A legtöbb nő életében egyszer csak eljön az a pillanat, amikor rádöbben, hogy mindenképpen szüksége van valamilyen sportra. Vagy azért, mert felszedett pár kilót, és szeretné visszaszerezni régi alakját, vagy azért, mert ülő munkát végez, és a szervezete jelzi, hogy szüksége van az aktív pihenésre, vagy mert fiatalabb korában sportolt, és hiányzik neki a rendszeres testmozgás, vagy egyszerűen csak szüksége van rá, hogy hetente párszor azt csináljon, amihez valóban kedve van.
Futni akkor érdemes, ha valaki viszonylag jó kondícióban van, bírja a monotóniát, nincs jelentős túlsúlya és az átlagnál sokkal nőiesebb testalkata (a méretesebb mell tartószalagjai ugyanis könnyen megnyúlhatnak). Az edzések előtt nem árt egy gyors orvosi kontroll.
Ha úgy döntött, hogy rendszeresen futni szeretne, érdemes a megelőző hetekben sokat sétálni (napi 4-5 km-t) és kirándulni, hogy a testét felkészítse a nagyobb terhelésre. Ha komolyabb túlsúlya van, de nagyon vonzza a futás, nem az a megoldás, hogy rögtön beleugrik az edzésekbe, pár hét alatt túlterheli az ízületeit, és életre szóló térdsérülést szerez, hanem az, hogy néhány hónapnyi gyaloglással megerősíti a szervezetét, tudatos táplálkozással leadja túlsúlya egy részét, és ezután már jóval biztonságosabban vághat bele az edzésekbe.
Ha nem megfelelő cipőben fut, könnyen megsérülhet, tehát mielőtt bármibe is kezdene, az első beszerzése legyen egy nagyon jó minőségű futócipő. Ezen sajnos biztosan nem lehet spórolni! Átlagosan 12-20 ezer ft körül találhat jó minőségű futócipőt, de ha szerencséje van, olykor egy-egy kifutó modellt már 10 ezer ft alatt is megszerezhet a megfelelő szakboltban! Tartsa észben, hogy mindig egy számmal nagyobb cipőt vegyen az utcai cipőjénél.Mi a fontos egy jó futócipőnél? Felejtse el, hogy egy futócipő szép legyen – ez sajnos egyáltalán nem jellemző.
Ami fontos, az a stabilitás, a sarokbecsapódás-gátlás, a rezgéscsillapítás, terepcipőnél pedig a hatékony talpkiképzés. Vannak olyan, megbízható márkák, mint például az Asics, a Saucony, a Nike vagy az Adidas, melyek folyamatos fejlesztésekkel próbálnak fogyasztóik kedvében járni. Érdemes mindenképpen olyan boltban beszereznie a futócipőjét, melyben szakértő eladók segítik a választását! Ilyen például a Saucony szakbolt vagy a Spuri futóbolt. Cipőválasztásnál fontos, hogy tudja, hogy aszfalton, futópályán vagy betonon használja-e majd a cipőt, és hogy nagyságrendileg mennyit fut majd egy-egy alkalommal. Ezekben a boltokban megvizsgálják, hogy van-e lúdtalpa, hogy lábfeje befelé vagy kifelé dől-e futáskor, és hogy egyáltalán milyen is a futótechnikája. Kikérdezik testsúlyáról, futási szokásairól, arról, hogy napi edzéshez vagy versenyre keres-e cipőt. Minél pontosabb válaszokat ad, annál több esélye lesz egy igazán tökéletes cipőre. Ha hiteles, megbízható helyen veszi a futócipőjét, természetesen bízhat a garanciális javításban is.
A technikai ruházat melegben nem létfontosságú, hidegebb időben viszont nagyon fontos! Nyáron egy technikai pólóba ugyanannyira bele fog izzadni, mint egy pamutpólóba, a különbség csupán az, hogy a technikai póló pár perc alatt megszárad, míg a pamutpóló nedvesen tapad majd a hátára hazafelé. Hűvösebb időben ez nagyon veszélyes lehet, könnyen megfázhat vizes ruhában: így aztán az ősztől tavaszig tartó időszakban mindenképpen ruházzon be néhány technikai felsőrészbe is. Az optimális eset az, amikor eleve úgy indul el futni, hogy kicsit fázik, és az edzés 5-10. percében érzi a hőmérsékletet ideálisnak.
Érdemes egy melegebb és egy hidegebb időre való összeállításban gondolkodni, melegben elég egy-két jó technikai póló, ami egy egyszerű sorttal viselhető, hidegben viszont nélkülözhetetlen a speciális ruházat a nadrágot és a felsőrészt illetően is. Futónadrágnál fontos a zárható zseb, (kulcsnak, mobilnak, papír zsebkendőnek), és az, hogy egy bővebb nadrág esetében alá tudjon még venni egy szűk aláöltözetet (ez olyan, mint egy jogging, csak az anyaga nedvszívó). Végül mindenképpen vegyen egy jó sportmelltartót, mert a civilben használt melltartók tökéletesen alkalmatlanok futáshoz. A jó sportmelltartó speciális anyagból készül, erősen tartja a mellet, de semmiképpen nincs benne műanyag vagy fém merevítő (maga a speciális szabás látja el a tartófunkciót).
A futást sokféle okból lehet elkezdeni, és többféle, tipikus futó-típus fordul elő.
Nem árt, ha már az edzések elején tisztázza magában, hogy Ön melyik típussal azonosul a legkönnyebben! Ha szereti a természet közelségét, inkább szerezzen be télre is egy melegebb futóruhát, de ne próbálkozzon futógéppel egy fitnessterem ablaktalan pincéjében. Ha dúl Önben a versenyszellem, ne fárassza magát feleslegesen azzal, hogy sokkal lassabb, rosszabb kondiban lévő barátnőjével indul neki futni, hanem vegyen egy pulzusmérő órát, kövessen szigorú edzéstervet, és bátran olvasgassa triatlonosok és ultramaratonisták blogját. Ha közösségi alkat, legyen tagja egy futóklubnak, és élvezze a hasonló érdeklődésűek táraságát. Tudnia kell azonban, hogy egyáltalán nem az számít, hogy a legdrágább pulzusmérőt veszi-e meg, vagy éppen a régi tréningalsóját húzza-e elő a szekrényből – a lényeg, hogy rendszeresen, örömmel eddzen!
Hogy mi okozza a futás népszerűségét? A futás nem igényel se nagy rákészülést, se nagy anyagi ráfordítást. Viszonylag hamar eredményt lehet elérni – és ezzel egyidejűleg hamar rá is lehet szokni. A rászokásnak számtalan összetevője van, hiszen a futás rengeteg pozitív testi-lelki hatással bír, első helyen mégis érdemes megemlíteni a jótékony endorfin-függőséget. Hogyan jelentkezik az endorfin? Körülbelül egy óra futás után – akár már több holtponton túl – egyszer csak meglepően erős feldobottságot, lelkesültséget tapasztalhat, úgy érezheti, hogy megduplázódott az energiája, elmúltak az apróbb fájdalmai, vagy éppen megmagyarázhatatlan örömérzet vagy elégedettség töltheti el. Az endorfin boldogít hatása az, ami miatt a legtöbb futó egy idő után „függővé” válik.
Tóth Ágnes