A fitballhoz nem kell nagy megerőltetés. Akár az irodában, munka közben is használhatunk, ezáltal szinte rejtve fejti ki hatását.
A fitball egy speciális gumiból készült labda, mely 300 kg-ot bír ki. Már az 1910-es években ismerték a fitball elődjét, melyet kezdetben a gyógytornászok használták, hogy a műtétek vagy sérülések után regenerálják a test izomzatát. Mivel nem teljesen egészséges szervezethez mérten alakították ki, nem terhel meg, és kíméli ízületet, szívet. Jótékony hatásának és könnyűségének köszönhetően teret hódított a fitness világában is.
A labdák jó minőségűek, nagy teherbírásúak, különböző méretüknél fogva mindenkinek lehetőséget nyújtanak tornára, edzésre egyaránt. A labda anyagát úgy alkották, hogy akármilyen hosszú ideig végzett aerob mozgás se okozzon ilyen jelenséget, vagyis az edzés során megtartja méretét, alakját, feszességét. A rugózó mozgás erős súrlódásnak teszi ki a labdákat, mely nagy mértékű melegedéssel jár. Más célra kifejlesztett anyagokból készült labdáknál ez a folyamat megnyúlást, lágyulást eredményez. A labda kiválasztása két szempont szerint történik. Egyik a testmagasság alapján a másik pedig a vállcsont és a középső ujj közötti távolság alapján.
Széken csak statikus ülés lehetséges, ráadásul a legtöbb hagyományos ülőbútor nem segíti elő a fiziológiás testtartást. A gerinc flexiós (" görbedt") helyzete nyomán a medence hátrabillen, a porckorongok elülső részére folyamatosan igen nagy erő hat. A porckorong magja a külső gyűrűt nyomva a gerinccsatorna felé türemkedik, ahol fontos idegek futnak. A hirtelen nagy fájdalommal és / vagy neurológiai tünetekkel járó gerincproblémák diagnosztizálása és gyógyszeres kezelése szakorvosi feladat. Az ilyen betegek mozgásterápiáját csak gyógytornász végezheti.
Ám a labda segítségével a fiziológiás tartás lényegesen könnyebben felvehető, mint egy átlag irodaszéken vagy iskolapadban. A megfelelő méretű labdán ülve könnyen megvalósítható a gerinc fiziológiás tartása. A porckorongokra körkörösen csaknem azonos nagyságú erők hatnak. A labda apró gördülései és a rajta ülő ember mozgásai ezen erők nagyságát kismértékben növelik - csökkentik. Ezáltal megvalósul a porckorongok álladó "masszírozása", anyagcseréjük optimális lesz. Mivel a labda nem fix pontokon érintkezik a talajjal, a törzsizomzat folyamatos dinamikus és összehangolt működésére van szükség ahhoz, hogy ne veszítsük el egyensúlyunkat. Ez az ún. dinamikus ülés állandó, de nem megerőltető hátizom tréninget jelent és biztosítja az izületek, lágyrészek számára a tehermentesített helyzetet.
Skandináviában, az ergonómiai szempontból ideális ülőbútorok őshazájában egyenesen szék helyett ajánlják, mint ülőbútort. Motiválásként egész hivatalokat, iskolákat rendeztek be labdákkal.
.A fitball tréning során zene ritmusára rugózó mozgást végezhető a labdán, de ez csak egy a labda felhasználási területei közül. Az óriáslabdán végzett gyakorlatokat minden korosztálynak ajánljuk, könnyed játékossága miatt. A gyakorlatok nagyon hatékonyak, az óra első része koreografált, dinamikus bemelegítés, és zsírégető pulzustartományban végzett mozgás. Második részében kemény tartásjavító, és alakformáló gyakorlatok következnek. A gyakorlatok nagy része a labdán rugózva történik, ezáltal izületkímélő, hatékony a narancsbőr kezelésére (kb. 30 percig masszírozza a kritikus területet a labda), és alkalmas a csontritkulás megelőzésére is.
Felhasznált irodalom és bővebb információ: fitball