A csontritkulás népbetegség, mely növeli a csonttörések kockázatát. Ez a kijelentés lassan már a könyökünkön jön ki. Tudjuk azt is, hogy menopausa környékén sok hölgyet még erőteljesebben érint ez a betegség a hormonális változások miatt. Mindezekről a csontritkulás című írásunkban többet is olvashatnak.
A csontritkulásnak a hormonális változásokon és a nem megfelelő ásványi anyag bevitelen kívül van egy másik aspektusa is. Ez az ásványi anyagok fokozott kioldódása, mellyel a szervezet semlegesítheti az anyagcsere során keletkező savas végtermékeket.
Az alkohol különösen savasító hatású. E mellett az alkohol vizeletürítő hatása révén kiviszi a kálciumot is, illetve az D-vitamin felszívódásának gátlásával tovább rontja a helyzetet.
Az előbb említett mechanizmusok az alkohol krónikus hatására vezethetők vissza. Azonban van közvetlen hatása is, melyet eddig nem ismertünk. Ez nem is a csontritkulással függ össze, hanem a csonttörések utáni rossz gyógyulási hajlammal.
Az alkohol gátolja a csontnövekedést és megújulást. Az Oregon Állami Egyetem Kémiai Mérnöki Intézetében a csontnövekedésre gyakorolt hatás jobb megismerésére végeztek vizsgálatot.
Speciális, ásványi anyagoktól megszabadított csontszövetet ültettek alkohollal etetett és normál diétán élő patkányok csontjába. Hat héttel a beültetést követően a mintákat eltávolították és megvizsgálták a csontszövetet.
Az alkohol fogyasztása hatással volt a csonttömegre és a csont szerkezetére, nem érintette azonban a csontsűrűséget és az ásványi anyag összetételt. A csontgerendácskák vékonyabbak voltak és kisebb számúak, de bennük a kalcium, magnézium, szelén és cink összetétel azonos volt az egészséges csontokban találhatóval.
Magyarországon kb. 1.000.000 alkoholista él. Őket amúgy is sokkal jobban érintik a krónikus betegségek, de fokozottabban vannak kitéve a balesetek kockázatának is. Csonttöréseikből való felépülésük szempontjából azonban sokkal fontosabb az alkoholfogyasztás abbahagyása, mint bármely kiegészítő ásványi anyag, vagy D-vitamin-pótlás.
Dr. Gulyás Tamás