"A szépség belülről is fakad,"- vélik a bölcsek. Ahhoz, hogy "belülről" is rend legyen, ahhoz nem elég semmilyen kozmetikai csodakrém!
A baj ezért szemmel látható.... Hiszen a kínai gyógyászat szerint egy ember bőrének a színe és a szem környéki bőr színárnyalata megmutatja az elemeknek megfelelő szervek belső egyensúlyát, vagy éppen egyensúlyhiányát.
A bőr egészségének megtartása érdekében a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel mellett, a másik fontos tényező, hogy milyen ételeket, vitaminokat és táplálék-kiegészítőket fogyasztunk. Mivel a helytelen vagy hiányos táplálkozás- ami elsősorban a vitaminok és az ásványi anyagok hiányát jelenti-, gyengíti védekezőképességünket. Védelmünket, azaz bőrünk, testünk, egészségünk védelmét a csodálatosan működő immunrendszerünk biztosítja, aki harcol és véd, hogy a szervezetünket ne uralják el a saját és az idegen kórokozók. Hatékony működéséhez a fehérjék, szénhidrátok, zsírok valamint esszenciális vitaminok és ásványi anyagok állandó, kiegyensúlyozott és bőséges bevitelére van szükség!
A tápanyagok elosztásakor ugyanis nem az immunrendszer áll az első helyen. Csak akkor kapja meg adagját, ha az agy, az idegrendszer és más fontos szervek már kellő ellátásban részesültek. Ezért természetes védekezőképességünk nagymértékben javítható, ha az étrendünkben bőven szerepelnek vitaminok, ásványi sók, valamint antioxidánsok. A megelőzésre koncentráló, felelősségteljesen gondolkodó embernek, aki a mai világunkban próbál megfelelni a hatalmas tempót diktáló kihívásokra, életszükségletévé vált a veszélyezettségét csökkenteni. Tömeges méretekben szembesülünk a fáradékonyság, a szellemi teljesítőképesség romlása, a fertőző betegségekkel szembeni gyenge ellenállás kellemetlenségeivel. Sokan vannak mégis azon a nézeten, hogy az emberi szervezet számára szükséges ásványi anyag, nyomelem és antioxidáns elegendő mennyiségben van az állati és növényi táplálékban. Igaz lehetett ez mindaddig, míg az emberiség a jóléttől nem rontotta el tápláléka szerkezetét a vegyi anyagokkal. Régen a zöldségek és gyümölcsök a napfény áldásos hatásaival együtt valóban tartalmazták az ember számára nélkülözhetetlen nyomelemeket és vitaminokat. Azonban tápanyagaink eltorzult összetétele, valamint a kemikalizáció elterjedése az átlagos táplálkozással 50-60 százalékkal kevesebb nyomelemet és vitamint tud bevinni a szervezetünkbe, mint a 20. század elején. Ezt a kedvezőtlen arányt még jobban rontja, hogy a szervezetünket romboló stresszes életvitel, az egészségtelen szenvedélyek, az alkohol, drog, cigaretta stb. tömegméretűvé válása következtében rohamosan ürülnek ki szervezetünkből a mikroelemek. /aki dohányzik csökkenti szervezete C-vitamin készleteit, az alkohol B-vitamint von el, a Kóla pedig kalciumot mos ki a csontokból, a készételek vitamintartalma pedig minimális. Ezért pótlásukra sokkal nagyobb mennyiségben van szükségünk mint valaha.
A tudomány régen bebizonyította és az újabb kutatási eredmények folyamatosan alátámasszák, hogy a vitaminok az alapvető életfunkciók ellátásához nélkülözhetetlenek, segítenek szervezetünk egészségének megőrzésében, és az ellenálló képességet is erősítik. Magyarországon mégsem alakult ki a vitaminfogyasztás kultúrája, amelynek fő oka- a nem megfelelő tájékoztatásból eredő hiányos és téves ismeretek. Szerencsére az alternatív gyógyászat megelőzésére koncentráló nézeteit egyre több ember teszi magáévá, s ahelyett, hogy például infarktusra várna, rendszeresen szedi a Q-10-et, rákos veszélyeztetettségét megpróbálja csökkenteni antioxidánsok rendszeres bevitelével, és immunrendszerét folyamatosan támogatja vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek rendszeres szedésével.
Tárczy Judit