Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Ginkgó

A Ginkgo biloba nevű páfrányfenyő a Föld történetének legidősebb fája. Már 200 millió évvel ezelőtt, a dinoszauruszok korában is létezett, azóta mindmáig alig változott, így tehát akár - mérhetetlen túlélő képességgel rendelkező - élő kövület­nek is tekinthetjük.

Egy-egy példánya akár ezer évig is elél. Levelét és magvait már az ősi kínai orvoslás is alkalmazta elsősorban asztma, a hörgők és a tüdő betegségeinek gyógyítására, valamint a perifériás vérkeringésnek és az agy vérellátásának javítására.

Korunk tudománya is elismeri a ginkgo széleskörű egészségvédő, gyógyító hatását. Európában ma a ginkgo az egyik legelterjedtebb természetes orvosság. 1988-ban egyedül Németországban több mint 5 millió ginkgo-receptet írtak fel a rászorulóknak. A ginkgo gyógyhatását a kutatók elsősorban a növény erős anti-oxidánsként működő flavonoid tartalmának tulajdonítják. Levelei a többi között flavonoidokat, köztük kempferolt, kvercetint, izoramnetint és más glikozidokat, proantocianidineket és nem flavonoid terpéneket, bilobalidot és ginkgolid A, B, C-t, lignánokat, illóolajakat és csersavakat tartalmaznak.

  • A ginkgo javítja a memóriát, serkenti az agy működését, jó hatású depresszió, szorongás és migrén ellen.
  • Hatásosan alkalmazható asztma, allergia, Alzheimer-kór, szív- és keringési betegségek esetén.
  • Gátolja a vérlemezkék összetapadását, tehát a vérrögképződést. A magas vérnyomást csökkenti, az alacsony vérnyomást viszont növeli, tehát normalizáló szerepet tölt be.
  • Jól használható máj- és veseproblémák, különböző gyulladások, impotencia, fülzúgás (tinnitus), időskori halláscsökkenés (presbyacusia), látászavarok, szédülés (vertigo), aranyér esetén.
  • Elősegíti a szervezetben a glukóz hasznosítását, ezért előnyösen alkalmazható cukorbetegség­ben (diabetes).
  • Minthogy általában véve javítja a szervezetben a keringést, adagolása csökkenti az öregedéssel együtt járó kellemetlen tüneteket, fokozza a munkavégző képességet, gyorsítja a sebek gyógyulását, hasznos visszérgyulladás utáni állapotban, sőt még a bőrre is jó hatással van.
  • Egy 1991-ben megjelent tanulmány beszámolt róla, hogy különféle keringési rendellenességben szenvedő 303 betegnek az orvosok 12 héten át napi 150 mg ginkgó-kivonatot adtak. A vizsgálatsorozat végén megállapították, hogy a ginkgóval kezelt személyek 71 százalékának javult az állapota, jelentősen mérséklődtek koráb­bi betegségtüneteik (energiahiány, fáradtság, szédülés, fejfájás, csökkent fizikai tel­jesítőképesség, depresszió, idegesség, az emlékező- és a koncentrálóképesség zavarai).

    Európában Amanda McQuade gyógynövénykutató számos vizsgálatot végzett elsősorban időskori elmebajban szenvedő betegeken. Nyolchetes ginkgo-adagolás után állapotukban mérhető javulás következett be, ugyanakkor semmilyen mel­lékhatás vagy hozzászokás nem volt kimutatható. Fiatalabb betegeknél egyszeri 600 mg-os dózis sem okozott mellékhatást, viszont jelentős emlékezőképesség-javulást tapasztaltak.

    A ginkgóval kapcsolatos kutatási eredmények közül a legújabbal és talán a legérdekesebbet az impotencia egyik fajtájának kezelésekor észlelték. Mint a The Journal of Urology (Sikora, Sohn és Deutz) beszámolt róla, a pénisz artériás vérel­látásának gyengesége miatt potenciazavarral küzdő 60 betűsnek 6 hónapon át napi 60 mg ginkgokivonatot adtak. A kezelés végén a betegek 50 százaléka ismét képessé vált az erekcióra, és a többiek 45 százalékánál is valamelyes javulás történt a pénisz artériás vérellátásában.

    Említésre érdemes, hogy a ginkgo alkalmazásának számos előnye mellett gya­korlatilag semmilyen mellékhatást nem tapasztaltak. 1989-ben több kutatóintézet és kórház egyidejűleg végzett ginkgo-hatásvizsgálatokat. Összesen 8505 személyt von­tak be a kutatásokba, és megállapították, hogy a ginkgo 6 hónapon át történő adagolása mindössze 33 embernél, tehát 0,4 százalékban okozott - főleg emésztő­szervi - mellékhatásokat, és azok is csupán enyhék és időlegesek voltak. így tehát a ginkgó szedése gyakorlatilag kockázatmentesnek, biztonságosnak mondható.

    A világ több táján is megélő Ginkgo biloba 24 százalékosra szabványosított flavonglikozid tartalma bizonyítottan a leghatásosabb.

    FIGYELEM!

    Hosszú időn át tartó túladagoláskor esetleges mellékhatásként bőrgyulladás, nyugtalanság, álmatlanság, hasmenés, hányás jelentkezhet.

    Tárczy Judit