Nemhiába zengenek dicshimnuszokat a jógáról. Azt már kevesen tudják, mit takar valójában és milyen jótékony hatása lehet testi-lelki-szellemi egészségünkre.
Az első felvetésre a legegyszerűbb válasz az, hogy egy majd ötezer éves élet-tudomány. Több ága, iskolája van, melyekből Magyarországon is egyre többet tanítanak. Éppen ezért, ha valaki netalán kedvet kapna, először érdeklődjön az oktatónál, hogyan folyik le az óra menete. Előfordulhat ugyanis, hogy míg az egyik tanárnál akár a meditatív pózokban el is alhatunk, a másiknál kifejezett összpontosításra, erőkifejtésre van szükség.
Rengeteg téves elképzelés kering a köztudatban a jógával kapcsolatban. Az egyik legnépszerűbb, hogyha valakinek fáj a dereka, háta, gerince, merevek az izmai… stb. nem szabad vagy nem érdemes nekikezdeni, úgysem sikerülhet. Ezzel szemben a pózok segítségével megerősíthetjük a gerinc melletti izmokat, sőt magát a gerincet is. De mindenképpen jelezni kell az ilyen vagy más jellegű egészségi problémáinkat az oktatóval. Amennyiben elsiklik ezen információ felett, távozzunk a tett helyszínéről, ugyanis tisztességes, hozzáértő szakemberként tanítványaikat segíteni kell az úton (melyről még lent szót ejtünk).
A másik, hogy könyvből is bátran nekiveselkedhetünk a gyakorlásnak. Természetesen, ha már voltunk órán, bátran tegyük meg. Azonban a papíron lévő írás nem javítja ki a hibáinkat, melyek legrosszabb esetben rontanak egészségi állapotunkon.
Öt alapeleme van, melyből az utolsó egyben a végső cél is. Mintegy piramis úgy épülnek fel – hozzásegítve az eredményhez – a csúcs eléréséhez.
Célja, hogy a test különböző területein felgyűlt feszültség-blokádokat feloldjuk. Ezeket sokszor – tudtunkon kívül – hosszú időn keresztül hordozzuk. Testileg-lelkileg-szellemileg folyamatosan védekezünk, támadunk, lazítani alig, vagy egyáltalán nem marad időnk. A teljes kikapcsolás eléréséhez nem a televízió kapcsolójával kezünkben vezet az út. E helyett sokkal célravezetőbb a Savasana póz, amikor a hátunkon fekszünk, a lábfejek kifelé billenek, karjaink a törzstől min. 30 cm-rel pihennek. A fejtetőtől a lábujjakig mindenegyes porcikánkat ellazítjuk, majd ezt az állapotot tartjuk 20 percen keresztül.
Ennek elsődleges feladata, hogy a gyakorlatot végző minél inkább feltöltse testét életerővel (pránával), egyúttal felszabadítva a rejtett energiákat és lecsillapítva az elmét.
Ha így teszünk, felfrissülünk, derűssé és kiegyensúlyozottá válunk. Nem is csoda, hiszen a gyakorlatok jótékony hatással vannak a belső elválasztású mirigyekre, amik hangulatunkért és érzelmeinkért felelősek.
Ez az alappillér egyszerűen a legtermészetesebb ételek fogyasztását takarja. Ráadásul soha nem tilt, csak tanácsol! Azt javasolja, hogy szattvikus, tiszta ételeket együnk. Vagyis gabonaféléket, friss gyümölcsöket, zöldségeket, tejet, vajat, sajtot, dióféléket, mézet és gyógyteákat.
Segítségével megtanulhatjuk a stressz kezelését, ami az első órákon nem is biztos, hogy olyan egyszerű. De jó eszköz a gondolatok áramlásának megfékezéséhez, valamint visszacsalni a pozitívokat.