Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Kirándulók kedvence; szeder

Az erdőszélek, árokpartok, parlagok évelő növénye, kedvelt csemege a kirándulók, turisták számára. Rendkívül sok fajtája létezik, ugyanis természetes körülmények között is könnyen kereszteződik.

Jótékony gyógynövény: a szeder

A szeder az egyik legrégebben említett gyógynövény. Már i.e. 400-ban, Hippokrátesz korában is említik jótékony hatását. Az 1500-a években a patikusok ismerték fogínyvédő hatását, állatok fekélyeinek kezelésére is használták.

Gazdag vitaminokban (A-, B1-, B6- illetve C-vitamin, folsav) és ásványi anyagokban (kalcium, kálium, foszfor, magnézium, vas, mangán, réz). A szeder tápanyagtartalma nagyon hasonlít rokonáéhoz, a málnáéhoz, de szénhidrát- és növény rost- illetve pektintartalma nagyobb. Dúskál az antioxidáns flavonoidokban. Flavonoid vegyületei elsősorban antioxidáns hatásuknak köszönhetően hasznosak, de azt is számos kutatási eredmény támasztja alá, hogy immunerősítő, gyulladáscsökkentő, daganatellenes hatásuk is van.

Ausztráliai kutatók felfedezték, hogy számos bogyóstermésű növény (pl. málna, vörös áfonya, földi- és faeper, szeder, fekete ribizli) gyümölcsének présleve 1:5 arányú higításban gátolni tudja különféle baktériumok és a Candida albicans nevű gomba növekedését.

A szeder gyógyító levele

A szedernek nemcsak a gyümölcse, de levelei is gyógyhatásúak. Levelei tanninokban (csersavakban) gazdag. A tanninnak összehúzó tulajdonsága van, ami a hajszálereket védi. A fekete szeder levele tartalmaz galluszsav- és ellágsav típusú cserzőanyagokat, flavonoidokat.

A levélből készült teát hasmenés ellen, izzasztónak, salaktalanítónak használják. Vércukorszint-csökkentő, baktériumölő hatása is ismert. Főzete gyulladásgátló öblögető, gargarizáló szer szájnyálkahártya- és fogínygyulladás kezelésére, valamint aranyér elleni ülőfürdőhöz. Ugyanakkor a tea vizelethajtó hatással is rendelkezik. Bélpanaszok elleni gyógyteák alkotórészeként is fogyasztható. A levélből 5-8 gramm fogyasztás javasolt.

A szeder felhasználása

A szeder felhasználása nagyon sokrétű. Kellemes savanykás ízének köszönhetően, szinte bármit csinálhatunk belőle, a levestől kezdve a tortáig. Bár a legjobb nyersen fogyasztani, kiváló szörp, dzsem, lekvár, befőtt formában is. Kiváló ellenszere a rekedtségnek a szederszörp. Nyugodtan ehetünk belőle nagyobb mennyiségben is, mert kalóriatartalma alacsony, ezért diétázáshoz különösen ajánlott.

Szederszörp

Gondosan válogassuk át és mossuk meg a szedret. A kiválogatott szemeket passzírozógépen nyomjuk át, és üvegedénybe téve langyos helyen tartsuk mindaddig, míg erjedni nem kezd. Kb. 5-6 nap múlva, öntsük bele egy vászonzacskóba, és csurgassuk ki a levét. Minden liter léhez 1 kg nádcukrot tegyünk, és lassú tűzön melegítsük, a forrás kezdetétől számítva 10 percig. Majd végül töltsük üvegekbe, és légmentesen lezárva gőzöljük ki.

Kókuszos szedertorta

Hozzávalók: 25 dkg kókuszos kétszersült vagy müzli,12 lap vagy 36 g színtelen zselatin,15 dkg vaj,50 dkg félzsíros tehéntúró,5 dl joghurt,1 doboz kókusztej, 2 zacskó vaníliás cukor,10 dkg nádcukor, 3 evőkanál citromlé, 8 ág menta, 30 dkg szeder, 16 apró praliné, margarin a forma kikenéséhez. Elkészítés: A morzsává tört kétszersülteket vagy a kókuszos müzlit a megolvasztott vajjal összekeverjük,majd margarinnal kikent tortaformába vagy alufólia keretbe nyomkodva a hűtőszekrénybe állítjuk. A zselatinlapokat hideg vízbe áztatjuk. A túrót a joghurttal, a kókusztejjel,a kétféle cukorral és a citromlével kikeverjük. A feloldott zselatint 3 evőkanálnyi túrókrémmel elvegyítjük, és a többi túrókrémhez adjuk. A felaprított mentával ízesítjük. A szederből 32 szép szemet félreteszünk, a többit pürésítjük, szitán átpasszírozzuk, majd a túrókrémbe forgatjuk. A tortalapot a krémmel megkenjük és kb.3 órára visszatesszük a hűtőbe.

Jó étvágyat!

Kincses Fanni