A patisszon vitamin- és ásványianyag-tartalma elhanyagolható, ennek ellenére az egészséges táplálkozás elmaradhatatlan része.
Társaitól (spárga, sütőtök, cukkini) eltérő jellegzetessége és egyben névadója a csillag alakú kabakos termése, amely az érési szezon elején héjastól, majd később héj nélkül fogyasztható. Főszezonja júniustól októberig tart. Vásárlásakor mindig figyeljünk oda, hogy megfelelő keménységűt válasszunk, mely ellenáll a nyomásnak. Célszerű vásárlást követően azonnal, frissen feldolgozni. A hűtőszekrény zöldségrekeszében néhány napig tárolható.
Kiváló fogyókúrás étel, hiszen alacsony energiatartalmának (31 Kcal/100 g) köszönhetően a fogyókúrás étrendben bátran fogyasztható. A különböző diétának megfelelő konyhatechnológiai eljárásokkal elkészítve gyakorlatilag a legtöbb étrend részét képezheti. Zsír- (0,1 g/100 g) és rosttartalma (0,7 g/100 g) elhanyagolható, ezzel szemben 91%-a víz. 1,2 g fehérjét, illetve 6,2 g szénhidrátot tartalmaz. Fehérjetartalma miatt a vegetáriánus étrendben gyakran találkozhatunk vele. Magja értékes omega-3-zsírsavakat, vasat, cinket, foszfort és A-vitamint tartalmaz.
Egyaránt fogyasztható nyersen saláta részeként, párolva köretként, főzelék formájában, ugyanakkor főételként hús helyett. Bundázhatjuk a hagyományos módtól eltérően például sajtos masszával, és így gyermekeknek hamis rántott halként tálalhatjuk. Mag nélküli, fiatal termését leszedve savanyúságnak teszik el. Fűszerei a babérlevél, bazsalikom, bors, fokhagyma, kardamom, kapor, majoranna, pirospaprika, petrezselyem, szerecsendió, citrom- és narancslé, ecetfélék. Édesen is elkészíthető, ekkor a fahéj, szegfűszeg is szóba jöhetnek.
Hozzávalók: 50 dkg patisszon, 30 dkg finomliszt, 3 dl tej, 1 db tojás, 5 evőkanál zsemlemorzsa, 2 gerezd fokhagyma, 1 zacskó sütőpor, 1 teáskanál só, 1 mokkáskanál törött bors, a tálaláshoz 2 dl kefir, 1 csokor kapor, kevés só és csipet porcukor.
Elkészítése: Közepes nagyságú tepsit egy evőkanál olajjal kikenünk, és a zsemlemorzsával behintjük. A meghámozott és kimagozott patisszont almareszelő durva fokán lereszeljük, majd tálba öntjük. Megsózzuk, és tíz percig állni hagyjuk. Közben a tojást habosra verjük a tejjel, és belekeverjük a zúzott fokhagymát, a sót, a törött borsot és a sütőport. Ebbe a fűszeres tejbe keverjük a lisztet, majd az egészet a patisszonhoz adjuk. Jól összedolgozzuk, és a masszát belesimítjuk a kikent tepsibe. Forró sütőbe tolva közepes lángon sütjük húsz-huszonöt percig, majd kisebb lángon addig folytatjuk, amíg a próbaképpen beleszúrt hurkapálcára már nem tapad a masszából. Mire elkészül, a teteje barnáspiros, belül meg omlós, puha lesz. Melegen, kockára vágva tálaljuk. A kefirbe belekeverjük a finomra vágott kaprot, és megsózzuk, megcukrozzuk. A patisszonkocka mellé kínáljuk.
Hozzávalók: 2-4 kisebb patisszon, 1 bögre rizs, 25 dkg darálthús, 5 dkg szárazkolbász, 8 vékony szelet szalonna, 1 tojás, 2 paradicsom, 3 fej vöröshagyma, 2 dl tejföl, olaj, pirospaprika, fűszerek.
Elkészítése: A megmosott patisszonok tetejét levágjuk és a belsejét kikaparjuk úgy, hogy a falvastagsága kb. 1 cm maradjon. A magokat eldobjuk, a kikapart húsát igen apróra összevagdaljuk. A patisszonok talpából is leszelünk egy vékony darabot, hogy szép stabilan megálljanak. A megmosott rizst félig megpároljuk, ízesítjük, majd a patisszonok kikapart és összevagdalt belsejével összekeverjük. A patisszonok belsejét jól megsózzuk, és a rizst beletömködjük. A darálthúst zsíron kockára vágott és megfonnyasztott hagymán megpirítjuk, megszórjuk pirospaprikával és fűszerekkel ízesítjük. Ha kissé meghűlt, elkeverjük benne a nyers tojást, és a rizs tetejére kenjük. A húsra néhány karika szárazkolbászt, megsózott paradicsomot és hagymát teszünk, majd beborítjuk a tarajosra vágott szalonnával és fogpiszkálókkal az egészet megtűzzük. A patisszonokat tűzálló tálban, lefedve, forró sütőben addig sütjük, míg a szalonna meg nem pirul. Ekkor ráöntjük a tejfölt és lefedve visszatesszük a sütőbe 10-15 percre.
Kincses Fanni