Gyógyszeres doboz helyett inkább természetes házpatikáját vigye magával a vakációra.
Bármelyik járművet válassza, fel kell készülnie az utazási betegség tüneteinek esetleges jelentkezésére, különösen akkor, ha érzékenyebb a zötykölődés hatására fellépő rosszullétre. Az utazás során fellépő rosszullét az egész család nyaralását megkeserítheti, azonban egy kis gyömbér elfogyasztásával megelőzhetőek illetve enyhíthetőek a tünetek. Érdemes szárított gyömbért tartani a kocsiban, mely elrágva orvosolhatja az enyhe hányingert, ami az út során alakul ki.
Előfordulhat, hogy a hosszú kimerítő utazás fejfájást idéz elő. Csillapítására a citromfű és a levendula a leghatékonyabb. Citromfű akkor ajánlott, ha valakinek nagyon erőteljes vagy migrénes fejfájása van. Levendula pedig kiválóan alkalmas a migrén és az ideges fejfájások leküzdésére. Fejfájás estén pihentesse a fejét rövid ideig levendulaolajjal bepermetezett párnán.
A nyaralás alatt elfogyasztott ételek felboríthatják a szervezetet és egyéb kellemetlen tünetek (hasmenés) jelentkezhetnek. Ráadásul vannak olyan országok, ahol nem megfelelő a higiénia, ezért jobban oda kell figyelni az ételek és italok fogyasztására. Ebben az esetben segíthetnek a pocakbarát gyógynövények (apró csalán, kálmosgyökér, kamillavirág, borsmenta). Egy csésze borsmentatea segíthet megszüntetni a kellemetlenséget. A mentol enyhe érzéstelenítő, így nyugtatja a gyomor és a nyelőcső izmait.
Új helyen nem mindig megy könnyen az alvás. A legjobb és leghatékonyabb természetes segítség az orvosi macskagyökér. Több tanulmány kimutatta, hogy hatékony altatószer is. A legjobb hatást úgy éri el, ha más nyugtató hatású gyógynövényekkel, például kamillával, mámorborssal és golgotavirággal váltogatja. Adagolás: 250-500 mg engedélyezett kivonat. Lefekvés előtt kisebb adaggal kezdje, és csak szükség esetén növelje azt.
Túrázások szerelmeseinek nem árt szem előtt tartaniuk, hogy bizony a megerőltető mozgás, izomlázzal járhat. Nekik elsősorban a magnézium ajánlott, ami köztudottan nagyon hatékony segítség izomgörcsök esetén. Ezen kívül segíthet az édeskömény, mely bedörzsölve enyhítheti az izom és ízületi bántalmakat és oldja az izom-összehúzódást.
Nyaralás, vízpart, napsütés. Bizony ez a kellemes hármas, kellemetlen tünetekkel járhat. A leégés kellemetlen napokat tud okozni a nyaraláskor, arról nem beszélve, hogy későbbiekben komolyabb problémákat is okozhat. A leégett szöveteket hűtse hideg vizes borogatással, hűtőkrémekkel, habokkal, melyek bőrtápláló vitaminokat (pantoténsav, A- és C-vitamin) is tartalmaznak. Az Aloe vera gél hatékonyságát 27 meglehetősen súlyos égési sérültnél vizsgálták. Ha nincs kéznél Aloe vera krém vagy kamilla, amikor az égés történik, használjon helyettük burgonyát. Tegyen több vékony burgonyakarikát az égett felületre, majd két-három percenként cserélje frissre, mielőtt a sebet bekötözné.
Soha ne tegyen égett bőrünkre rákötő, ráragadó anyagokat (tejföl, tojás), mert a hő fixálásával mélyíthetik az égési sérülést.
A napfény és a húzat nem tesz jót szemeinknek, sőt az arra érzékenyeknél kötőhártya gyulladást is okozhat.
Gyógynövények közül segítséget nyújthat a szemvidító fű, mely csökkenti a kötőhártya-gyulladást. Külsőleg alkalmazható szemproblémák gyógyítására. A szem környékét kell vele átmosni. A kamillából vagy aranygyökérből készített szemöblítők szintén kedvező hatásúak. A kamilla külsőleg alkalmazható gyulladt szem, kötőhártya gyulladás esetén. Nagyon fontos, hogy mindig külön vattával törölje le a jobb és bal szemét. Ne keverje azokat, mert akkor visszafertőzhetnek. Borogatások között is lehet mosogatni a szemet, de mindig friss teával, hogy a visszafertőződést elkerüljük!
A fogfájás az egyik legrosszabb és legkellemetlenebb fájdalom. Ha érzékenyek a fogai, akkor jó ha mindig kéznél van egy kis szegfűszeg. Ugyanis a fogfájás természetes házi ellenszere ez a fűszernövény. Rágjon el egy darabka szegfűszeget, vagy masszírozzon néhány csepp szegfűszegolajat az ínyébe, mely enyhítheti a fájdalmat. Ezen kívül a gyömbér is hatékony segítséget nyújthat.