Az egész családnak megpróbáltatás az iskolakezdés, függetlenül attól, hányadikos lesz éppen a gyermek. Ötleteink segíthetnek, hogy különösebb pánik nélkül vészeljük át ezt az időszakot.
Szembesülni a nyár elmúltával sokunknak okoz szívfájdalmat. Ez a nagy szabadságolások időszaka, a kötetlen, önfeledt szórakozásé. Az iskolásokra hatványozottan igaz ez az állítás. Követelményrendszer mindig is volt és lesz. Azon ugyan lehet vitatkozni, hogy ez nőtt-e vagy csak átalakult, de egy biztos: ez nagy teher, amivel meg kell birkózni. Felnőttként már rutint szereztünk a kihívások leküzdésében, de mi a helyzet a gyerekekkel? Sokuk éli meg traumaként, főleg, ha lakóhelyük megváltozása miatt új iskolába kerülnek, vagy éppen elsősök.
Számos kedves történetet hallani arról, mit gondolnak a nemrég még ovisok a tanulásról, és annak intézményről: elvesztik barátaikat örökre, az általános iskolában már mindenki nagyon okos, tudnak írni olvasni, minden olyan más és fura. És ők valóban így gondolkodnak. Több folyamat megy végbe a lelkükben: énközpontú, mágikus világukból átesnek egy teljesítményelvű közösségbe. Segítséget nyújtani nagyon egyszerűen lehet és kell.
Mi is voltunk valaha az ő helyzetükben, meséljük el élményeinket, kérdezzük a nagyszülőket, ha már nem emlékeznénk, és kérdezzük őket, ha szoronganak. A drasztikusan negatív érzések a hallgatáson kívül másként is jelentkezhetnek: állandó feszültséggel, körömrágással, bepisiléssel, hirtelen sírva fakadással. A hisztik, hangos szenvedések figyelemfelhívó jelek. Nem kell azonban rögtön szakemberhez fordulni, várjunk 1-2 hónapot, adjuk meg a lehetőséget a beilleszkedésre a megszokásra, és tegyük mindezt végtelen türelemmel.
Megkönnyíthetjük gyermekünk életét, ha már szeptember előtt 1-2 héttel rendszerességre szoktatjuk. Elég néhány aprósággal elkezdeni:
Olyan sportokkal, mint a futás, az úszás, vagy a gimnasztika, növelhetjük az agyba érkező vér oxigénszintjét, növelve a memória és a figyelem időtartamát. Már több vizsgálat is kimutatta, hogy a gyerekek több mint fele nem elég aktív, amiért az iskolával együtt a szülő is felelős. (Néhány könnyen megvalósítható ötletért kattintson ide! >>>)
Mint az autónak, úgy a testnek is szüksége van üzemanyagra, ezért ébredés után ajánlatos magas szénhidrát- és fehérjetartalmú reggeli fogyasztása.
Mindenkinek javasolt gyakran keveset enni, főétkezések között egy kis gyümölcsöt magunkhoz venni. A rendszeres étkezés szinten tartja a vércukrot, biztosítva a szervezet egyenletes energiaellátását.
Tipp: agyturbó csomag |
Mesterséges adalékoktól mentes gyermek multivitamin rágótabletta + Omega 3 halolaj kapszula a könnyebb tanulásért! Bővebb információ itt! >>> |
Nem lehet elégszer hangoztatni a különböző tápanyagok, vitaminok fontosságát! Ezeket adhatjuk gyermekeinknek étrendkiegészítő formájában, de mindig fektessünk nagy hangsúlyt az idénygyümölcsök és zöldségek megfelelő mennyiségben történő fogyasztására is!
Ha rengeteg – főként tengeri – halat eszünk, a benne található az omega-3 zsírsavak hatására agyműködésünk, memóriánk és koncentrációnk jelentősen javul, a gyermekek iskolai teljesítménye pedig jelentősen növekszik. Erre már számos kutatás rámutatott. Bővebben erről itt olvashat! >>>
Senkinek nem tesznek jót a magas zsír- és cukortartalmú, adalékanyagokkal tömött ételek, hát még a gyerekeknek! Felborítják a vércukorszintet, és megfosztják a szervezetet a legfontosabb tápanyagoktól. Ehelyett inkább nassoljanak gyümölcsöket! Almát például szinte minden évszakban lehet kapni!
Sajnos még mindig nagyon sok gyerek – és felnőtt is – vashiányos vérszegénységben szenved. Gyanakodhat, ha az alábbi tünetek közül legalább kettőt észlel: koncentrációzavar, feszültség, hangulatingadozás, rosszkedv, sápadt bőr, korábban nem jelentkező barna karikák a szem alatt.
Vetró Rita