A leggyakoribb, korral járó betegség, az artrózis (osteoarthritis, porckopás) kb. 500 ezer, főként 50 év feletti embert érint Magyarországon. A betegség fő tüneteit, a fájdalmat és az ízületi merevséget azonban a táplálékkiegészítők jelentősen enyhíthetik, sőt a porc pusztulását is lassítják.
Az artrózisos betegek ízületeiben a porc fokozatosan leépül. Ennek a sima, erős anyagnak a hiányában a szomszédos csontok egymáshoz dörzsölődnek, a csontfelszínek pusztulnak. Ez a folyamat leggyakrabban az ujjakban, térdben, csípőben, nyakban és gerincben erős fájdalmat okoz, és az ízületek deformálódásával jár.
Bár a porckopás kialakulásában az ízület évtizedekig tartó használata miatti degeneráció játssza a fő szerepet, egyéni hajlam, túlsúly és porcképzési zavar is szerepet kap benne. Bizonyos esetekben a betegség egyértelműen valamilyen kiváltó okra, például korábbi sérülésre, foglalkozási ártalomra, túlerőltetésre, esetleg fejlődési rendellenességre vezethető vissza.
Legfontosabb azonban megjegyezni, hogy lassan ez a betegség is civilizációs betegségnek számít. Táplálkozási szempontból, nem csak a nem megfelelően bevitt tápanyagok, de a savasító táplálkozás is nagymértékben szerepet játszik.
A különböző toxinok, főleg savak, egyrészt direkt károsíthatják a porcfelszíneket, másrészt a szervezet kiold bizonyos anyagokat a porc kötőszöveti elemeiből, ami tovább rontja a képet.
Bár a degeneratív eredetű artrózisnak és a reumatoid arthritisnek (reumatikus ízületi gyulladás) teljesen különböző okai vannak, kezelési módjukban sok a hasonlóság. Olyan antioxidánsokat, mint a C- és az E-vitamin, valamint a cink mindkét esetben alkalmazzák, főleg az ízületek sejtkárosodásának védelmében.
Az artrózis és az ízületi gyulladás kezelésére nincs biztos módszer, de a glükózamin, ez a porc képzésben szerepet játszó cukorszármazék az egyik leghatékonyabb anyag az ilyen eredetű fájdalom csökkentésére.
Úgy tűnik, képes az ízületi degeneráció lassítására, bár egyáltalán nem egyértelmű, hogy vissza is tudja fordítani a betegséget. A glükózamint érdemes a táblázat valamelyik másik kiegészítőjével együtt szedni.
A hatás kialakulására várjon legalább egy hónapot, majd ha nincs megelégedve, próbáljon ki valamilyen más étrend-kiegészítőt a glükózamin mellett. Ezeket a kiegészítőket tartósan is szedheti, a gyulladásos reakció befolyásolására omega3 zsírsav bevietele fontos. E mellett a méregtelenítés, savtalanítás minden esetben jó kiegészítő módszer.
A glükózaminnal szedhető kiegészítők között érdemes megemlíteni a niacint (nikotinamid), amely különösen a térdízület fájdalmát enyhíti hatásosan; a tömjénfa gyulladásgátló, porcépítő hatású. A metionin nevű aminosav egyik származéka, a SAM (S-adenozil-metionin) az ibuprofenhez hasonlóan gyulladáscsökkentő hatású, és a vizsgálatok szerint a porc regenerációját is serkenti.
Szedjen belőle naponta kétszer 400 mg-ot két hétig, majd naponta 200 mg-ot. (A mániás depresszióban szenvedők nem szedhetnek SAM-et.)
Ha a különféle étrend-kiegészítőkkel történt próbálkozásai kudarcot vallottak, érdemes megpróbálnia a zselatint, amely glicin és prolin nevű aminosavakat, valamint más ízületalkotó anyagokat is tartalmaz. Hatásmechanizmusáról nem sokat tudnak.
A halolajak gyulladásgátlók, főleg a reumás ízületi gyulladás esetében hatékonyak. Ezeknek a gyógymódoknak bármelyikét használhatja fájdalomcsillapításra a helyileg alkalmazott csilikenőccsel együttesen.
Tanácsok: Mit tehet még artrózis esetén
Forduljon orvoshoz:
Újabb tudományos kutatások
Tudta?
A réz karkötő viselése népi gyógymód porckopással járó fájdalom enyhítésére. A bőrbe ezen a módon réz szívódik fel, ami egyes gyulladáscsökkentő enzimek fontos alkotóeleme. A szájon át szedhető réz(és cink-) étrend-kiegészítők révén az utánpótlás folyamatosabb lehet. Először érdemes a Cinkkel próbálkozni, mivel általában ennek a szintje alacsony. Sőt ezt a csodás anyag a magas réz szintet is képes normalizálni. Ilyen esteben a Cink adagja, akár napi 80-100mg-ra is emelhető.
Röntgenfelvételek alapján kiderült, hogy 40 éves korára tíz emberből kilencnél térdízületi elváltozások alakulnak ki, sokuknál később izületi fájdalom és merevség jelentkezik. A természetes étrend-kiegészítők lassíthatják ezt a folyamatot.
Az állatorvosok már régóta sikeresen alkalmazzák a glükózamint az izületi gyulladásban szenvedő háziállatok kezelésére. Minél merevebbek az ízületek, annál kevésbé szereti az ember a testedzést.
Egy közelmúltban végzett vizsgálat azt igazolja, hogy napi 400 NE vagy azt meghaladó mennyiségű D-vitamin szedése lelassítja, esetleg meg is állíthatja a térdartrózist.