Narancsbőr? Hát ez meg hogy lehet?! De hát vékony vagyok, fiatal vagyok, egészségesen táplálkozom! Sok karcsú, huszonéves nő méltatlankodik így, amikor felbukkannak a rettegett göröngyök a combján. Narancsbőr ellen nem véd sem a fiatalság, sem a karcsúság, sem a sport.
Kezdetben azt hittük, hogy a narancsbőr a lustácska, picit túlsúlyos, mozgásszegény életmódot élő, helytelenül táplálkozó nőket érinti leginkább. De hát ez egyszerűen nem igaz: bárkin megjelenhet a narancsbőr!
-
A narancsbőr nem csak a túlsúllyal rendelkező nők problémája, sajnos egyáltalán nem kell ahhoz súlyfelesleggel bírni, hogy a narancsbőr felbukkanjon a combon, fenéken vagy felkaron. Normális BMX-indexnél, átlagos és vékony testalkatnál ugyanúgy felbukkanhat. Az egészséges táplálkozás sem véd meg tőle, bár nyilvánvalóan lassítja a probléma kialakulását.
-
Az pedig végképp igazságtalanság, hogy mostanában még a tinédzsereknek is gyakran van narancsbőre: még a gimnazistáknak is karfiolos a combjuk, göröngyös a fenekük. A narancsbőr nem a negyvenes évek derekán köszönt be, hanem már tizenéves korban lecsap. A pudingszerű feneket, göcsörtös combokat, cellulites karokat már az érettségizők is ismerik.
-
A mozgás sokat segít, de nem csodaszer az sem. Különben hogyan is lehetne narancsbőrös egy tornatanár, edző, táncosnő, sportoló combja és feneke? Tőlük igazán nem várnánk, mégis ugyanúgy érinti őket is a probléma! Ráadásul szegényeket pont a narancsbőr nehezebben eltávolítható fajtája, a keményebb, masszívabb narancsbőr sújtja.
A narancsbőr kialakulása: öröklött tényezők
A cellulit kialakulását bizonyos öröklött adottságok befolyásolják leginkább, arról pedig igazán nem tehetünk, hogy esetleg laza kötőszövetet örököltünk. Mérjük fel a rokonainkat! Nagyjából bejósolható, hogy mi várható a jövőben narancsbőr-téren, ha körülnézünk a családunkban.
Igazságtalanság, de már az is narancsbőrre hajlamosít, hogy nőnek születtünk.
A nők kötőszövete párhuzamos rostokból áll, nagyobb a vízmegtartó képessége, és eleve sokkal lazább, hogy várandós állapotban meg tudjon nyúlni.
A narancsbőr kialakulása: életmód tényezők
De hát én egészségesen élek! Sok fiatal nő meg van győződve arról, hogy maximálisan odafigyel arra, hogyan él, csak mert van egy jógabérlete, és néha sült krumpli helyett barnarizst eszik. Pedig a kis bűnök összeadódnak: a hónapokig elbliccelt edzés, az éjszakázás a barátokkal, a hóvégi zacskós levesek és a tévé előtti nassolások megbosszulják magukat.
-
Az ülőmunka nagyon káros! A sok ülés miatt az izmok elveszítik feszességüket, a vér- és a nyirokkeringés lelassul, a méreganyagok pedig nem ürülnek ki rendesen.
-
A stressz és az alváshiány szintén hajlamosít a narancsbőrre.
-
Aki kevesebbet alszik, könnyen elhízik, mert a szervezet éhséget és álmosságot jelző funkciói összetett kölcsönhatásban állnak egymással.
-
A finomított szénhidrátok fogyasztása (pl. cukor, csokoládé, sütemény, fehér kenyér, péksütemény, cukrozott szénsavas üdítő, gyorséttermi ételek, chips) elsavasodáshoz vezethet. A savak és más mérgek általában a zsírszövetben rakódnak le. A zsírsejtek pedig (annak érdekében, hogy a beérkező savakat semlegesítsék), még több zsírt vesznek fel.
-
A gyorséttermi és félkész ételek tele vannak olyan mesterséges adalékanyagokkal, (pl. tartósítószerek, állományjavítók, mesterséges ízfokozók, térfogatnövelők, színezőanyagok), melyeket nem tud maradéktalanul kiüríteni a szervezet.
A mesterséges anyagok felhalmozódása
Még egy magát egészségtudatosnak vélő fiatal nő is rengeteg mesterséges anyagot juttat minden nap a szervezetébe. Ezt a nap mint nap sokasodó mennyiséget pedig a test nem tudja maradéktalanul kiüríteni. A vízoldékonnyá alakított mérgek a vizelettel távoznak ugyan, de a zsíroldékonyokat a májnak előbb vízoldékonnyá kell tennie, addig pedig a szervezet a méreganyagokat átmenetileg a zsírszövet tárolja. Így a zsírsejtek nem csak a túlzott kalória-beviteltől növekednek, de a szervezet számára feldolgozhatatlan anyagok hatására is, és ez a folyamat az arra hajlamosakban bizony hozzájárul a narancsbőr felbukkanásához.
-
A gyógyszerekből sok méreganyag marad vissza, a hormonális fogamzásgátlók ráadásul megkötik a szervezetben a vizet és raktározzák a zsírt, az antibiotikumok pedig tönkreteszik a bélflórát.
-
A kozmetikumok szintetikus adalékanyagai közvetlenül a bőrön át szívódnak fel, és gyorsan bekerülnek a véráramba. A szintetikus adalékanyagok hosszú távon összeadódnak, és számos komoly egészségügyi probléma hátterében ott lehetnek. Ráadásul a tisztítószerekben szintén rengeteg a méreganyag!
-
A dohányfüst, az alkohol hosszú távon biztosan rontja a kötőszövet állapotát.
Ezek fényében érdemes újragondolni: biztosan egészségesen élünk? Biztosan nem követünk el a szervezetünkkel szemben semmilyen hibát?
Tóth Ágnes