Cikkünket két fontos megállapítással kell kezdeni, melyek elcsépelten hangzanak, de nem lehet őket elégszer hangsúlyozni. Az első, hogy bár a járványos betegségeket külső kórokozók okozzák, de alapfeltétel megjelenésükhöz egy fogékony szervezet is. A második, hogy a fertőző felső légúti fertőzések ellen a leghatékonyabb eszköz a megelőzés.
Testünket számos hatás éri, főként a téli időszakban. Ilyen a hőmérséklet-ingadozás, a különböző élettereink páratartalom-változásai és természetesen az étrend is.
Sokaknak igen érzékeny az orr és garat nyálkahártyája a levegő hőmérsékletére és páratartalmára. Nem elég, hogy megterheli a légutakat a hőmérséklet-különbség, ahogy a meleg lakásból kimegyük a hidegbe vagy vissza, de a problémát fokozza a levegő páratartalmának változása is.
Az erősen fűtött szobában a száraz levegő okoz további gondot, mely a nyálkahártyát is kiszárítja, és csökkenti annak védekezőképességét.
Meg kell azonban jegyezni, hogy a túlszigetelt lakásokban a magas páratartalom miatt megtelepedő penészgomba is a légúti problémák forrása lehet, melyek spórái a levegőbe kerülve folyamatosan ingerlik a nyálkahártyákat.
Mindezekre a napi többszöri, két-három perces kereszthuzattal végzett szellőztetés az egyik legjobb ellenszer. A száraz levegőt, – főleg a gyermekeink szobájában – párásítóval párásítsuk. A hőmérsékletet alvás közben ne tartsuk 20-21 fok felett, de a 18-20 fok még ideálisabb.
Sajnos télen sokkal kevesebb zöldséget fogyasztunk, mellyel viszont számos olyan tápanyagot nélkülözünk, mely a megelőzéshez és védekezéshez alapvetően fontos. Ilyenek a karotenoidok, melyek a nyálkahártya immunitásának elengedhetetlen kellékei. Ezek nagyrészt a zöld leveles zöldségekben és a piros és narancsszínű gyökérnövényekben találhatók meg. Ha ezekhez nem férünk hozzá, elérhetőek a főként biozöldségekből készült szupertáplálékok, a zöld porok.
Emellett télen igyekszünk „energiadúsan” táplálkozni, ami óhatatlanul a zsírosabb, több húst tartalmazó étrendet jelenthet. Ez azonban savasító hatással is van szervezetünkre. A lúgosítás tehát ebben az időszakban fontosabb, mint valaha, hisz sejtjeink ideális működésére alapvetően lúgos szöveti környezetre van szükség.
A savasodás első fázisa a hurut megjelenése, így a hagyományos hurutoldó kezelések kiegészítéseként jól jöhet napi 1 teáskanál szódabikarbóna, vagy ami még jobb, a négy só keverék. Itt kell megjegyezni, hogy a tejtermékek szintén hurutképző hatásúak, így a probiotikus joghurtok kivételével nem javasolhatók.
A hurut oldására a gőzölés csak helyesen alkalmazva előnyös, ami kamilla, vagy eukaliptusz olaj bejuttatására alkalmas, de csak ritkán és rövid ideig alkalmazzuk, mert a nyálkahártyákat még jobban kiszárítja, sőt meg is égetheti. Egy kis zsír vagy zsíros kenőcs, pár csepp eukaliptusz olajjal a mellkasra kenve sokszor hatékonyabb és ártalmatlanabb.
A bevezetésben említett megelőzés fontos része a zsúfolt helyek kerülése, bár ez sokszor kivitelezhetetlen. Hasznos azonban, ha egy kendőt vagy sálat az arcunk elé helyezünk, és arra is nagyon figyeljünk oda, hogy gyakran mossunk kezet. Emellett kezünkkel ne nyúljunk a szemünkhöz, orrunkhoz, hogy a rákerülő (pl. kapaszkodó fogantyúról) a kórokozókat ne juttassuk oda.
Ha folyik az orrunk, ne használjunk gyógyszeres orrcseppet. A legjobb, ha tengeri vagy Himalája sóval készítünk orrcseppet, és azzal végzünk gyakori csepegtetést.
A csecsemők orrát gyakran kell kitisztítani, a váladékot kiszívni, hogy ne tudjon eldugulni az orruk és a fülkürtjük, (melyen keresztül a középfülük könnyen fertőződik).
Gyermekeknek lázra soha ne adjuk Aszpirint, mert az egyesekben súlyos reakciót válthat ki. Alkalmazzunk hűtő ülőfürdőt, és ha mindenképpen gyógyszerre van szükség, az acetaminofen vagy ibuprofen alkalmazható viszonylag biztonságosan. Kétség esetén mielőbb konzultáljunk orvossal! Fogyasszunk rengeteg folyadékot, mely nélkülözhetetlen szervezetünk számára, de a hurutoldás fontos eszköze is!
Milyen étrend-kiegészítőket fogyasszunk? Az influenza kezelésében minden ellentámadás ellenére a C-vitamin tartja a helyét. Hatékonysága a mennyiségtől függ. Megfelelő dózisban valóban lerövidíti a lefolyás idejét.
Az alap dózis felnőtteknek 1000mg, gyermekeknek 500mg, mely napi háromszor adható, de a tünetek felerősödésekor akár óránként is. Erről személyes tapasztalataim vannak családom és ismeretségi körömön belül, és biztonsággal javaslom mindenkinek. A magas láz és ízületi fájdalom általában vírusfertőzés jele, mely esetben a C-vitamin L-lizinnel egészíthető ki. Ebből is 2-3-szor 1000mg az adag, de gyermekek nehezen nyelik le, ezért inkább felnőtteknek javaslom. A grapefruitmag csepp hatékony vírus- és baktérium ölő hatású, így mindenképp javasol bevetése, nem csak belsőleg, de orrcseppbe is tehető, bár egy üvegcsébe 1-2 cseppnél többet ne tegyünk, hogy ne csípjen! Belsőleg 3 testsúly-kilogrammonként 1 cseppet adjunk, vagyis 20-25 cseppet napi 3-szor. Ez az adag 3-szorosára is emelhető.
Az immunrendszer erősítésére a gombakivonatok (reishi és shitake), illetve az echinacea kivonatok javasoltak. E mellett ne feledkezzünk meg a megfelelő probiotikum bevitelről, mely nem csak antibiotikum kezelés mellett szükséges. Ha azonban antibiotikum alkalmazására kerül sor, akkor a kezelést követően még 4 hétig indokolt napi 1-2-szer alkalmazott probiotikum. Erre a FitLine ALL-IN pre- és probiotikus joghurtot vagy a BioFlora kapszulát, illetve nagy dózisú Acidophilus kapszulát javaslunk.
A felső-légúti megbetegedések gyógyítása komplex feladat, több termék együttes gyógyhatása hozza meg az eredményt, melyeket csomagban kedvezőbb áron kaphat meg!
Felnőtteknek való influenza elleni csomagjainkért kattintson ide! >>>
Gyermekeknek való influenza elleni csomagjainkért kattintson ide! >>>
Hatékony megelőzés gyerekenek | Hatékony megelőzés felnőtteknek |
|
|
Dr. Gulyás Tamás