Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Nia- egy új életforma

A Nia egy holisztikus fitness irányzat, mely a fitness és életstílus keveréke, ami úgy „használja" a testet hogy, segítse elérni a fizikai, mentális, érzelmi és spirituális egészséget, jólétet. Egyfajta életforma, mely a testet és a lelket is frissíti és gyógyítja. Segítségével nem csak szép alakunk lehet, hanem segít visszanyerni a mozgás örömét és azt, hogy otthon érezzük magunkat a testünkben.

 
 

A Nia technikát (Neuromuscular Integrative Action) 1983-ban egy amerikai házaspár, Debbie és Carlos Rosas fejlesztette ki. Egy olyan mozgásvilágot hoztak létre, mely harmonikusan egymásban illeszkedik a Keleti harcművészetekből átvett Tai-Chi, Tae-Kwon-Do, Aikido elemeket, a jóga pozíciókat a Nyugat táncművészetének stílusaival melyek a modern tánc, Duncan dance, Jazz tánc, Funky, illetve a terápiás módszerek közül az Alexander technika és a Feldenkrais módszer.

 
 
 

Hatása a szervezetre

 

 

 

Jól tudjuk, hogy a mozgás jótékony hatással van szervezetünkre. A Nia gyakorlása elősegíti a szív-és érrendszer, a légző és izomrendszer erősödését, ellenálló képességét, növeli a rugalmasságot, hajlékonyságot és az állóképességet, segíti a relaxációt, az ellazulást. Alkalmas menstruációs problémák esetén, menopausa, szülés utáni regeneráció, izületi betegségek, depresszió, műtétek utáni rehabilitáció esetén is. Tudatosan alkalmaz egyes meditatív és koncentrációs gyakorlatokat.

 

 

 

Gyakorlat

 

 

 

Nem lehet rosszul csinálni! Hiszen ennek a mozgásformának az a lényege, hogy minél felszabadultabban, az ősi erővel bíró tánc által kiváltott „transzállapot" állapotba kerüljön a sportoló. A Tai-Chi lágy, folyamatos mozdulatait kemény küzdősport-elemek, jazzes tánclépések, laza funky mozdulatok és speciális légzőgyakorlatok váltják. Ennek köszönhetően az óra változatos, szórakoztató és élvezetes.

 

 

Laczka Ágnes Nia oktató tanácsa:

 

1. Mindig viselj laza, könnyű ruhát olyat, amiben könnyen tudsz mozogni.

 

 
 
2. Légy mezítláb. A talpad továbbítja az információt az agyadba így a test hatékonyan tud egyensúlyozni és alkalmazkodni. Így közvetlen kapcsolatban vagy a földdel.

 

 

 

 
 

3. Kezd könnyedén. Kövesd az egyes szintű mozdulatokat, vagy csak fókuszálj a lábadra és akkor vedd hozzá a karmozdulatokat, amikor már erre késznek érzed magad. Fokozatosan építsd fel az intenzitást. Hagyd, hogy a tested alkalmazkodjon a mozdulatokhoz. Engedd meg magadnak a szabadságot és élvezd minden mozdulatod!

 

 

 

4. A Nia különböző dolgokat tanít meg rólad mind fizikai testedről, mind az érzelmeidről. Tartsd fenn az érdeklődésedet, lelkesedésedet és felejtsd el a kritikát és az ítélkezést! Ne erőltesd a mozdulatot. Igyekezz egyensúlyt tartani a kontrol és a relaxáció között, hallgass a test jelzéseire. Egyenletesen mozogj, könnyedén úgy, hogy ne legyen lég-szomjad! Ha a mozdulat nem illeszkedik jól a testedhez, akkor alakítsd át azt a te komfortodhoz és ahhoz, ami még kihívást jelent számodra!

 

 

 

 

5. Csinálj annyi megállás nélküli mozdulatot, amennyit csak tudsz. Találd meg a ritmust, a könnyű sebességet. Dolgozz inkább lassan és hosszabban, mint gyorsan és keményen!

 

 

 

 

6. Csináld úgy a mozdulatokat, hogy az kifejezzen téged! Légy dzsesszes, érzéki, lírikus, csípős vagy érzékenyen egyenletes. De legfőképpen légy lelkes, légy önmagad és élvezd azt, amit csinálsz!

 

 

 

 

7. Használd a hasi légzést! Amikor belélegzünk a test kinyílik, amikor kilélegzünk összezárul. Mikor belélegzel érezd, ahogyan a hasad kitágul, a bordák oldalra kiterjednek és a mellkas, a kulcscsont megemelkedik. Kilégzésnél összehúzódik a hasizom és közelít a gerinchez. Nyugodtan adjál ki hangot, mikor kilélegzel ("Hai") ezzel is támogatván a hátadat a rúgások és ütésekkor. A légzés az egyik leghatékonyabb módja a test, az elme és a szellem erősítésének és ellazításának, ezért ne tartsd vissza!

 

 

 

 

8. Haladj úgy, ahogyan sétálsz, használván a teljes testedet. Amikor előre lépsz, vezessen a sarok, lágyan gördülj végig a talpadon. Kerüld el a hátralépést zárt és merev térdekkel.

 

 

 

9. Tartsd a gerincedet megnyújtva. Állj egyenesen a fejtetődtől a gerinceden keresztül, egészen a farok-csontodig. Mindig hagyd a gerincedet lágyan és rugalmasan, mint egy fűzfa. Végül meg fogod tanulni, hogy a központodból mozdulj (ami a köldököd alatt van két ujjal).

 

 

 

10. Használd a karokat az érzések, érzelmek és hangulatok kifejezésére. Ha feszültséget érzel a vállaidban, akkor rázd ki a karjaidat és a kezeidet, hogy kienged azt. Akkor add vissza a karjaidat a mozdulathoz, amikor úgy érzed készek erre.

 

 

 

11. Húzd a térdeidet felfele a mellkasod felé, mielőtt kirúgsz. Mindig azon a szinten rúgj, ahol a gerinced meg tud nyúlni, de még fenn tudod tartani a kontrolt és a komfortérzésedet. Érezd a nyúlást a lábad hátsó részén és a gerincedben, amikor rúgsz. Óvd a térdeidet. A süllyedő mozdulatnál folyamatosan emeld meg a lábujjaidat, hogy fenntartsd a térdek biztonságát egyenesen tartva a vádlit. Amint leengeded a testsúlyodat, érezd természetesnek a feneked hátra félé történő mozgását/tolását ahhoz, hogy elkerüld a térdeidben a nyomást. 

 

 

 

Forrás: Nia - gyanjoga.hu