Az újszülött bőrének vastagsága a felnőttének alig ötöde. Ráadásul verejték- és faggyúmirigyeik sem teljesen működőképesek, így a környezeti ártalmaknak, hőnek illetve fertőzéseknek is jobban ki vannak téve.
Születéskor magzatmáz borítja a babát. Ez egy fehér zsíros anyag, amely a méhen belül védi a bőrét. Ezt le lehet mosni, de magától is eltűnik. Az újszülött bőre általában zsíros az anyai hormonnak köszönhetően, amely még a baba vérkeringésében található. Az is előfordulhat, hogy száraz, vagy hámlik különösen, ha várt időn túl érkezett. Bővebben a túlhordásról itt! >>>
A csecsemő bőre - mivel a felnőttek bőrétől jelentősen különbözik - hajlamosabb a szárazságra és az irritációra. A legtöbb újszülött életének első pár hetében ki is alakul valamiféle kiütés vagy pörsenés. Ezek kezelések nélkül is elmúlnak.
Újszülöttkori akne |
Koszmó |
Szülés után pár héttel jelennek meg a baba arcán akneszerű pattanások. Pontosan nem lehet tudni, hogy mi miatt alakul ki; oka valószínűleg az lehet, hogy az anya hormonjai még benne vannak a kicsi vérkeringésében. Spontán módon eltűnik, ha azonban elfertőződik, orvosi segítségre lehet szükség |
A baba fejbőrén, homlokán zsíros, fehéres vagy barnás lerakódás látható. Valószínűleg a faggyúmirigy túlműködése miatt alakul ki. A koszmó magától eltűnik, ám súlyosabb esetnél mindenképpen orvoshoz kell fordulni. |
Magyarországon a legtöbb újszülöttet naponta fürdetik, pedig elég lenne hetente egyszer. Ha ugyanis hetente két-három alkalomnál többször fürdetjük, attól csak kiszárad a bőre. Kutatások szerint a mai csecsemők közül kétszer annyi szenved bőrbetegségben, mint szüleik annak idején. Szakemberek szerint a túl gyakori fürdetés ekcémát és kiütést okozhat, az úszómedencék klórozott vize pedig megnöveli az asztma és a hörghurut kialakulásának lehetőségét.
A brit Baba-Mama magazin által készített közvélemény-kutatás alapján 10-ből 6 babát fürdetnek minden nap, ötödüket minden második nap, míg csupán 19 százalékukat hetente kétszer-háromszor. Az átlagos vízben töltött idő 15 perc. Az édesanyák 60 százaléka a fürdés mellett naponta legalább ötször törli át kisbabája arcát és kezét antibakteriális törlőkendővel.
Dr. Anne O'Neill, a Westmeadi Gyermekkórház bőrgyógyásza szerint "a babák amúgy sem lesznek koszosak, míg el nem kezdenek mászni. Semmi szükség rá, hogy ennyire kényesek legyünk a dologra, kivéve, ha a kicsinek gyenge az immunrendszere." - vélekedett O'Neill, a Westmeadi Gyermekkórház bőrgyógyásza."
Az újszülöttnek az első pár hétben nincs szüksége kozmetikumokra. A fürdéshez sem kell más az első két hétben, mint meleg víz. Ha mégis szükséges, akkor csak olyan terméket válasszunk, amit kifejezetten csecsemőknek készítettek. Általában az első hat hétben a patikából ajánlatos kozmetikumokat vásárolni, de ez nem szentírás, így saját magunk is választhatunk.
Érdemes olyan babakozmetikumot keresni, ami természetes öko alapanyagokból készül. Ma már számos ilyen termékkel találkozhatunk, így nem kell messzire menni érte.
Az a legjobb, ha az áru viseli a BDIH (Ellenőrzött természetes kozmetikum) minősítést. S mindez miért fontos? A fentebb említett gyakori bőrirritációk és kiütések miatt.
Az "ellenőrzött természetes kozmetikum" (BDIH) minősítéssel nem rendelkező készítmények tartalmazhatnak olyan vegyi összetevőket, melyek kicsi molekulasúlyuk révén bekerülnek a véráramba, és allergiát okoznak. (Bővebben itt! >>>) Ezt pedig általában csak akkor lehet elkerülni, ha természetes alapanyagú kozmetikumokat használunk.
LOGONA Naturkosmetik Babaápoló termékcsalád |
A LOGONA Naturkosmetik babaápolási termékei gondosan válogatott, természetes eredetű alapanyagokból készülnek. A rendkívül tartalmas növényi olajok, mint a mandula-, a jojoba- és az avokádóolaj, valamint a csecsemő- és gyermekápolásban évszázadok óta bevált gyógynövénykivonatok, mint a körömvirág és a kamilla, ápolják és védik a csecsemő érzékeny bőrét.
Ellenőrzött természetes kozmetikum >> |
Felhasznált irodalom: June Thompson: Anyajegyek, kiütések és más bőrproblémák Hajja & Fiai Könyvkiadó 2006.
Koczka Kinga