Ennek apropóján összegyűjtöttük azokat az információkat, amiket a Parkinson kórról tudni érdemes.
A betegség jelei, tünetei kezdetben nagyon enyhék, ezért korai stádiumában nehéz felismerni a Parkinson kórt, viszont a mihamarabbi pontos diagnózis felállítása létfontosságú. Előfordul, hogy a megjelenő jeleket először csak a beteg környezete veszi észre; ilyenkor ne söpörjük a szőnyeg alá a problémát, forduljunk egyből orvoshoz.
Korai tünetek | Előrehaladott tünetek |
A nyugalmi állapotban lévő végtagok vagy ajkak apró és gyors remegése, reszketése. | Lassú, csoszogó járás, esetenként egyensúlyzavar. |
A finom, koordinált mozgások zavara. | A beszédartikuláció, a kommunikáció erős romlása: rövid, halk, nehézséget okozó közlések. |
Előrehajlott testtartás. | Alvászavar: gondot okoz az elalvás, gyakori a felébredés éjjel, az alvás nyugtalan (álmában beszélhet, kiabálhat is a beteg). |
Halk beszéd. | Az arc mimikájának csökkenése. |
Izommerevség, izomgyengeség. | Nehézkes étkezés, fürdés: az izmok gyengesége miatt. |
1. A betegség az agy bizonyos területein bekövetkező idegsejt-elfajulás miatt alakul ki, ha a központi idegrendszer ingerületátvivő anyagát, a dopamint termelő idegsejtek károsodnak vagy elpusztulnak. Ez a károsodás a beteg mozgásszerveit és beszédét is befolyásolja.
2. James Parkinson angol orvos és természettudós elsőként definiálta a kór klinikai tünetegyüttesét 1817-ben. A betegséget ezért róla nevezték el, és immáron 16 éve születésnapját, április 11-ét világszerte a Parkinson kór világnapjává nyilvánították.
3. Feltehetően genetikai és környezeti toxikus tényezők együtt okozzák ezt az idegrendszeri károsodást, az azonban még nem teljesen tisztázott, hogy kialakulásában az öröklődés mekkora szerepet játszik.
4. A világon kb. 6,3 millió, Európában majdnem 2 millió, Magyarországon pedig kb. 20-30 ezer ember szenved ebben a betegségben. Jelenleg ez a 2. leggyakoribb degeneratív idegrendszeri betegség világszerte.
5. Az inkább férfiakat sújtó Parkinson kór (paralysis agitans) általában 60 év fölött jelenik meg, de sajnos egyre többen betegednek meg fiatalon, akár 40 éves koruk előtt.
A Parkinson kórban szenvedő betegek eleinte még önellátóak, de a későbbiekben folyamatos segítségre lesz szükségük a mindennapokban, ezért ez a betegség nemcsak a beteg, hanem családtagjai életét is nagymértékben megváltoztatja. A Parkinson kór óriási terhet ró a betegre, akinek éppen ezért kimondottan szüksége van arra, hogy a családja türelemmel, megértéssel, törődéssel és szeretettel forduljon irányába.
Tudta-e? |
Ebben a betegségben szenved(ett) Papp László, II. János Pál pápa, Muhammad Ali és Michael J. Fox is. |
A Parkinson kór jelenleg sajnos gyógyíthatatlan betegség. Kezelése így inkább a tünetek enyhítésére irányul. 1966 óta vegyi úton is elő tudják állítani a dopamin előanyagát, a levodopát, amit 1967-től tablettaként be tudnak venni a Parkinson kóros betegek, így a kór előrehaladását és súlyosbodását kissé fékezni lehet. A gyógyszereknek azonban lehetnek olyan mellékhatásai is, mint szédülés vagy hallucináció. A gyógyszeres kezelés mellett fontos a rendszeres gyógytorna, fizikoterápia és a masszázs is. Természetesen az egészséges táplálkozás ebben az esetben is kiemelt fontosságú, akárcsak a stressz minimálisra való csökkentése.
1. Gyümölcsöt, zöldséget érdemes napi szinten fogyasztani, méghozzá nyersen, és legalább 4-5 adagot. A gyümölcsök és zöldségek antioxidánsokban, különösen C-vitaminban és bioflavonoidokban gazdagok.
2. Minden étkezés tartalmazzon fehérjét (pl.: hal, tojás, hüvelyesek), ugyanis az aminosavakból felépülő fehérjék fontos komponensei az izmoknak, az agynak és az idegeknek.
3. Probiotikumok bevitele is javasolt napi szinten, például joghurt formájában, főleg, ha a beteg emésztési gondokkal is küzd. A probiotikumok jó tulajdonsága, hogy ’’rendbe teszik’’ a bélrendszert, s képesek a szervezet ellenálló-képességét is fokozni.
A szerkesztő ajánlata: Highland Omega 3 EPA+DHA halolaj (180 db) |
Hideg tengeri halakból kivont, környezeti szennyeződésektől garantáltan mentes halolaj. Kattintson ide! >>> |
4. Az omega 3 zsírsavak szintén nagyon lényegesek, ezért hetente 2X ajánlott halat (pl.: hering, tonhal, lazac) és különböző magvakat (pl.: lenmag és tökmag) fogyasztani. Az omega 3 olajok elősegítik a jó vérkeringést, csökkentik a magas vérnyomást és védenek a gyulladásoktól is. Érdemes táplálékkiegészítő formájában is bejuttatni a szervezetbe: 1 g EPA és 500 mg DHA nyugodtan adható napi szinten.
5. A megfelelő magnézium bevitel is lényegbevágó, ez megtalálható a gabonában, hüvelyesekben, sütőtökben, lazacban és a sötétzöld színű zöldségekben. Ezen kívül javasolt a magnéziumot külön is pótolni: napi 400 mg (főleg veseelégtelenség esetén).
6. D vitaminból érdemes alkalmazni egy 3 hónapos kúrát, amikor naponta 2.000 IU-t adunk a betegnek, így csökkenthető a fokozott D vitamin igénye.
7. Amit feltétlenül kerüljön el a Parkinson kóros beteg: kávé, energiaital, alkohol. Amit pedig érdemes minimálisra csökkenteni: finomított szénhidrátok (pl.: fehér cukor).
Kató Iringó