A hajhullás esetenként különféle okokra vezethető vissza, és ezek az okok különböző módszerekkel deríthetőek ki. Lássuk, melyek ezek!
Milyen az egészséges haj?
Az egészséges haj csillogó, fényes, tiszta, gyorsan nő, a fejbőr nem korpás vagy ekcémás, a hajvégek nincsenek eltöredezve vagy elvékonyodva.
Akkor lesz erős és egészséges a hajunk, ha a szőrtüszők körüli érhálózatban tápanyagokban gazdag vér áramlik. A következő vitaminok és ásványi anyagok nélkülözhetetlenek hajunk egészségéhez:
-
Fehérjék: az aminosavak, ezek közül is leginkább a kéntartalmú cisztein, mely a tojásban, hús és tejtermékekben található meg. Viszont a fehérjefogyasztást nem szabad túlzásba vinni, mert az savasodáshoz vezet, ilyenkor pedig a vese kalcium-elvonással próbálja normalizálni a pH-t, (azaz kivonja a hajból és a körömből).
-
B-vitaminok: a B7, azaz a biotin a legfontosabb hajunk szempontjából. Természetes forrásai: máj, dió, hüvelyesek, karfiol. Elhúzódó antibiotikum kúra esetén pótolni kell!
-
E-vitamin: semlegesíti a szabadgyököket. Az olajos magvakban, olívaolajban, búzacsírában található meg.
-
Folsav: a sejtosztódást segíti. A hüvelyes zöldségekben, a spárgában, a teljes kiőrlésű gabonafélékben található.
-
Cink: az egészséges hajhoz nélkülözhetetlen. Természetes forrásai: hús, tojás, sajt, tenger gyümölcsei, mogyoró, mandula.
-
Réz: részt vesz a kollagéntermelésben és a haj festékanyagának – melaninpigment – előállításában. A tenger gyümölcsei, rozs, búza, olajos magvak, avokádó, gomba, paradicsom, banán a legjobb természetes forrásai.
-
Vas: elengedhetetlen a hemoglobin képződéshez. Természetes forrásai: máj, marhahús, hüvelyesek, spenót, sóska, saláta, gyümölcsök, sör(élesztő).
A hajhullás pontos okainak kiszűrése
Természetesen a haj ritkulásának, elvesztésének számtalan oka lehet, bár sokszor előfordul, hogy az orvosok csak nagyon lassan tudják diagnosztizálni a kiváltó okokat.
A krónikus stressz, a vérszegénység, a különböző pajzsmirigy-betegségek, hormonális zavarok, daganatok, autoimmun betegségek egyaránt okozhatnak hajhullást. A hajunk különböző állapotváltozásai nagyon pontosan tükrözik egészségi állapotunkat.
Az alapos állapotfelmérés segít mielőbb kiszűrni a hajhullás okait. Ezért, ha hajproblémákkal orvosnál járunk, a szakember feltehetően rá fognak kérdezni a következőkre:
-
Korábbi műtét, lázas állapot, betegség (pajzsmirigy-, máj-, vesebetegség, daganat)
-
Szokatlan tünet a hajhullással párhuzamosan, köröm-rendellenesség
-
Fogamzásgátló szedése
-
Fogyókúra folytatása
-
Gyógyszerek, vitaminok szedése
-
Dauer, hajfestés
-
Paraziták, Demodex atka
-
A hajhullás eloszlása egyenletes vagy foltos, esetleg androgén jellegű
Hajdiagnosztikai eljárások
A kiváltó okok felderítésékor először azt fontos tisztázni egy egyszerű módszerrel, hogy a hajhullás panasza mennyire szubjektív, nincs-e túldimenzionálva a probléma.
Ehhez az érintettnek naponta össze kell gyűjteni a kihullott hajszálakat, (a hajkeféből, párnáról, fürdőkádból). Sokan már napi 30-40 szál kihullásakor aggódnak, pedig ez felesleges, napi 100 szálig a normális, egészséges hajvesztésről beszélünk. Számos laboratóriumi vizsgálat is segíthet a diagnosztizálásban.
-
Wood-lámpa: egy speciális fényt kibocsátó lámpa, mellyel egy bizonyos gombás fertőzés mutatható ki.
-
KOH-teszt: szintén a gombásodás kimutatására szolgál.
-
A fejbőr mikroszkópos vizsgálata – bacilusok kimutatására.
-
Mikroszkópos vizsgálat fejbőr-kaparékból: a demodex atka kimutatására szolgál, mely a hajtüszőkbe beépülve elszívja a táplálékot, hajvesztést, gyulladást okoz.
-
Vérkép- és vérsüllyedés-vizsgálat: a vérszegénység is lehet a hajhullás kiváltó oka, a gyorsult vérsüllyedés pedig gócokra, daganatokra utalhat.
-
Vashiányos vérszegénység mérése.
-
Pajzsmirigy-, vese-, májfunkciós vizsgálatok.
-
A szifilisz kiszűrése: a betegség jellegzetes „molyrágásszerű” kopaszságot okoz.
-
Androgénszint-meghatározás: a magas androgénszint férfias típusú hajhullást okoz, a petefészek vagy a mellékvese zavarai nőknél is eredményezheti ugyanezt.
Tóth Ágnes
Források:
Dr. Smolcz Katalin – Prof. Dr. Baló-Banga J. Mátyás: Hajgyógyászat