Mobil: Cím: E-mail: |
» » » |
+36 30 7262 647 2040 Budaörs, Törökbálinti utca 42/B info@vitaminsziget.com |
HÍR
A zsíros, üdítős étrend zsírmájat, cukorbetegséget okoz. Ezt kísérletben - egereken sikerült kimutatniuk a Saint Louis Egyetem kutatóinak. A valóságban és az embereknél az a helyzet, hogy az USA-ban minden nyolcadik gyereknek zsírmáj betegsége van. | |
Óvakodjunk a nagy fruktóztartalmú kukoricasziruptól!
A zsíros, üdítős étrend zsírmájat, cukorbetegséget okoz. Ezt kísérletben - egereken sikerült kimutatniuk a Saint Louis Egyetem kutatóinak. A valóságban és az embereknél az a helyzet, hogy az USA-ban minden nyolcadik gyereknek zsírmáj betegsége van.
"Azt a tipikus étrendet és inaktív (keveset mozgó) életmódot akartuk modellezni a kísérleti állatokon, amilyet az amerikaiak többsége követ. Vagyis a nagy zsírtartalmú (ahol az elfogyasztott kalóriamennyiség 40 %-a zsiradék), és nagy fruktóztartalmú kukoricaszirupban (üdítőitalokban) bővelkedő étrendet." A kukoricaszirup ugyanis az üdítőitalok szokásos édesítőanyaga.
A kísérletben alkalmazott zsír-beviteli arány ugyanakkora, mint egy tipikus McDonald's menüé, az állatokkal megetetett nagy fruktóztartalmú kukoricaszirup pedig 8 pohár üdítőnek felel meg. A kísérleti állatoknál nem erőltették az evést, csak folyamatosan rendelkezésükre állt az élelem, bármikor, kedvük szerint fogyaszthattak. És fogyasztottak is, folyamatosan! A kutatók úgy alakították emellett a körülményeket, hogy az állatok mozgáslehetőségét erősen korlátozzák.
A kísérlet 16 hétig tartott, de már a negyedik héten súlyos elváltozásokat állapíthattak meg az állatok májában: megnövekedett a májenzimek szintje és glükóz intolerancia alakult ki. Ez utóbbi a 2. típusú cukorbetegség kezdetét jelenti. A magas fruktóztartalmú kukoricaszirup minden valószínűség szerint elnyomja a jóllakottság-érzetet. (Ezzel szemben a rostban gazdag élelmiszertől hamar jóllakottnak érezzük magunkat).
Egyértelmű a tanulság az emberek számára - mondja a kutató - , étrendet és életmódot kell változtatni. A jó hír az, hogy visszafordítható a betegség, ha gyökeres változtatást hajtunk végre.
Forrás: EurekAlert/Független