Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Gyógynövények megfázásra

Összegyűjtöttük az 5 legjobb gyógynövényt, hogy segítsünk a megfázás leküzdésében.

Csipkebogyó

A csipkebogyót nem kell senkinek bemutatni, hiszen köztudott gyógyító hatása. A csipkebogyót sokféleképpen fogyaszthatjuk; teát, lekvárt, szörpöt, mártást, levest, likőrt, bort, pálinkát is készíthetünk belőle.

Keverhetjük az áttört csipkehúst joghurtba (ideális a Fitline joghurt), kefirbe illetve ásványvízbe. A csipkebogyó készítmények jól használhatók erősítő, üdítő és élvezeti célokra is.

Ízjavító hatása miatt gyógynövény-keverékekben, gyümölcs-teákban széles körben alkalmazzák. A leggyakrabban teaként használják. A bogyóból készített gyógytea influenzás időszakban, meghűléses megbetegedések idején rendszeresen fogyasztandó.

Ismeretes gyógyhatása vese- és hólyagbántalmakra, bélhurut és hörghurut esetén. Emésztést javító hatása közismert, gyenge vizelethajtó tulajdonságú.

Csipkebogyó tea: A szárított termést áztassuk be szobahőmérsékletű vízbe egy éjszakára. Majd szűrjük le, és ízlés szerint édesítsük mézzel vagy nádcukorral. Forrázni TILOS!

Kapszulába zárva: Jótékony hatásának köszönhetően az étrend- kiegészítők gyakori alkotóeleme. Ugyanis a feldolgozás során a hőre, a levegő oxigénjére lúgos közegre, fémre érzékeny C-vitaminból elég sok veszendőbe megy, ezért nem árt külön kiegészítőket is szedni.

Kasvirág- Echinacea

Egy vizsgálat során megállapították, hogy azoknak az influenzás betegeknek, akiknek 900 mg-ot adtak, gyorsabban javult az állapotuk, mint akiknek kevesebbet - 450 mg-ot -, vagy helyette placebót kaptak.

Nátha, influenza esetén nagy adag szük­séges - naponta ötször akár 200 mg. A kasvirág természetes antimikrobás és fertőzés-gátló: véd a baktériu­mok, vírusok, gombák és egyéb kórokozó mikrobák ellen. Az immun­rendszert általánosan serkenti.

A gyógynövény hatásaként a sejtek egy természetes antivirális anyagot, az interferont fokozottabban termelik. Ezek a hatások viszonylag rövid ideig tartanak, ezért tanácsos gyakran használni ezt a gyógynövényt - heveny fertőzések esetén akár naponta többször.

Az Echinacea csökkenti és így normalizálja az immunválaszt olyan allergiás reakcióknál is, mint például az ekcéma (amire egyébként hagyományosan is használják).

Kiszerelés: kapszula, tabletta, szárított gyógynövény/teakeverék, folyadék, tinktúra.  

Mivel a kasvirág sok formában kapható, ellenőrizze a ter­mékleírást a helyes adagokat illetően. A legtöbb tabletta porrá zúzott gyökeret tartalmaz, nem kivonatot.

Borsmenta

A gyógynövények tudományos kutatásával hivatalosan megbízott németországi egészségügyi tanács, az ún. E Bi­zottság a borsmenta orrdugulást csökkentő, az orrjáratok gyulladását enyhítő hatására hívta fel a figyelmet.

Számos, megfázással küszködő beteg tapasztalata szerint is, a borsmenta illékony mentolját belélegez­ve légzésük könnyebbé vált. A borsmentatea szintén enyhítheti az aszt­más rohamot kísérő hörgőszűkületet.

Kiszerelés: kapszula, illóolaj, krém, tinktúra, szárított vagy friss gyógynövény, tea.  

A kapszulákat étkezések között vegye be. Ha jobban kedveli a borsmentateát, akkor naponta 3-4 csészével igyon meg belőle érkezések között vagy után. A borsmenta-olajat vagy mentolt tar­talmazó kenőcsöt naponta legfeljebb háromszor-négyszer alkalmazza. Borsmentatinktúra készítéséhez 10-20 csepp borsmenta-illóolajat tegyen egy pohár vízbe.

Kamilla

Nem túlzás, ha a kamillát mindenre jó gyógynövénynek nevezzük, amely különösen kisgyermekek számára javallható. Bár­milyen betegség, mindenekelőtt hasfájások és görcsök esetén kamillateát ajánlatos adni a gyereknek.

Elsődleges felhasználási területe az emésztőrendszer. Itt hasznosíthatjuk gyulladáscsökkentő, görcsoldó, bélfertőtlenítő hatását.

Segít a puffadás, hasmenés, kiütés, gyomor­bántalmak és gyomorhurut, továbbá menstruációs zavarok, a menses kimaradása és egyéb altesti panaszok, álmatlanság, mellékhere-gyulladás, láz, fog- és sebfájás esetén.

Aktivizálja az immunrendszert, mert serkenti a B-limfociták és makrofágok falóaktivitását.

Szájüreg, fogíny és torokgyulladásnál kamilla tea forrázattal naponta többször érdemes öblögetni.

Kiszerelés: tabletta, kapszula, tinktúra, gyógynövény, krém/kenőcs.  

Kakukkfű

Nemcsak fűszernek kiváló, hanem gyógynövénynek is. Serkenti a vizeletkiválasztást és a menstruációt, elősegíti a vetélést, normális szülésnél pedig meggyorsítja a gyerek világrajövetelét az anyai testből.

A légutak megbetegedése, a bronchus erős váladékozása és tüdőasztma, de még szamárköhögés esetén is régi, jól bevált gyógyszer a kakukkfű és a lándzsás útifű 1:1 arányú keveréke.

Vegyünk egy csésze hideg vizet, tegyünk bele egy szelet citromot és adjunk hozzá egy teáskanálnyit ebből a keverékből. Fél percig áztassuk. A teát jó forrón kell fogyasztani kortyonként.

Mindig, naponta négyszer-ötször frissen készítsük. Tüdőgyulla­dás veszélye esetén óránként kortyolgassuk - és a hatás nem marad el. Szerencsére sok anya még nem feledkezett meg a kakukkfűről.

Vitaminsziget.com