Sokan nem tudják, de számtalan baktériummal élünk együtt szimbiózisban. A szimbiózis kölcsönösen előnyös együttélést jelent. De mitől előnyös számunkra pár pici baci?
Nem is csak pár baktériumról van szó! A baktériumok szám a bélrendszerben tízszerese a testünkben található sejtek számának. Ez egy eléggé elgondolkodtató adat.
A probiotikum szó nemcsak azokat a baktériumokat jelöli, melyek az élőflórás joghurtokban, vagy a kapszulákban találhatók, hanem a bélrendszerünkben lévő számtalan jó baktériumot is, melyek nagy szolgálatot tesznek nekünk. A pro bioticum szó szerinti jelentése: az életért, vagyis ezek az apró élőlények a mi életünket szolgálják, ellentétben az anti biotikumokkal, amik az élet ellen valók.
Az immunrendszer a szervezet saját hadserege, a probiotikumok pedig a zsoldos hadsereg, hiszen első védelmi szűrőként funkcionálnak. Ezek az aprócska élőlények ideális életteret találnak a mi bélrendszerünkben, cserébe kiszorítják a nem oda való kórokozókat. A probiotikumok saját lebontó funkcióik révén részt vesznek a táplálékaink, főként egyes rostok megemésztésében, valamint aktív mikro tápanyagok előállításában is. Nekik köszönhetjük egyes vitaminok termelését, de számos olyan természetes tápanyagot is felszívható és aktív állapotba hoznak, melyek nélkülük haszon nélkül távoznának beleinkből.
Most térjünk vissza a védelmi funkcióra: a megfelelő baktériumflóra befolyásolja a bélfal sejtjeinek és a bélfal körüli immunsejteknek működését. Az immunsejtek a bélrendszeri bakteriális környezet összetételétől teszik függővé izgalmi szintjüket, így a megzavart flóra mindig nagyobb immunrendszeri izgalommal jár. Ez az izgalom aztán kiterjed a szervezet más területeire is, és így könnyebben jelennek meg ekcémák, allergiás tünetek, vagy fokozottabban zajlanak bizonyos gyulladások, fellángolhatnak ízületi panaszok.
Például korunk rendszertelen, rostszegény táplálkozása. A cukrok, a finomított szénhidrátok, és a túlzott alkohol fogyasztás a rossz patogén baktériumok és gombák növekedésének kedveznek. A probiotikumok legjobb táplálékai a rostok, főként a növényi eredetű, közepes hosszúságú szénhidrátok, a frukto-oligo-szacharidok (FOS). Ezek hiánya megzavarja a bélflóra összetételét, ez pedig a jó és rossz mikroorganizmusok egyensúlyzavarát okozza. Miután ez a helytelen táplálkozás sokakra jellemző, érdemes évente beiktatni egy pár hetes probiotikum kúrát.
A helyes probiotikus kúra minimum 4 hét, de inkább több. Bélfertőzés esetén 2 óránként szoktak javasolni egy-két kapszula fogyasztását, ami igen gyorsan tudja javítani az állapotot. Az induló anyag amúgy 4x2 kapszula 4 napig, majd 4x1 kapszula 3 napig. A második héten 2x1 kapszulára (vagy tasakra) módosíthatjuk az adagolást, majd azt követőn még 2-3 hétig napi 1-et érdemes szedni. A fenti 4 hetes kúrát követően kéthavonta végezhetünk egy 10 napos kúrát az általunk preferált készítménnyel, ha a probiotikum kúrára reagáló tüneteink ismét előjönnének, vissza-vissza térnének. Allergiásoknak a szezon előtt érdemes bevetni a probiotikus kúrát, mint fegyvert, hiszen jelentősen csökkentheti a tüneteket.
Dr. Gulyás Tamás