A búza a legrégebben termesztett növényünk egyike. A kukorica után a világon a második legnagyobb mennyiségben termesztett növényünk.
A búza (Triticum) a pázsitfűfélék (Poaceae) családjába tartozó növénynemzetség, melybe a kukorica után a világon a második legnagyobb mennyiségben termesztett, hasonló nevű gabonanövény is tartozik.
Termesztését már Egyiptom legrégibb emlékei igazolják. Ezek szerint már i.e. 2700 esztendővel termesztették. A görög mítosz szerint Enna és Szicilia mezőin honos. Európában Heer tanúsága szerint a svájci és felső-olaszországi tavak mellékén a legrégibb lakosoknak, körülbelül a trójai háború korában apró szemű, a mai búzával meg nem egyező búzájuk volt, melyet a római hadjáratok idejéig termesztettek.
A legrégibb írók közül Berósos, Nagy Sándor kortársa, és Strabón beszélik, hogy a búza Mezopotámiában és India Ny-i részén vadon terem. Még Olivier is erősítí, hogy 1807. a török birodalomban utazván, a búzát Mezopotámiában vadon látta. Ma már a világ számos országában termesztik.
Viszonylag jelentős fehérjetartalma van, fehérjéje egy létfontosságú aminosavból, a lizinből, kevesebbet tartalmaz a kívánatosnál. B1-, B2-, B5-, B6-, E-vitamint; béta-karotint, kalciumot, magnéziumot, vasat, cinket, fehérjét, rostokat, foszfort, szerves sókat tartalmaz.
A búzacsíra gyógyító ereje magas vitamin és ásványi anyag tartalmának köszönhető. A daganatos és szív-érrendszeri betegségek megelőzésében, az emésztési folyamatok könnyítésében, a csontvédelemben játszik kitüntetett szerepet. A búzaszem un. embrió része, csíraállománya gazdagon bővelkedik ásványi anyagokban, amelyek szerepet játszanak a búzaszem egészséges fejlődésében, növekedésében, érésében. Melyek ezek a nélkülözhetetlen ásványi anyagok, vitaminok? Elsőként a magas E-vitamin, kálium, foszfortartalom emelendő ki, de a vas, cink, B1-, B2-, B6-vitamin, folsav, biotin, króm, magnézium, kalcium mennyisége sem lebecsülendő. Tovább >>
A búzafű méregtelenít és növeli az energiaszintünket. Tökéletes fehérjeforrás megfelelő arányban tartalmazza az összes esszenciális aminosavat . Az egyik leggazdagabb A-vitamin forrás. Lúgosító hatású, kimagasló kálcium-, magnézium-, és kalciumtartalommal. Egyenlő arányban gazdag E-, F-, K-, és B-vitaminokban. Tizenhétféle aminosav található meg benne, ebből nyolc olyan, amelyet a szervezet nem képes önmaga előállítani. Magas klorofilltartalmának köszönhetően segít a vérszegénységen, javítja a vérkeringést, a sejtek és szövetek oxigénellátását. Tovább >>
Hozzávalók (4 személyre): 2 pohár búza, 4 pohár víz
Elkészítése: A búzát átválogatjuk, megmossuk, és éjszakára beáztatjuk. Másnap leszűrjük, kétszeres mennyiségű vízzel és egy kis sóval főzzük 1- 1,5 órán át fedő alatt, mint a rizst. Akkor jó, mikor a belső fehér része kifordul. Nem lesz olyan puha, mint a fehér rizs, jól meg kell rágni. Felhasználhatjuk köretnek zöldségekkel, levesbetétnek bablevesbe, reggeli müzlinek mákkal-mézzel ízesítve.
Hozzávalók: 2 pohár búza, 2 szelet kenyér, 1 fej vöröshagyma, fél evőkanál bors/rozmaring/pirospaprika. Elkészítése: A búzát megfőzzük. Kétharmad részét átdaráljuk apró lyukú húsdarálón, vagy valamilyen konyhai géppel pépesítjük. A maradék főtt búzát hozzákeverjük. Két szelet teljes kiőrlésű kenyeret beáztatunk, jól kinyomkodjuk, és a búzához adjuk. Az apróra vágott hagymát olajon megpirítjuk, rászórunk borsot, pirospaprikát és rozmaringot. Hozzáadjuk a búzapéphez. Sózzuk. Az egészet jól kidolgozzuk. Keverjünk bele pár kanál teljes kiőrlésű lisztet (rozs vagy tönköly), hogy jó összeálljon. Kis pogácsákat formázunk és bő forró olajban kisütjük. Főzelék mellé feltétnek kínáljuk, vagy salátával önálló fogásként fogyasztjuk. A fűszerezést tetszés szerint változtathatjuk. Pl fokhagyma, őrölt kömény, piros paprika.