Talán most van a leginkább extra kényeztetésre szükségünk. Mielőtt bárki a csokoládé adta csábítás bűnébe esne, próbálja ki inkább az illóolajok kincseit!
Hiába hajtja minden este időben álomra fejét, egyre fáradtabban ébred reggelente? Ha kinéz az ablakon, már rázza a hideg? Nincsen egyedül, sokan kerülünk hasonló állapotba télidőben.
Pár perc vagy akár óra a fürdőszobában, néhány hangulatkeltő elem, és kis lakunkat varázslatos budoárrá változtathatjuk. Egészséges élvezetben lehet része alacsony költségvetésből.
A gyógynövényeket számos módon felhasználhatjuk, többek között teaként, fűszerként, de máig a legnépszerűbb aromájuk gyógyító hatása.
Illóolajukat többnyire ún. extrakcióval, préseléssel vagy lepárlással állítják elő. Mivel ez hosszadalmas, körülményes és drága folyamat, nem érdemes kis konyhánkban kísérletezgetni vele. A parfümökhöz hasonlóan 1 kg-nyi illóolajhoz 20-7000 kg-nyi növényi rész – például csak virágszirom – szükséges.
Ma már szinte bármelyik drogériába megyünk be, a polcokon ott sorakoznak a kis üvegcsékbe zárt kincsek elérhető áron. Csak idő és kedv, valamint a megjelenő tünetek kérdése, mikor mire használjuk.
Törekedjünk arra, hogy csakis természetes öszetevőkből készült, 100%os illóolajat válasszunk..
Bár az illatok tárháza szinte kifogyhatatlan, tudnunk kell, hogy gyógyhatása csak a 100 %-os olajoknak van.A legtöbb gyógynövény illatát vegyi úton lehet utánozni, de a tiszta illóolaj gyógyító hatása semmiképpen nem állítható elő kémiai úton.
Egy kis segítség:
A "foltpróba" az egyetlen - de megbízható - minőségellenőrzési lehetőség is a laikus számára.
Az természetes illóolajuk ugyanis magas forráspontjuk ellenére szobahőmérsékleten is állandóan párolognak, ezért pl. ha papírra csöppentjük őket, maradéktalanul elillannak, míg a zsíros olajok (kémiai úton előállított) kitörölhetetlen foltot hagynak.
Az illóolajok tömény koncentrátumok, ezért csak nagyon kis mennyiségben használjunk belőlük.
A masszázs meghatározott fogásokkal és kezelési céllal alkalmazott mechanikai inger, amelyre kialakuló szervezeti válaszreakció a fizikális gyógyhatás. Kiváló eszköz a test és lélek összhangjának megteremtésében.
A folyamat kölcsönös és kétirányú, mivel a masszírozott személynek és a masszőrnek is kellemes élményt nyújt. A masszázs azon túl, hogy testet-lelket ellazít, megfelelő mértékben fokozza a vérkeringést. Hasznos gyógymódnak számít mind szépségápolásban, mind pedig az egészségügyben.
Szorosan illeszkedik a kórházi gyógyítás komplex rendszerébe. Illóolajokkal kölcsönösen felerősíthetik egymás hatását, ha megfelelően alkalmazzuk őket.
Masszírozás során az illóolaj jobban felszívódik, mintha csak simán bekentük volna a testfelületet. Ilyenkor az alkotórészek a bőrön át bekerülnek a mélyebb szövetekbe, erőteljesebb gyógyhatást gyakorolva a szervezetre. Az olaj síkosabbá teszi a bőrt és a kéz könnyedén mozoghat a kezelendő felületen.
Segíti szervezetünket a salakanyagoktól való megszabadulásban, hatékony immunerősítő és érregeneráló hatású. A forró és száraz levegőben elpusztulnak a baktériumok, vírusok. A meleg, a hőmérséklet és páratartalom változására különböző szerveink is élénken reagálnak, a belső elválasztású mirigyek működése is fokozódik.
A bőr erei kitágulnak és elkezdünk verejtékezni. Az anyagcsere folyamatok javulnak, a szervezet vérellátása fokozódik. A szervezet öngyógyító képességét felerősíti azáltal, hogy segít a lappangó betegségek felszínre kerülésében.
Aki rendszeresen szaunázik, annál a verejtékezéssel kevesebb ásványi anyag vész el, és egy idő után sóháztartásuk hozzászokik a stresszhez, jobban szabályozza a folyamatot. A szauna száraz gőze ugyanis hatékony és egyértelmű működésre sarkallja verejtékmirigyeinket.
A különböző illóolajok alkalmazása a szaunában fokozza a gyógyító hatást. A megfelelő olaj párologtatásával megelőzhetjük és kezelhetjük a visszatérő légúti, és meghűléses betegségeket. Lazító, nyugtató hangulatot teremthetünk stresszes időszakokban.
A közhiedelemmel ellentétben nem fogyaszt, hiszen a súlycsökkenést a vízveszteség okozza, de felgyorsult vérkeringésünk (szívünk a normális mennyiség 1,5-2-szeresét pumpálja) beindítja szervezetünk egészséges működését.
Kiváló eszköz lehet az életforma váltáshoz mindazoknak, akik keveset mozgó, ülő foglalkozást végeznek, helytelenül táplálkoznak, illetve sokat dohányoznak. A rendszeres szaunázás fizikai és lelki élménye aktívan támogatja az egészségtelen életmóddal szakítani kívánó személy változtatásra irányuló kezdeményezését.
Persze kevesen engedhetik meg azt a luxust maguknak, hogy akár egy napot, vagy még többet szánjanak a lazításra. Az időhiány azonban sokszor csak kifogás, hiszen választhatunk a pillanatok alatt elkészíthető mindennapos fürdő, a tévézés közben is alkalmazható borogatás és bedörzsölés, vagy az alig negyedórát igénylő inhalálás között.
Már csak ki kell választani a rohanó életvitel okozta „kórsághoz” illeszkedő illóolajat az alábbi listából, és pár cseppet kiengedni a palackból:
Grünwald Éva