Javítsunk a statisztikán! A felsorolt 10 pontban összefoglaltuk, hogy miért érdemes küzdeni, még a legnehezebb pillanatokban is. Remélem, motiváló erőként hat minden elfáradt, a szoptatást feladni készülő édesanyára.
Nincs még egy olyan táplálék, amely megfelelő arányban tartalmazná a kisbaba immunrendszeréhez alkalmazkodó, az egészséges fejlődéshez elengedhetetlen zsírokat, fehérjéket, szénhidrátokat, vizet, továbbá létfontosságú tápanyagokat, vitaminokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket, enzimeket és más fontos védőanyagokat tartalmazna.
Anyagai gyulladáscsökkentő hatásúak. Összetevői védenek a betegséget okozó baktériumokkal, vírusokkal szemben. Kiváló sebgyógyításra. Gyulladt kisebesedett mellbimbóra nyugodtan használhatjuk, de még alkalmanként orr és szemcseppnek is.
Az egészséges fejlődést és növekedést szolgálja, miközben összetétele mindig alkalmazkodik a baba igényeihez. Segíti az agytörzsi fejlődést, serkenti a központi idegrendszer érését. A kutatások azt bizonyítják, hogy magasabb IQ-t eredményezhet. Egy legutóbbi új-zélandi felmérésnél 18 éven keresztül figyeltek 1000 babát, és az összegzés azt mutatta, hogy a csecsemőkorban anyatejjel táplált gyermekek jobb intelligenciával rendelkeztek és sikeresebb tanulmányi eredményeket értek el, mint tápszeres társaik.
Csökkenti az esélyét a magas vérnyomás és a cukorbetegség kialakulásának, illetve a felnőttkori szív-és érrendszeri rendellenességek kockázatát. Védi a fogakat, a fogszuvasodás előfordulását.
A legújabb vizsgálatok során kiderült, hogy az anyatej olyan anyagokat is tartalmaz, amelyek segíthetnek a rák leküzdésében. Svéd és angol kutatók megvizsgálták: vajon milyen hatása van az anyatejnek arra a baktériumra, amely tüdőrákot is okoz. Megállapították, hogy a tejben lévő egyik protein nemcsak a baktériumokat, de magukat a ráksejteket is elpusztítja.
Óvja a kisbaba kialakuló emésztőrendszerét. Könnyebben feldolgozható, mint a tápszer. Ezért van, hogy a csecsemőtápszer (aminek alapja szinte mindig tehéntej) lassabban szívódik fel. Ugyan kevesebb fehérje van az anyatejben, mint a tehéntejben, de az, könnyebben szívódik fel. Sőt a tehéntej fehérjetartalmának csak a fele hasznosul. Ugyanígy a közhiedelemmel ellentétben, könnyebben jut vashoz és cinkhez a szoptatott baba.
Az emlőből való táplálás nagyon fontos szerepet játszik az allergia megelőzésében. Csökkenti az allergiás megbetegedéseket, az asztma kialakulásának veszélyét. Ezért is javasolják, hogy minél tovább anyatejet fogyasszon a baba. Ezen kívül érdemes 9-12 hónapos korig elkerülni a tehéntej és a tejtermékek adását, még akkor is, ha a gyermek nem allergiás rá.
Az anyatej pótolhatatlan, nem lehet tápszerrel utánozni. Több ezer vizsgálat ellenére sem tudják pontosan megmondani, hogy milyen összetevőkből áll, csak a fent említett anyagokat ismerik, de a hozzá tartozó mennyiséget nem.
A mamának is jó, hisz a szoptatás alatt bekövetkező összehúzódásoknak köszönhetően az édesanya gyorsabban túljut a gyermekágyi vérzésen. Ugyanakkor elősegíti a tejképző hormonok termelődését. Nagy erőkkel égeti a kalóriákat, megkezdi a zsírtartalékok leépítését.
Attól függetlenül, hogy egy sor egészségügyi problémára hasznos, mégis a sor csúcsán a legfontosabb tényező áll; a megfelelő anya-gyermek kapcsolat. Segítségével a szoptatás révén mélyíthető a lelki kötelék. A szoptatott babáknál ritkábban fordulnak elő szociális zavarok, szenvedélybetegség, étkezési illetve alvászavarok.
Koczka Kinga