Az Észak-Kalifornia Egyetem és a Wake Forest Egyetem Rákkutató Központjának munkatársai már előző kutatásaikban is megállapították, hogy kisebb eséllyel fejlődik ki emlőrák azoknál a nőknél, akik gyakran és hosszabban napoznak.
Egy újabb kutatásukban azt nézték meg, hogy a napsugárzás hatására a szervezetben keletkező D-vitamin mennyisége a felelős-e a mellrák kockázat csökkenéséért.
A kutatás során 1788 emlőrákos beteg természetes bőrszínét és napbarnítottságának mértékét hasonlították össze a kontrollcsoportba tartozó 2129 egészséges nő bőrszínével és napbarnítottságával. A vizsgált csoportokba tartoztak fehér bőrű nők, spanyol és afro-amerikai nők, tehát a bőrszínűk széles skálán mozgott.
Bőrszínük szerint három csoportba sorolták a nőket: világos, kreol és sötét bőrszínűek.
A bőr alapszínének megállapítása igen fontos a D-vitamin ellátottság szempontjából, mert minél világosabb színű a bőr, annál több D-vitamin keletkezik a napsugárzás hatására.
A sötét bőrű emberekben tizedannyi D-vitamin termelődik a napon töltött ugyanannyi idő alatt. Ezért a sötét bőrűek sokkal nagyobb valószínűséggel D-vitamin hiányosak.
A napbarnítottság mértékét a homlok és a hónalj színének összevetése alapján állapították meg.
A világos bőrű, egészséges nők bőre lényegesen barnább volt, mint a rákbetegeké. A kockázatcsökkenés kizárólag ebben a csoportban - a világos bőrűeknél - jelent meg.
A kutatók ezt úgy magyarázzák, hogy a napsugárzás azért csökkenti a mellrák kockázatot, mert a szervezet a napfény hatására a D-vitamin aktív formáját állítja elő. De a természettől sötétebb bőrű nőkben kevesebb D-vitamin keletkezik.
Mivel a mellrák kockázati tényezőinek többsége nehezen befolyásolható, feltétlenül ki kellene használni ezt a kockázatcsökkentő lehetőséget - tanácsolják a tudósok.
Mégsem azt ajánlják, hogy napozzanak többet a nők...
Féltik őket a bőrráktól. Szedjenek multivitamint, halolajat és egyenek D-vitaminnal dúsított élelmiszert - javasolta a kutatók egyike.
Forrás: Medical News Today