Bizony, az étel látványa már a fogyasztás előtt megindítja a nyáltermelést. A nyál pedig egyrészt emésztőenzimeket tartalmaz, melyek a cukrok és szénhidrátok emésztéséért felelősek, másrészt lúgos kémhatású, ami ezen emésztőenzimek aktivitásáért felelős.
Nagyon fontos a megfelelő mértékű és ideig tartó rágás, mielőtt lenyeljük a falatot, hogy az emésztőenzimeknek minél nagyobb felületen férjenek hozzá a szétrágott táplálékhoz. A rágás a fogakat is tisztítja, valamint hatására a megfelelő mennyiségben képződő nyál lúgos kémhatása véd a fogszuvasodás ellen.
…ott találkozik a gyomorsavval és egyes fehérjeemésztő enzimekkel. Ezeket a fehérjebontó enzimeket a gyomor által termelt sósav aktiválja, és megkezdik a táplálék fehérje emésztését. Ha megfelelően megrágtuk a falatot, erre elegendő az idő, hiszen az enzimek a falat külső felületéhez férnek csak hozzá. Ha nem rágtunk megfelelően, akkor több emésztetlen táplálék jut tovább, melyek a vékonybelek lúgos közegében már nem ugyanúgy emésztődnek.
A gyomrot elhagyó gyomortartalom ezt követően a patkóbélbe jut, ahol találkozik a hasnyálmirigy lúgos nyálával, illetve a máj által termelt epével. Ezek a folyadékok már az összes tápanyag emésztéséhez szükséges enzimet tartalmazzák és ezek az enzimek lúgos közegben működnek jól. Ezért lett volna fontos, hogy aminek a gyomorban kell megemésztődnie, az ott emésztődjön.
A vékonybél sejtjei is termelnek emésztőenzimeket, illetve már ők is megkezdik a táplálékok átalakítását. Az élénk keringés hatására a rengeteg vörösvértest ide hozza az emésztés energiájához szükséges oxigént és feltöltődnek tápanyagokkal. A zöld leveles növényekben található klorofillt közvetlenül képesek itt felvenni, melynek szerkezete a hemoglobinnal szinte egyezik, csak egy oldalláncot kell róla eltávolítani, és a benne lévő magnéziumot vasra cserélni. Ezt azért fontos megjegyezni, mert vérszegénység esetén nemcsak a vaspótlás, hanem a klorofill pótlás is fontos tényező. A vékonybélben már baktériumok is találhatók esetenként, de normális esetben kizárólag laktobacillusok. Ők sem nagy számban, hiszen számukra enyhén savas közeg lenne megfelelő.
Ezen kívül az itt található számos jó baktérium megemészti a számunkra emészthetetlen tápanyagokat, illetve egyes vitaminokat is ezek állítanak elő. A gyomorban termelődő B12-vitamin felszívódását segítő anyag (intrinsic faktor) segítségével ez a vitamin is itt szívódik fel. E mellett a folyadék visszaszívása is itt történik, végül a vastagbélben sűrűsödik be a béltartalom, majd székletként távozik. Eddig a pontig szükséges, hogy megfelelően híg legyen a béltartalom, ezért fontos a megfelelő mennyiségű rostfogyasztás, a rostok ugyanis képesek visszatartani a vizet.
Az emésztés zavara több ponton is megtörténhet. A következmény pedig emésztési zavarok vagy a szervezetet érintő tünetek megjelenése. Az emésztés zavara főként hasi kellemetlen érzések, puffadás, gázosodás, fájdalmak, görcsök, bűzös bélgáz és széklet, székrekedés illetve hasmenés formájában nyilvánulhatnak meg. A szervezetet érintő tünetek lehetnek vérszegénység, fejlődési zavar, krónikus gyulladások, allergiák, bőrreakciók, sőt viselkedési zavarok is.
Dr. Gulyás Tamás