Már a cím is vicces. A két fogalom egymást kizárónak tűnik, pedig sokan örülnének, ha az ünnepeket plusz kilók nélkül úsznák meg.
Az ünnepekkor úgy érezzük, hogy magunk is megérdemlünk egy kis kényeztetést, „mert megérdemelem!” címszóval. Ezzel nincs is gond, hiszen az ünnep csak pár napos időszak…Bár az alatt a pár nap alatt tönkretehető egy jól felépített étrend is, de erről a következő cikkemben írok.
Sokan, főként akik a súlyukkal küzdenek, már számolgatják, vagy gondolnak rá, hogy mennyit fognak hízni az ünnepek alatt. Pedig ha belegondolunk a hízás nem az ünnepek alatt, hanem az egész ünnepi időszakban történik. Valójában az egész december a kényeztetésről szól. Kezdődik a mikulással, és a mikulás csomagokkal. Ha mi nem is kapunk, a gyerekek igen. És hogy kíméljük a kis lurkókat, besegítünk a csomag tartalmának elpusztításában. Ha gyerekünk sincs, a munkahelyünkön valaki biztosan megosztja a saját csomagját másokkal, így velünk is. És persze mindenütt van, aki azzal kedveskedik a többieknek, hogy az asztalán tart egy kis ezt-azt. Ha ez nem volna elég, elmegyünk vásárolni, mert hát az ajándékokat be kell szerezni. Mindenütt ünnepi hangulat uralkodik és lépten nyomon rágcsálnivalóba ütközünk. Ha megéhezünk, akkor meg valami gyorsan elkészülőt szeretnénk, mert hát hosszú pihenésre ugyebár nincs idő.
Először is tartsuk észben, hogy sokkal könnyebben csábulunk el a nyalánkságok láttán, ha éhesek vagyunk. Reggel reggelizzünk rendesen, és tartsunk magunknál olajos magvakat. Ilyenkor van szezonja például a diónak, mandulának is. Ezek igaz, hogy magas zsír és kalóriatartalommal bírnak, mégis kiegyensúlyozzák cukorháztartásunkat, így többet nyerünk a réven, mint amit elvesztünk a vámon. Ha mi állítjuk össze a gyermekek mikulás csomagját, abba is inkább aszalt gyümölcs, és mag kerüljön, a cukrot, csokit pedig csak mutatatóba rakjuk bele. Ha vásárolni indulunk, előtte együnk valamit, éhesen sose induljunk neki. Ez nem csak az ajándék vásárlásra, de az élelmiszer bevásárlásra is értendő. Éhesen sokkal több nasi kerül a kosárba, mint jóllakottan. Végül ne tartsunk otthon csábító falatokat, ami nincs, annak könnyebb ellenállni. A sóvárgás csökkentésére, alkalmazhatunk krómot, fogyasszunk sok rostosat.
Az ünnep jó magyar szokás szerint sok helyen a nagy zabálásról szól. Ha már így alakul, akkor is van egy két pont, amit érdemes szemmel tartani. Az első az alkohol, ami kétszer annyi kalóriát tartalmaz, mint a szénhidrátok. Ráadásul ha már a szénhidrátokhoz hasonlítjuk, akkor a finomítottak közül is a legfinomítottabbnak felel meg. Felszívódása és lebomlása ugyanis a leggyorsabb, és ezt semmilyen édesség nem múlja felül. Koccintsunk és igyunk is persze, de csak módjával. Evésnél érdemes kontrollálni a falatok méretét, és higgyék el, így még az utolsó fogás utolsó falatja is nagyobb élvezetet jelent majd.
Ha mi készítjük az ünnepi fogást, könnyebben tudjuk úgy összeállítani, hogy passzoljon az étrendünkhöz. Ha vendégségbe megyünk, akkor vihetünk kedvességként olyan süteményt, amit mi készítünk. Ez lehet diétásabb, sok cukor és kakaó helyett tartalmazhat étcsokit, a cukrot helyettesíthetjük benne mézzel, darált gyümölcsökkel, stb. És bármilyen praktika megengedett az egészség érdekében.
Végül ne feledkezzünk meg a mozgásról sem. Ebben az időszakban hajlamosabbak vagyunk testünket is pihenéssel kényeztetni, pedig érdemes a plusz energiát mozgásba fektetni. Ha nincs időnk sportolni, akkor is bevethetünk pár trükköt. Ne használjunk liftet, ahova lehet, menjünk gyalog, ha pedig kocsival megyünk vásárolni, az üzlet bejáratától legtávolabbi parkolóhelye álljunk meg.
A cikk folytatásában megtudhatjuk, mit okozhat az ünnepi zabálás, és hogyan ellensúlyozhatjuk azt.
Dr. Gulyás Tamás