A tartósan melegben, vagy napon történő tartózkodás egyik kellemetlen, de akár életveszélyes szövődménye lehet a napszúrás.
A napszúráshoz semmi köze nincs az UV-sugárzásnak, az a nap direkt melegítő hatásából adódik. Testünk képes izzadással reagálni a melegre, de ez az egész test hőszabályozására vonatkozik. Ha sokat vagyunk a napon, akkor a melegítő hatás túlhaladja test hőleadó képességét és az egész test túlhevül. Ez kihatással van minden szervünk, így az agy működésére is.
A nap infrasugarai azonban közvetlenül is képesek átmelegíteni a koponyacsontokat (milyen jó is ez infralámpázáshoz!), és így közvetett módon felmelegítik az agyat és az agyhártyákat.
Az agy nem fáj, így a napszúrás tüneteit valójában az agyhártyák izgalma okozza.
Az enyhébb tünetek a fejfájás, hányinger, szédülés, bár ezek nagyon kínzóak is lehetnek. Jellemző lehet a fényérzékenység is, ilyenkor csak sötétített szobában érzi jól magát a beteg.
Súlyos esetben - az agyhártya gyulladásban is megfigyelhető - tarkómerevség következik be. A beteg nem tudja előre hajtani a fejét, vagy nem tudja fekvő helyzetben megemelni. A tünetek ilyenkor a láb emelésével is fokozhatók. Végül bármilyen idegrendszeri zavar és eszméltvesztés is kialakulhat.
Sokan estek át már napszúráson, és általában megúszták enyhébb rosszulléttel, de amint láható sokkal súlyosabb tünetek is jelentkezhetnek. Épp ezért fontos orvoshoz fordulni és fontos a tüneteket egy-két napon keresztül követni is. A fenti tünetek ugyanis nem csak napszúrás esetén jelentkeznek, és meg kell tudni különböztetni más kórképeket is.
A napszúrás ellen nem tudunk napkrémekkel védekezni. Az ellen csak a test és a fej túlhevülésének megakadályozása ér valamit, illetve a bőséges folyadékfogyasztás. Ne feledjük ugyanis, hogy a kiszáradás is hasonló tünetekkel járhat és annak is a túlmelegedés, a túlzott izzadás az oka.
- Súlyos tünetek esetén keressünk orvosi segítséget, főként, ha a tünetek súlyosak, vagy nem múlnak.
- Csecsemőket, kisgyermekeket a tünetek súlyosságától függetlenül mutassuk meg orvosnak!
- A beteget vigyük hűvös helyre és fektessük, de inkább ültessük le. A fej magasabban legyen a test többi részsénél. Mivel a párna ilyenkor kellemetlen a tarkó izgalma miatt, jobb az ülés, vagy az ágy fejrészének megemelése.
- A legfontosabb a fej, tarkó és nyak hűtése. Az agyat ellátó erek a nyakon és a tarkón haladnak felfelé így ezekkel hatékonyabbak lehetünk, mint a koponya hűtésével.
- Mindenképp fontos a folyadékpótlás. Ha ezt a folyamatos hányinger nem engedi akkor infúzióban.
- A fejfájásra alkalmazhatunk fájdalomcsillapítót is.
- Ne fogyasszunk koffein, taurin tartalmú italt, mivel az növelheti az agynyomást.
- Sópótlásra a phour salts kapszula javasolt, ami a 4 alap ásványi anyag bevitelén túl lúgosító hatású, ami az agyi nyomás csökkenésének irányába hat.
Mint minden ilyen esetben, a napszúrás tekintetében is a legfontosabb a megelőzés, tehát fontos, hogy a nagy melegben ezekre odafigyeljünk:
- Huzamosan ne tartózkodjunk a napon, keressünk rendszeresen árnyékot
- Fogyasszunk bőségesen folyadékot (lehetőleg vizet)
- Legyen nálunk mindig folyadék, vagy gondoskodjunk annak utánpótlásáról
- Intenzív izzadás esetén sópótlásról is gondoskodjunk (phour salts)
- A fejet külön érdemes hűteni, vizes ronggyal, a sapka vizezésével stb.
- A felmelegedett autót mindig hűtsük le, szellőztessük át mielőtt elindulunk
- Gyermeket és háziállatot sohase hagyjunk az autóban, még lehúzott ablak mellet sem
- Az autót próbáljuk árnyékba helyezni parkoláskor
Ha ezekre odafigyelünk, a napszúrás nem fogja tönkre tenni a kellemes nyári pillanatokat!
Dr. Gulyás Tamás