Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Készüljünk fel a váratlan betegségekre – utazás gyerekkel

A nyaralás egy változás a család életében. Noha pozitív változás, teli izgalmakkal, egyeseknél, főként gyerekeknél pont az izgalom vált ki váratlan tüneteket, betegségeket. De ettől függetlenül is jó tudatában lenni, hogy mindenképp megváltozik a család napi rutinja. Más az étel, és az ital, más az étkezések rendje, és az alvási szokások is megváltoznak.

Mindegy, hogy közelre, vagy távolra utazunk, a mozgási betegség, a hasmenések, fertőzések, sérülések megkeseríthetik a család életét, amikre jobb előre felkészülni.

Korábban már írtunk arról, mi szükséges az utazáshoz, most inkább a betegségekre koncentrálunk.

Kisebb betegség, láz esetén nem érdemes lemondani az utazást, mert azt az izgalom is kiválthatja, és az első nap el is múlik. Ennek eldöntésére konzultáljunk a gyermekorvossal.

Betegségek a nyaralás alatt – mire figyeljünk?

Az első és legfontosabb dolog, hogy készüljünk fel a nyaralásra és a váratlan helyzeteket is vegyük számításba. Nem szabad biztosítás nélkül elindulni, mert ha orvosi ellátásra van szükség, nagy meglepetések érhetnek minket.

Mit tehetünk baj esetén?

Az utazási betegséget (Motion sickness) már említettük. Ez a belsőfül és a szem konfliktusából eredő probléma, aminek klasszikus példája a tengeri betegség. Hányinger, szédülés jellemzi. Megfelelő hidratáltsággal, könnyű evéssel talán csökkenthető az esélye, de az arra hajlamosakban gyakran elfordul. A kocsiban egyre könnyebb lekötni a gyerekeket filmekkel, tabletekkel, ez azonban rontja a problémát. Biztassuk a gyerekeket, hogy nézzenek ki sokat az ablakon, a fő problémát ugyanis az okozza, hogy a belső fül érzi a mozgást, de a szem nem látja, hogy tényleg mozgunk. Ezen túl érdemes többször megállni, kiszállni, megmozgatni a végtagjainkat

Bővebben itt talál az utazási betegségről információt.

Az utazás egyik elrontója: hasmenés

A hasmenésről már fentebb említést tettünk. Gyakori probléma lehet utazáskor és nem feltétlenül jelent fertőzést. Az étkezés minőségének változása kihat az emésztésünkre és a bélflóra egyensúlyára is. Ezért is javasolható minden esetben probiotikummal kezdeni a kezelést.

Ne legyünk azonban felületesek, csecsemőknél és kisgyerekeknél a hasmenés gyorsan okozhat kiszáradást, de nagy mennyiségű híg hasmenés egy egészséges felnőttet is ledönthet a lábáról. Épp ezért nem szabad félvállról venni a tüneteket, és ha, kell időben szükséges lehet orvosi segítség, főleg, hogy a helyi orvos jobban tisztában van a helyi fertőző források milyenségével. Az orvosi szén a toxikus anyagokat képes megkötni, de a hasfogó gyógyszerek használata veszélyes is lehet, hisz nem engedik távozni a toxikus anyagokat.

A hasmenés megelőzésére érdemes néhány alapszabályt betartani:

-   Soha ne igyunk csapvizet, mindig palackozottat vegyünk, amit mi bontunk ki

-   Gyanús helyen inkább hűtött üdítőt vegyünk és ne a jégkockát részesítsük előnyben

-   Gyakran mossunk kezet, vagy használjunk kézfertőtlenítőt (ez saját környezetünkben hiba, főleg gyerekek esetén, de idegen helyen kívánatos lehet)

-   A gyümölcsöket mossuk meg! Érdemes Garpe Vital-alapú gyümölcsmosót magunknál tartani.

-   Ha lehet, ne utcai ételárusoktól vegyünk ételt

Ha ezekre odafigyelünk, zavartalan lehet a nyaralásunk!

 

Dr. Gulyás Tamás