Mi is kell a lekvárba? Gyümölcs, cukor vagy méz, és egy kis szódabikarbóna. Sokunk fejében fogalmazódtak meg hasonló gondolatok a mérgezett guargumi, vagyis az E 412 – botrány óta. Egyszerű vásárlóként nem is kellene tudnunk erről az élelmiszer-adalékanyagról. Vagy talán mégis? A szakemberek folyamatosan arra bíztatnak – köztük a vitaminsziget.com is (lásd korábbi hírünket) –, hogy böngésszük tudatosabban a termékek leírását. Figyeljünk a szavatosságra, a származásra, na és persze az összetevőkre.
A tájékoztatás és a gyakorlati ismeret között még elég hosszú és göröngyös az út. Hiába foglalkozott a média szinte minden területe már ezzel a kérdéskörrel, nehéz hasznosítani a megismert tényeket a hétköznapok világában. Napjaink emberének marad az elszörnyülködés, netalán a tájékozódás.
Sajnos nem elég elolvasni a különböző, E-számokról szóló tanulmányokat, cikkeket, meg is kellene jegyeznünk őket. Azonban ez nem is olyan egyszerű feladat: a jóslatok szerint minden egyes összetevő E-formában szerepel majd a jövőben, jók, rosszak, mellőzhetőek és szükségesek egyaránt. Bolondság lenne hát bebiflázni egy állandóan bővülő listát, ezért inkább forduljunk segítséghez.
Hiszen több dolgot veszünk meg, mint gondolnánk: a kenyérrel, tejjel és felvágottakkal együtt mindenféle bennük található pluszt is. Ha nem is minden egyes bevásárláskor, de alkalomadtán, ha időnk engedi, nézzük át a kamránk polcain, a hűtőnkben sorakozó élelmiszereket. Ehhez kínál hasznos segítséget Az E-számokról őszintén című könyv. Persze korábban is megjelentek már hasonló kiadványok, de azok inkább a száraz adatokat közölték (pl. az E-számrendszer című).
Nagy előnye, hogy nemcsak a szövevényes számok kérdéskörét taglalja, hanem kicsit fellebbenti a fátylat az élelmiszeripar néhol igenis megkérdőjelezhető tevékenységéről. Nyelvezete miatt átlátható, a gyakorlati életben is könnyen fogyasztható írást vehetünk kezünkbe. Éppúgy foglalkozik a „kulisszák mögötti” gyártói attitűddel, mint a vásárló saját felelősséggével. Kitér arra is, hogyan jutott el idáig a tudomány, miként állította értékesnek induló felfedezését a profit szolgálatába.
Ha a fenti kérdésre nem is kapunk választ, de ahogy a könyv előszavában Dr. Reisinger János írja „Tóth Gábor könyve a tájékozódásban segít. Módszeresen végigköveti a modern élelmiszeripar útját, és szakszerűen szemlélteti azokat a változásokat, amelyeket szinte mindannyian érzünk, de szólni róluk csak így vagyunk képesek: >>Már nem olyan a kenyér, mint harminc-negyven éve, sem az alma íze, sem a befőtt, lekvár…<<”
És, hogy az elején leírt kérdésre, mi is valójában a válasz? Az E 412, eredeti nevén a guargumi nem más, mint állománymódosító sűrítőanyag, stabilizátor, hordozó. Nem káros, ha csak nem mérgezett, azonban nem is feltétlenül szükséges adalék. Legalábbis, ha az étvágyunkról van szó, nem a profitról.
Tóth Gábor: E-számokról őszintén. Tudomány és Életmód sorozat. 2004. Kaphatóak a nagyobb bioboltokban, reform-nagykereskedésekben, és az Oltalom Alapítványnál. Telefonszám: 06-1/343-3333 A szerzőtől: 06-20 -772-2220 telefonszámon vagy melitta@freemail.hu e-mail címen. |
Vetró Rita
2007. szeptember 25.