek
     » Allergia
     » Bélrendszeri betegségek, probiotikum
     » Bőrbetegségek
     » Cukorbetegség
     » Daganatos betegségek
     » Emésztőszervi betegségek
     » Ételintolerancia
     » Fáradtság, kimerültség
     » Férfiakat érintő betegségek
     » Fog és ínybetegségek
     » Fül-orr-gége betegségei
     » Hétköznapi mérgeink
     » Idegrendszeri betegségek
     » Influenza
     » Ízületi, mozgásszervi betegségek
     » Káros szenvedélyek
     » Légzőszervi betegségek
     » Nőket érintő betegségek
     » Stressz
     » Szem betegségek
     » Szív és érrendszeri betegségek
  Alternatív megoldások
     » Környezettudatos életmód
     » Megújuló energiaforrások
  Szépségápolás
     » Hajápolás
     » Ránctalanító - ránctalanítás
     » Smink
     » Szőrtelenítés - IPL
     » Testápolás
  Életmódinterjúk - könyvajánlók
     » baba-mama
     » egészséges életmód
     » gyógynövények
     » Sztárinterjúk

Kapcsolat
Mobil:
Cím:

E-mail:
»
»

»
 +36 30 7262 647
 2040 Budaörs,
 Törökbálinti utca 42/B
 info@vitaminsziget.com

Terítéken a káposzta

2011.02.11.
Címkék: zöldség  

Legyen akár fehér vagy vörös, egyaránt egészséges, vitamindús, gazdag tápértékű növényünk. Könnyű tárolhatósága miatt ilyenkor télen is beszerezhetjük, ráadásul nem is kerül sokba. Nem utolsó sorban: nagyon finom, s még kalóriaszegény is.

Egy kis káposztatörténet

Őse a Földközi-tenger és az Atlanti-óceán térségéből származó vadkáposzta. A több ezer éve ismert növényből vélhetően az ókori görögök nemesítették a fejes káposztát, a ma is ismert fajták nagy részét pedig a középkorban alakították ki. Az ókorban még főként orvosság gyanánt alkalmazták például fejfájásra és vérzéscsillapításra, a középkorban pedig már az egyik legfontosabb táplálék volt. Magyarországon a középkor óta az egyik legfontosabb zöldség a káposzta, mely a reneszánsz időszakban vált igencsak kedveltté a konyhákban. Azóta is az egyik legelterjedtebb ételünk.

Élettani hatásai

Ezen értékes zöldségfélénk számos vitamint – A-provitamin, B- és C-vitamin – és ásványi anyagot – pl. kálium, magnézium, nátrium, vas, jód – tartalmaz. Ezek közül is legnagyobb értéke a magas C-vitamin tartalom, mely azonban még a megfelelő tárolás mellett is kb. ötödére csökkenhet.

Célszerű a káposztát valamilyen főtt étel formájában fogyasztani, főzés hatására ugyanis C-vitamin tartalma megemelkedik, mivel a benne lévő aszkorbigén hő hatására C-vitaminná alakul.

Nemcsak főzve finom és egészséges: fogyasszuk savanyított változatban is! Főként télen érdemes naponta egy kevés savanyú káposztát csemegézni, hisz a savanyú közeg jól megőrzi a káposzta C-vitamin tartalmát. Így természetes úton juttathatjuk szervezetünkbe a fontos vitamint. A savanyú káposztáról bővebben >>

Gazdag ballasztanyag tartalmának köszönhetően a káposzta serkenti az emésztést, béltisztító hatású, ugyanakkor nehezebben emészthető, az arra érzékenyek számára puffasztó hatású lehet. Hasznos társ lehet a fogyókúrában, hiszen nemcsak hogy alacsony az energiatartalma, de a glikémiás indexe is igen kedvező.

A többi keresztesvirágú növényhez hasonlóan jótékonyan hat a máj méregtelenítő működéseire. A karcinogén anyagok lebontásának serkentése révén értékes táplálék a rák megelőzésében is.

Káposztás tippek

  • Válaszunk friss, megfelelően tárolt fejet, így magasabb vitamintartalommal számolhatunk! A káposzta akkor igazán friss, ha levelei könnyen törhetőek, ropogósak. Az elgumisodott, fonnyadt, esetleg már rohadásnak indult darabot inkább tegyük vissza a pultra.
  •  A legtöbb recept úgy kezdődik, hogy „szedjük le a káposzta külső leveleit”, pedig a sötétebb színű, külső levelek tartalmazzák a legtöbb tápanyagot. Ha a levél nem túlságosan sérült, nyugodtan használjuk fel! Ugyanakkor, mivel a külső levelekben több lehet a növényvédőszer-maradvány is, tanácsos azokat csak a bio káposztánál fogyasztani.
  • Az egyik legjobb immunerősítő naponta pár falatnyi savanyú káposzta.
  • Ha káposztát párolunk, érdemes nagyobb mennyiségben készíteni, és kiadagolva lefagyasztani. Így később a fagyasztóból kivéve percek alatt készíthetünk káposztás ételt, ráadásul a pároláskor felszabaduló kellemetlen szagokat csak egyszer kell átélnünk.
  • A köménymag remekül passzol a káposztás ételekhez, s ráadásul hatásos a puffadás ellen is. Ugyanakkor erőteljes íze miatt óvatosan adagoljuk az ételhez!
  • Pároláskor, főzéskor ne fedjük be a káposztát, így a puffadást okozó illóolajok eltávoznak belőle

Finom falatok káposztából

Nyersen, főzve vagy savanyítva: mindenhogy egészséges! A káposzta sokoldalúan felhasználható, finomabbnál finomabb ételeket készíthetünk belőle. Főzhetünk káposztából levest, főzeléket, húsos egytálételt, fogyaszthatjuk párolva köretként, vagy nyersen salátába reszelve, de jól fűszerezve önálló salátaként is remek fogás. A tradicionális magyar konyha igencsak kedveli e zöldséget, gondoljunk csak a töltött káposztára, toros káposztára vagy épp a káposztás cvekedlire.

Paradicsomos káposztafőzelék

Hozzávalók: 1 fej káposzta, olaj, kb. egy evőkanál liszt, sűrített paradicsom, só, nádcukor Elkészítés: A káposztát megtisztítjuk, legyaluljuk, majd enyhén sós vízben puhára pároljuk. Az olajból és a lisztből világos színű rántást készítünk, majd sűrített paradicsommal és vízzel hígítva a kész káposztát besűrítjük vele. Pár percig főzzük, majd hogy elvegyük a paradicsom savanyúságát, ízlés szerint ízesítsük nádcukorral.

Köménymagos húsos káposztaleves

Hozzávalók: 1 kisebb méretű fejes káposzta, 20 dkg filézett pulykamell, 2-3 dl tejföl, 2 babérlevél, 3 mokkáskanál egész köménymag, 1 teáskanál nádcukor, egy kevés őrölt bors és só, 1 mokkáskanál őrölt édes pirospaprika, 1 csapott evőkanál liszt, kevés olaj

Elkészítés: A húst megmossuk, megtisztítjuk, felkockázzuk, majd köménymaggal és babérlevéllel ízesített kevés hideg vízben párolni kezdjük. A megtisztított káposztát vékonyra szeleteljük, majd a félig kész húshoz adjuk. Kevés olajból és lisztből rántást készítünk, pirospaprikával ízesítjük és felöntjük tejföllel. A kész levest a rántással besűrítjük, nádcukorral, sóval és borssal ízesítjük. (Ízlés szerint rántás nélkül, kevés tejfölt hozzáadva is készíthetjük.)

Egyszerű káposztasaláta

Hozzávalók: 1 fej káposzta, 2 evőkanál almaecet, 1 evőkanál olívaolaj, 1 evőkanál nádcukor, kevés só és őrölt köménymag

Elkészítés: A káposztát megtisztítjuk, legyaluljuk, majd besózva kb. egy órát állni hagyjuk. Az olajat összekeverjük az ecettel, sóval, nádcukorral és a köménymaggal, majd hozzáadjuk az előzőleg kinyomkodott káposztához.

V.M.


Kérdésével, észrevételével forduljon a szerkesztoseg@vitaminsziget.com hoz.
Megosztás:
  Küldés:  Küldés   Betűméret:   Betűméret Kicsi Normál Nagy   Nyomtatás:  Nyomtatás

Kapcsolódó termékek

Kapcsolódó termék-kategóriák

Kapcsolódó rovatok

Táplálkozás





www.vitaminsziget.com © 2007-2024 - Minden jog fenntartva

MasterPass