Tudta? |
Történelmi források szerint a gombát, már az ókorban is fogyasztották, kedvelt csemegeként tartották számon. A rómaiak a császárgombából a kiváltságok lakomáira ételkülönlegességeket készítettek. |
A Ming dinasztia idején "életelixir"-ként ismert shii-take gombát a kínai orvoslás vérnyomás-, koleszterinszint-csökkentő gyógyszerként használta. Tudományos feltételezések szerint egyes gombafajok tébécéellenes, míg mások tífuszellenes, illetve rákellenes antibiotikumot is tartalmaznak. Energiatartalmuk igen alacsony, ezért fogyókúrás étrendhez és cukorbetegek diétájához is ideális alapanyag.
A gombafajok között elég nagy különbségek vannak a vitamintartalomban. Általánosan elmondható, hogy ásványi anyagok közül foszfort, káliumot, kevés karotint, C-, D- és K-vitamint, valamint pantotensavat tartalmaznak. Emellett fehérjék, szénhidrátok, növényi zsírok, aminosavakat is fellelhetőek.
A gombát felhasználjuk levesnek, főételként (rántva, pörkölt), de köretnek, salátának, mártások, feltétnek, hideg és meleg szendvicsekhez is. Mint láthatjuk számos elkészítési módja, van. A gomba legfőbb szerepe a táplálkozásunkban elsősorban az, hogy az ételek ízletességét fokozza, kiváló ízesítő hatásán kívül a legváltozatosabban elkészíthető zöldségféle.
Egyre több gombamérgezésről hallani, ezért a beszerzésénél különösen oda kell figyelni. Kizárólag boltban vásárolt, vagy gombaszakértő által bevizsgáltakat vásároljunk. Hiába kínálja esetleg az utcai árus olcsóbban, inkább a drágább ellenőrzött terméket válasszuk.
Elkészítésénél is vannak alapvető szabályok, melyekkel nem árt tisztámba lenni. Csakis épp, egészséges, friss gombából készítsünk ételt. Ne tartsuk nejlonzacskóban, mert ott gyorsabban bomlásnak indul. Tisztításakor a kalapot szükség esetén meghámozhatjuk, hogy a rárakódott piszkot eltávolítsuk, tudnunk kell azonban, hogy főként itt találhatók az íz anyagok. Ám a friss gombát nem kell levetkőztetni, elég csak alaposan megmosni. Gombatörmeléket ne használjuk fel, mert esetleg mérges gombából származhatnak. Minél vékonyabb szeletekre vágjuk a gombát, annál értékesebb táplálékhoz jutunk, mert szervezetünk csak a felnyílt sejtekből kiömlő fehérjét tudja megemészteni, hasznosítani. Csak sértetlen zománcú edényben főzzük, mert vassal érintkezve megfeketedik, és kellemetlen mellékíze lesz. Ha pároljuk, akkor ne tartson tovább 10-15 percnél, ugyanis ennél hosszabb idő csak megkeményíti a gomba húsát. A gombából készült ételek nem tárolhatók, még a legkitűnőbb hűtőszekrényben sem.
A könnyen emészthető étel, ezért alaposan meg kell rágni, a rossz fogazatúak inkább darálva fogyasszák. Egyszerre túl nagy mennyiségű gomba megfeküdheti a gyomrot.
Tudta? |
Egészségügyi Világszervezet, a WHO ajánlása szerint heti 250 grammos gombafogyasztás elegendő, mivel a vadon termő gombák sok nehézfémet, kadmiumot, ólmot, higanyt képesek fölvenni. Ezért van az, hogy ipari területek közelében, városban nem ajánlatos gombát szedni. |
Hozzávalók: csiperke gomba, csirkemell, olaj, hagyma, só, bors, paprika.
Olajban pirítsuk meg a hagymát, majd adjuk hozzá a megtisztított, kockára vágott csirkemellet. Addig pirítsuk még a csirkemell fehér nem lesz. Majd húzzuk le tűzről és adjunk hozzá ízlés szerint sót, borsót, paprikát. Miután megízesítettük a vékonyra vágott gombákat adjuk hozzá. Majd fedjük le és hagyjuk a tűzőn párologni. 10-15 perc múlva lekacsolhatjuk és tésztával, rizzsel tálalhatjuk.
Jó étvágyat!
Koczka Kinga