Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

A napozás a korai bőröregedés, a ráncosodás egyik fő oka

Tudjuk, hogy napozni szabad, de csak okosan. Tudjuk, hogy több szabályt is érdemes betartanunk, amikor napra megyünk, hiszen a fokozatosság és a mértékletesség elve rendkívül fontos.

A mérsékelt és óvatos napozás pozitív hatással van az egészségünkre

A napfény javítja immunrendszerünk működését, segíti a napi ritmusunk kialakulását, és sokszor jó kedvre derít minket. Már 5-10 perc napozás beindítja a szervezet D vitamin szintetizálását, ami elengedhetetlen a kalcium (csontokba, fogakba való) beépüléséhez és számos szabályozó funkcióval bír.

Az eltúlzott vagy óvatlan napozás negatív hatással van az egészségünkre

Azt mindenki tudja, hogyha túl sokat vagyunk a napon, akkor csúnyán leéghetünk az UVB sugárzás miatt. Azzal viszont nincs mindenki tisztában, hogy az UVA sugárzás károsítja a bőrsejtek DNS-ét, ami idővel ráncok és pigmentfoltok kialakulásához vezethet. A túlzott napsugárzás legsúlyosabb késői következménye pedig akár a bőrdaganat is lehet. Egy ausztrál tanulmány szerint viszont a legtöbb esetben a bőrrák megelőzhető a napozási szabályok betartásával. Kattintson ide, és olvassa el a fontos napozási szabályokat! >>>

Káros naptejek?

A legtöbb napkrém mikronizált cink-oxid és titánium-dioxid részecskékkel képez fizikai védőréteget a bőrre, így száll szembe az UV sugarakkal. Csak az a baj, hogy a mesterséges fényvédőszerek némelyike rákkeltő vegyületté alakul át UV sugárzás hatására. Arról nem beszélve, hogy sok naptej tartalmaz parabéneket – ezek a mesterséges tartósítószerek sajnos számos esetben kapcsolatba hozhatóak különböző betegségekkel. Ráadásul a nanorészecskéket tartalmazó fújható napfényvédő belélegzése szintén veszélyes lehet.

Milyen naptejet válasszak?

Csak úgy, mint a krémeknél, ránctalanító krémeknél, a napkrém és a napozás utáni készítmény esetében is érdemes bevizsgált, bio/natúr terméket választani, ami mentes a tartósítószerektől és egyéb káros anyagoktól. Szerencsére a hagyományos kémiai napvédők mellett ma már elérhetőek olyan hatékony naptejek is, amik gyógynövény alapanyagúak (pl.: nyugtató kamilla vagy cickafark, fényvédő homoktövis). Feleslegesen ne terheljük a szervezetünket különböző vegyi anyagokkal.

Kató Iringó