Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

A fahéj

Srí Lankáról származik, de termesztik Brazíliában, Indiában, Jamaikában, Kínában és többfelé a trópusokon. A fahéj az ókorban az egyik legfontosabb fűszer volt. Kétszikű, a babérfélék családjába tartozó fa. A fiatal ágak lehántolt kérgét használjuk fűszernek és ebből készül az illóolaja. Sajátos, kellemes illata és íze van. A fahéj illóolajat a babérfélék családjába tartozó ceyloni fahéjfa belső kérgéből és a kínai kasszia fahéjfa hámozatlan kérgéből víz- vagy vízgőz-desztillációval nyerik ki. A kérgek mellett a fahéjfák leveleiből és leveles hajtásvégeiből is állítanak elő illóolajat.

 

Gyógyító hatása

Belsőleg emésztőrendszeri panaszok (étvágytalanság, puffadás stb.) kezelésében aromás- és gyomorerősítő, valamint szélhajtó-görcsoldó kivonatok hatóanyagaként hasznosítják. A fahéj tartalmaz antioxidánsokat. Segíti a vírusok, baktériumok és gombák elpusztítását. A fahéj fertőtlenítő hatóanyagokat tartalmaz, ezért gyakran használják a gyomor-bél csatorna fertőzései és légúti fertőzések ellen. Kitűnő zsírégető, fokozza a vérkeringést, csökkenti a vér koleszterinszintjét valamint a vércukorszintet, ezáltal elűzi a farkaséhséget is. Az Egyesült Államokban végeztek kutatást a fahéj és 2-es típusú cukorbetegség, illetve a koleszterin szint kapcsolatának feltárására. A vizsgálat nem várt sikert hozott a betegek életében. A 40 napon át rendszeres fahéj tartalmú tabletta szedésének köszönhetően a vérben lévő triglicerid és a glükóz, illetve a káros LDL koleszterin szint egyaránt közel 30 százalékkal csökkent a résztvevők körében.
 

Használata külsőleg:

 
 
 

Figyelem!

 

A fahéjkéreg illóolaj nem toxikus, közepesen irritálja a nyálkahártyát. Erősen érzékenyítő, nem fototoxikus. Nem alkalmazható 5 éves kor alatti gyermekeknél, várandóság idején, valamint fahéj- és/vagy perubalzsam allergia esetén. Hosszantartó használata érzékeny bőr esetén bőrpír kialakulását okozhatja.

 

 

Fűszer

 

A fahéj darabosan és őrölve is kapható. Mindenki saját szájíze szerint ízesítheti és használhatja. Általában a darabos fahéjat gyümölcslevesekbe, gyümölcsmártásokba, valamint forralt borba, teába szokták használni. Ezzel szemben az őrölt változatát elsősorban süteményekhez használják. Porcukorral összekeverve az őrölt fahéj kiváló tejbegríz, tejberizs meghintésére.

 

 

 

Almás-fahéjas süti

 

Hozzávalók: 3 tojás, 10 dkg nádcukor, 1 cs. vaniliás cukor, 25 dkg liszt, 1 teáskanál szódabikarbóna, 3 mokkáskanál fahéj, 3 alma. Elkészítés: A tojást és a cukrokat összekeverjük,majd beletesszük a lisztet-szódabikarbónát-fahéjat,ezt is összekeverjük. Lereszeljük az almát és rögtön bele is tesszük az előbb készített masszába és géppel jól összekeverjük. Tepsit kivajazzuk és beleöntjük, majd lassú tűzön megsütjük A sütés ideje: kb. 40 perc.

 

Vitaminsziget.com