Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Az omega-3 forrása: lenmag

 
Kevesen tudják, hogy az egyik legegészségesebb növényünk a lenmag. Pedig napról napra újabb és újabb felfedezések bizonyítják gyógyhatását. Hiszen olyan páratlan zsírsavakat tartalmaz, amelyeket a szervezet nem képes előállítani, más néven omega-3 zsírsavakat. 

Lenmag: kicsi a bors, de erős

A len (Linum usitatissimum L.) a lenfélék családjába tartozik. Csak Közép-Európában termesztik. A növény szára legtöbbször egyenesen áll, és csak a virágzatnál ágazik el, sárgásbarna olajos magjai pedig toktermésben fejlődnek. A magok tojás alakúak, laposak, fényes barna színűek, 5-6 mm hosszúak, az egyik végükön hegyesek.

A lenmagolaj a lenmagban található. A magból kinyert olaj enyhén sárgás színű, kicsit kesernyés ízű.

A len nagyon régóta áll az ember szolgálatában, már a Kr. e. 14. században is termelték és használták gyógyszerként. Jó bizonyíték, hogy az egyiptomi sírkamrákban a halottak mellett találtak lenmagokat, melyeket valószínűleg útravalónak szánták a túlvilági útra. Hippokratész már Kr. e. 500 körül említi a lenmagot testi fájdalmak, hurut és hasmenés elleni gyógyszerként.

Lenmag: a legtermészetesebb összetevők

A lenmag az egyik legtisztább és a legtöbb esszenciális zsírsavat tartalmazó növényi olajok egyike. A lenmag 35% zsiradékot tartalmaz, aminek 72%-a esszenciális, tehát a szervezet számára nélkülözhetetlen. Ebből 58% linolén nélkülözhetetlen zsírsav, amiből a szójababban 9% van, a tökmagban 15%, és a dióban 5%. Más táplálékunkban nem fordul elő, vagy csupán jelentéktelen mennyiségben.

Gazdag A-, B-, C-, D-, és E-vitaminokban, alfa-linolénsavban, béta-karotinban. Kálium, foszfor, magnézium, kalcium, kén, vas, cink, mangán, szilícium, réz, nikkel, kobalt, jód természetes forrása.

Olyan zsírsavakat tartalmaz, amelyeket a szervezet nem képes előállítani, ezért kívülről kell bevinni őket (esszenciális zsírsavak). Más néven omega-3 zsírsavaknak is hívják őket. A lenmag héjában különböző ásványi és ballasztanyagok találhatóak, ami miatt fogyasztása kedvezően hat a bélműködésre.

A lenmag gyógyító hatása

A lenmaggal és olajával bármilyen szempontból csak jól járhatunk. Nemcsak gazdag vitaminokban és zsírsavakban, hanem ebből kifolyólag számos betegség megelőzésére is alkalmazható.

Szerkesztő kedvence: Highland Bio lenmagolaj kapszula
 

Sejtvédő, antioxidáns tulajdonsága révén hatásosan alkalmazható a daganatos és szív-érrendszeri betegségek megelőzésében és kezelésében. Mérsékli a koleszterinszintet, így csökkenti a szívbetegség, a magas vérnyomás és az anginás eredetű mellkasi fájdalom kockázatát.

Természetes úton csökkenthető vele a vérsűrűség. Csökkenti a gyomorsav roboráló hatását, kimossa a koleszterint, szabályozza a glükóz jelenlétét a vérben.

Kiváló májtisztító, különösen zsírmáj esetén. Megszünteti a székrekedést és rendszeressé teszi a bélmozgást. Az olajban található kéksav-glikozidák miatt gyulladásos betegségek kezelésére alkalmas (ízületi gyulladások, gennyes, fekélyes sebek), mert lokálisan tágítja az ereket és lazítja a szöveteket.

Az idegrendszer működését is javítja, ezért enyhítheti az idegek károsodása okozta zsibbadtságot és viszkető érzést. Csökkenti a fáradtságot. Segít megelőzni az epekő kialakulását, illetve hozzájárul annak feloldódásához.

A női nemi hormonhoz, az ösztrogénhez hasonló növényi hormont (fitoösztrogén) is tartalmaz, ezért jótékonyan hat menstruációs rendellenességekben, a méhműködés szabályozásában, a méh szöveteinek túlburjánzása és meddőség esetén. Szintén mérsékli a menstruációval együtt járó fájdalmat. Erősíti a hajat és a körmöt.

Lenmagolajjal gyorsabban begyógyulnak a bőrsérülések: sokféle bajban alkalmazható – faggyúmirigy-gyulladástól kezdve az ekcémán és a pikkelysömörön keresztül egészen a leégésig.

A kutatók szerint a lenmagolaj az anyagcsere mértékét is növelheti, és ezzel elősegíti a gyorsabb zsírégetést is. A kutatások alapján csökkenti az izmok bomlását, segíti az oxigénszállítást a tüdőből a véráramba, és segíti a hormonkiválasztást a prosztaglandinok szabályozásán keresztül – ezek hormonszerű anyagok, melyek testünk nagyobb szerveinek működésében működnek közre, beleértve a szaporítószerveket, az immunrendszert és az idegrendszert.

Az aktív életmódot élő emberek arról számolnak be, hogy a lenmagolaj kiegészítők gyorsabb regenerálódást tesznek lehetővé edzés után, és segítenek enyhíteni az edzés utáni izomfájdalmakat.

A lenmag felhasználási módja

Fogyasztható egészben, őrölve, sajtolva vagy tea formájában. Kéksav-tartalma köszönhetően csecsemőknek, kisgyerekeknek nem adható! A gyógyszerek felszívódását befolyásolhatja, ezért a lenmag és valamely másik szer alkalmazása között legalább 2 óra teljen el!

Ajánlott napi adagja: 1-2 mokkáskanálnyit, étkezés közben vagy utána ill. ételekhez és salátákhoz.