Lajos atya tanácsai Szerk.: Sulyok Katalin |
A citromtól a mandulán át a retekig számtalan növény, zöldség-gyümölcs hasznosságára mutat rá a könyv. Ha másért nem, már ezért megéri fellapozni. Segítségével mi magunk is rácsodálkozhatunk, hogy éléskamránkban mennyi-mennyi gyógyító erő hever kihasználatlanul. Mindezek mellett persze sorba veszi a betegségeket is – a mindennapos apró-cseprőtől, a tragikus kimenetelűig – , valamint hiteles javaslatokat ad életmódunk megváltoztatására.
A kiadó ajánlása szerint ez „a kötet újat és mást nyújt, mint a hasonló kiadványok. Praktikus tanácsokat ad – gyomorfájásra és fülzúgásra, cukorbajra és szívpanaszokra, rákra és allergiára –, de kitér a lelki egészség ápolására is. A gyógymódok a lehető legegyszerűbbek: diéta, gyógyteák, mindennapi zöldségeink fogyasztása.”
Nos, ez valóban így igaz. De amit én kiemelnék az inkább a személyes hangvétel. Annak ellenére, hogy a könyv megjelenését már nem élhette meg, egész szelleme átjárja annak minden sorát. Már maga az önéletrajza is megkapó, ahogy ateista világunkban kitartott hite és elhivatottsága mellett. Tette ezt annak ellenére, hogy a Rákosi rendszer üldözöttjeként kis híján deportálták, papi munkáját is csak nagy titokban folytathatta Adonyban száműzöttként. Mindezek ellenére az 1960-70-es években már a kor legismertebb természetgyógyászaival tartott fenn kapcsolatot. Titokban gyógyítani járt ismert politikusokhoz, királyi sarjakhoz.
Tanítványai, „jóakarói” szinte az összes jegyzetét széthordták, ezért nem bízott meg öregkorára sem az újságírókban, sem más érdeklődőkben. Egyedül Sulyok Katalinnak nyitott ajtót, aki kitartó munkával összeállította az atyával együtt a kötetet.
Tiszta emberi tartása példa értékű marad mindannyiunk számára.
Vetró Rita
2007. augusztus 24.