Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Turbózd fel az agyadat!

Itt az érettségi időszaka, és a vizsgaidőszak sincsen már messze az egyetemeken, főiskolákon. Jó lenne, ha kellően tudnánk koncentrálni, de sajnos a tavaszi fáradtság sokunkra hatással van.

Tavaszi fáradtság

A tavaszi fáradtság nem természetes jelenség: ilyenkor ébred a természet és bennünket is inkább a frissességnek kellene jellemeznie. Sajnos mégis sokakat érint a probléma. Ilyenkor fáradtnak érezzük magunkat, energiahiány, izomfeszültség, étvágytalanság, és alvászavar jelentkezhet, emellett szemeink is hamarabb elfáradnak, de ami a legzavaróbb, sokan memória problémákkal küszködnek.

Mi okozza a tavaszi fáradtságot?

A téli időszakban a napfény hiánya az egyik tényező, amely elvezet a tavaszi fáradsághoz. A fény hatással van a tobozmirigy működésére, amely a melatonint termeli. Ez állítja be az alvás és ébrenlét szokásos ciklusát, illetve az agyi szövetek egyik antioxidáns hatású molekulája. A napfény az aktív D-vitamin termelődéshez szintén elengedhetetlen. Hiánya önmagában is hangulatzavarhoz, depresszióhoz vezethet. Ha megfigyeljük a fenti tüneteket, azok átfedést mutatnak a depresszió tüneteivel.

A másik kóroki tényező a mozgás hiánya, hiszen télen nem sokunknak van kedve kimozdulni, otthoni tornára pedig kevesen veszik rá magukat. A rendszeres mozgás növeli az energiaszintünket, fokozza az anyagcserénket, hiánya pedig ellentétes hatást vált ki.

A nem megfelelő táplálkozás szintén hozzájárul a tavaszi fáradtság tüneteinek kialakulásához. A probléma forrása a nem megfelelő vitamin- és nyomelem-bevitel, a magasabb zsírtartalmú étkezés, valamint az omega 6 zsírsavak nagyobb mértékű fogyasztása.

Sajnos tavaszra sok munka feltornyosul, és a legtöbb helyen ilyenkor indulnak be az intenzívebb munkák, ami jelentős stressz-forrást jelent.

Ide sorolható a vizsgák közelsége is, amely növeli bennünk a feszültséget. Mindez egyfajta elfordulást vált ki belőlünk, s ez pszichésen is táplálja a fáradtság érzését, valamint a hozzá kapcsolódó tüneteket.

Mit tehetünk a tavaszi fáradtság ellen?

A megfelelő étrend kialakítása a probléma leküzdésének talán legfontosabb eleme. A zsírban és finomított szénhidrátban szegény étkezésnek tehát még nagyobb jelentőséget kell kapnia ebben az időszakban.

A telített zsírok nem segítik elő az agyi funkciókat; sokkal fontosabb a telítetlen olajok - főként a tengeri halakban és a lenmagban található omega 3 zsírsavak - rendszeres fogyasztása. Friss tanulmányok szerint a halfogyasztás feltölti testünket energiával és javítja közérzetünket.

További lényeges szempont, hogy a bevitt szénhidrátok komplexek legyenek. Fogyasszunk sok rostot, hogy egyenletes energiát szolgáltassanak, mert a vércukorszint és azzal párhuzamosan az energiaszint ingadozása csak olaj a tűzre! Ha rágcsálni támad kedvünk, majszoljunk friss sárgarépát, az segít a sóvárgás leküzdésében, ráadásul értékes karotin forrás, amely az éleslátás segítője és a szemfáradság ellenszere.

A rendszeres mozgás újrakezdése elengedhetetlen a hosszú távú helyes életmód és a fáradtság leküzdésének szempontjából is. Az este végzett testedzést követően sokkal jobban esik az alvás, míg a reggeli torna egész napra felfrissít. Mindenkinek saját ritmusának megfelelően kell eldöntenie, mi a számra megfelelőbb időszak és mozgásforma.

Mindezek mellett a stessz kezelése is fontos része a fáradtság leküzdésének. Mindenkinek kell találnia a nap folyamán 20-30 percet, amikor teljesen mással foglalkozik, mint egyébként. Számtalan relaxációs technika áll rendelkezésre, de az is segít, ha elmegyünk vacsorázni, moziba, zenét hallgatunk, vagy olvasunk (nem a szakmánkba, tanulásba vágó irodalmat).

A fel nem ismert okok

A tavaszi fáradtság tüneteit - főként, ha nem változnak - nem szabad figyelmen kívül hagyni, mert más betegségekre is felhívhatják figyelmünket.

A depresszió szimptómái beleférnek a kórképbe, így a pszichés faktorokra nagyon fontos odafigyelni. Meg kell azonban jegyezni, hogy egyes mikroelemek (pl.: D-vitamin, omega 3 zsírsav) hiánya önmagában is depresszióhoz vezethet. Energiahiányt okozhat a pajzsmirigy alulműködése is. Erre a fenti tüneteken kívül a nem mozduló súlytöbblet, ödémák, hideg végtagok, hajhullás, fázékonyság hívhatják fel a figyelmet. Ha régen vizsgáltatta ki magát, érdemes kérni a háziorvostól egy szűrővizsgálatot, melynek a labor is része és tartalmaz pajzsmirigy funkciót.

A fáradtság oka vashiány is lehet, amely a téli - zöld leveles zöldségekben és hüvelyes növényekben szegény - táplálkozás következménye. Bár a vörös húsok is jó vasforrások, a zöldségekben található klorofill fontos a hemoglobin felépüléséhez. Fontos tudni, hogy a vas hiánya nemcsak fáradékonysághoz, hanem vérszegénységhez, és az immunfunkció zavarához is vezethet.

Koncentrációt segítő étrend-kiegészítők

Tipp!

A Vita for You multivitamin széles tápanyagtartalma révén alkalmas a kiegyensúlyozott pótlásra.

Javasolt adagja általában napi 3x1 tabletta, főként a téli és tavaszi időszakban. Bővebben >>

A koncentrálóképesség javításához a fentebb említett D-vitamin, C vitamin, omega 3 zsírsavak és vas elengedhetetlenek, de mindezek mellett még számos mikroelem-tartalékunk megcsappanhat a tél folyamán. Érdemes ilyenkor egy széles spektrumú multivitamin készítményt fogyasztani, amely nemcsak vitaminokat, de ásványi anyagokat is tartalmaz.  Téves elképzelés, hogy tavasszal már több gyümölcsöt eszünk és étrend-kiegészítőre nincs szükség. Sőt, a téli kiürülés miatt ilyenkor vagyunk a legveszélyeztetettebb állapotban!

A lakosság több mint fele még a nyári hónapokban is D-vitamin hiányban szenved, így ennek pótlása szintén elengedhetetlen. Tavasszal egy hónapig napi 2000 NE bevitele javasolt, ami azt követően 600-1000 NE körüli mennyiségre csökkenthető. C-vitaminból napi 500-1000 mg fogyasztása kívánatos.

A tavaszi fáradtság és a tanulási nehézségek leküzdése érdekében is a legfontosabb napi minimum 1000mg EPA és DHA tartalmú omega3 készítmény fogyasztása, heti 2-3-szori rendszeres halfogyasztás mellett. Ez napi 3x1 Omega 30+ kapszula bevételét jelenti, de az első egy-két hétben ennek kétszerese is fogyasztható.

Az agyi funkció serkentésére a Brain Flex készítményt javasoljuk, amely komplex formában tartalmazza az agy működéséhez nélkülözhetetlen összetevőket.

Megtalálhatóak benne az ingerületátvivő anyagok termeléséhez szükséges vitaminok, illetve az idegsejtek funkcióját javító összetevők, gyógynövények. Javasolt adagja 1-2 tabletta naponta, de fokozott szellemi igénybevétel esetén ez 3-4 tablettára is emelhető a nap folyamán egyenletesen elosztva.

Végezetül meg kell jegyezni, hogy a vizsgák miatti stressz sokaknak álmatlan éjszakákat okoz. Ilyenkor esténként 1 tabletta Calm-R-Rest segíthet, amely alvást segítő gyógynövényeket tartalmaz.

Dr. Gulyás Tamás