Harminc év felett bármikor bekövetkezhet hosszabb-rövidebb ideig tartó derékfájdalom függetlenül attól, milyen kondícióban vagyunk. Mégis nagy általánosságban kijelenthetjük, hogy megelőzhető lenne, a már meglévő baj pedig műtét nélkül orvosolható.
A felmérések szerint Magyarországon tíz emberből nyolcnak életében legalább egyszer, minimum egy hétig tartó derékfájdalma van. Nagy probléma ez, hiszen az átmeneti munkaképtelenségben és a rokkanttá válásban is nagy szerepe van.
Függetlenül attól, milyen nemű az illető, a harmadik x után bárkivel előfordulhat, hogy egyszer csak nem tudja kiegyenesíteni egy lehajlás után a gerincét, vagy hirtelen nyilaló fájdalom kínozza. Bár a mozgásszegény életmódnak, a helytelen táplálkozási szokásainknak lehet része a tünet megjelenésében, még sem lehet csak ezen indokokra fogni.
Szakértők már régóta hangoztatják, hogy egy fiatal jó kondícióban lévő férfit éppúgy kínozhat derékfájdalom, mint egy középkorú menstruáló nőt. Ugyanott mégis máshogyan. A probléma tehát sokkal összetettebb, mint gondolnánk.
A közelmúltban egy amerikai kutatás látott napvilágot, mely szerint: „A gerincoszlopnak az a nagy változása, amely lehetővé tette, hogy ez az előember felálljon, és képes legyen dolgokat vinni, egyszersmind sérülékenyebbé tette a csigolyák közti porckorongokat. Ez is a magyarázata az igen gyakori derékfájásnak.”
Az orvosi szaknyelv XII. hátcsigolya csigolya tövisnyúlványától és a XII. bordától lefelé eső, a két ülőgumót összekötő vonalig terjedő régióban jelentkező fájdalmat nevezi derékfájásnak a definíció szerint.
Ezek közül, amely legfeljebb három hónapig tart heveny – vagy akut -, az ennél hosszabb ideig tartót idült – vagy kórnikus – fájdalomnak. Mindkét esetben az okok között szerepelhet bel- és mozgásszervi probléma, ez utóbbinál például csont, izom, ínszalag, ideg együttes betegsége is felelős lehet.
Ki ne ismerné azt a „jó tanácsot”, hogy derék és hátfájás esetén tegyünk a matracunk alá deszkát, vagy feküdjünk le a kemény földre? Pedig egyre több orvos álláspontja ma már az, hogy ez az egyik legrosszabb dolog, amit tehetünk. A korábbi röntgen besugárzást is mára elvetették. Ezek helyett sokkal több, ráadásul hatékonyabb módszer is létezik:
Azonban ne feledjük, nincs mindenkire egyaránt érvényes gyógymód. Éppen ezért érdemes a pontos diagnózis megállapításáért orvoshoz fordulni, minden esetleges kétségünket a kezeléssel és állapotunkkal kapcsolatban feltárni előtte.
A gyógyulási módok közül bármennyire is szimpatikus lehet egy adott, ha nem használ, merjünk tovább lépni, próbáljunk ki másokat is.
Igaz, hogy a sportosan élőket is megtalálhatja a probléma, de célzott mozgással eredményt érhetünk el. Ha szeretnénk megelőzni a bajt, érdemes időt szánni a derék, hát, és – bármilyen meglepő – főként has izmainak erősítésére. Ezt is persze csak mértékkel, folyamatosan növelve az adagunkat.
Szánjunk naponta kétszer negyedórát egy kis csípőkörzésre, egyenes háttal előre hajlásra úgy, hogy lábunk és törzsünk derékszögben legyen! Sokat tehet ezzel törzsének bemerevedése ellen is. A sportok közül kifejezetten előnyös az úszás, a jóga, a pilates, a gyógytornász által vezetett foglalkozás.
Grünwald Éva