A narancsbőr kialakulása
Ahhoz, hogy megértsük, mi is az a narancsbőr, ismernünk kell a cellulit biológiai hátterét. Ismerjük meg bőrünk felépítését, a narancsbőr kialakulásának folyamatát és azt, hogy kiket érinthet a narancsbőr.
A bőr felépítése
-
Bőrünk külső rétege a hám, melyben a bőrsejtjek folyamatos osztódásban vannak, majd elszarusodnak és lekopnak. A hám feladata a szigetelés, védelem.
-
A hámréteg alatt található az irha. Ez a réteg kötőszöveti rostok hálózatából áll. Itt találhatók a bőrt tápláló erek és az érzőideg végződések (melyekkel a hőt, fájdalmat, tapintást érzékeljük). Szintén itt bújnak meg a verejtékmirigyek és a szőrtüszők is. A kollegénrostok felépítéséhez sok lizin és prolin aminosavra van szükség, összekapcsolásukhoz pedig a C-vitamin adja a hídként szolgáló összetevőt.
-
A zsírsejtek rétege a bőralja, mely egyrészt védőfunkciókkal bír, másrészt energiatárolásra szolgál, harmadrészt pedig átmenetileg raktározza a méreganyagokat. Ennek a rétegnek a nagyságától függ az alakunk. A bőr esztétikai megjelenésében fontos szereppel bír a kötőszöveti réteg állapota is. A zsírsejtek térfogatuk többszörösére képesek megnőni, vagy eredeti térfogatuk kis hányadára képesek összezsugorodni, de nem osztódnak.
-
Így, ha azokat bármilyen módszerrel eltávolítjuk, az adott testtájon nem keletkeznek helyettük újak.
A narancsbőr kialakulása
A narancsbőr a bőraljában felszaporodó zsírszövet hatására jön létre. Ez a réteg nem csak zsírt, hanem sávosan elhelyezkedő, merev kötőszöveti elemeket is tartalmaz. Ezt a vázszerkezet nem változik, így, ha a zsír és folyadék felhalmozódik, a bőrön apró behúzódások, göröngyök keletkeznek. Ráadásul ez a szerkezet egy idő után meg is keményedik, és ténylegesen elkezd emlékeztetni egy narancshéjra.
Alkati, genetikusan öröklött jellemzőnk az is, hogy milyen a kötőszöveti jellegzetességeink vannak, és az is, hogy hol szaporodik fel több zsír a szervezetünkben. Normális esetben, mikor még nem rendelkezünk felesleggel, a zsír egy vékony, egyenletes rétegben terül el testszerte a bőrünk alatt. A zsírpárnák megjelenésekor azonban egyes helyeken a kelleténél több zsír rakódik le. Valójában az említett helyeken eleve több zsírsejt található, és ez okozza a hízási hajlamot.
A narancsbőrös területeken tehát több zsírsejt van, melyek több zsírt és méreganyagot tartalmaznak, és be vannak szorulva a merev kötőszöveti elemek közé.
A narancsbőr bárkit érinthet
-
A nők 90 %-át érinti a narancsbőr. Ennek az az oka, hogy egyrészt különbözik a két nem kötőszövetének jellege, másrészt a női szervezet (a menstruáció miatt) eleve több folyadékot képes tárolni. Ettől függetlenül ma már nem ritka, hogy férfiakon is felbukkan a cellulit.
-
Vannak területek, ahol több zsírsejt van, így ott hamarabb halmozódik fel többlet, ilyen gyakori területek a combok, a fenék, a mellek és a has. Alkati sajátosság, hogy ki hova hízik jobban.
-
Nem csak az elhízott embereknek lehet narancsbőre, egy kis felesleg is létrehozhatja az említett képet. Ennek a kötőszöveti szerkezetnek a jellege öröklötten meghatározott, tehát, ha a genetikai hajlam megvan, bárkin létrejöhet a narancsbőr.
-
Fiatal korban is felbukkanhat a narancsbőr, mert a cellulit egyben egyfajta civilizációs betegség is, a felhalmozódott méreganyagok is szerepet játszanak benne.
Dr. Gulyás Tamás