Az izzasztó nyári hőségben sokak szerint nincs üdítőbb egy kellemes csobbanásnál a tenger vagy – jobb híján – a medence hűs vizébe.
A kismamák esetében sincs ez másképp, ám annak, aki pocakkal indul fürdőzni, nem árt néhány alapszabállyal tisztában lennie, hiszen a várandós nők minden veszélynek fokozottabban ki vannak téve, mint a többi strandoló. Ráadásul nekik nem csupán saját egészségükre kell ügyelniük, hanem a magzatot érő esetleges káros hatásokat is kerülniük kell.
Utazzunk várandósan?
Mindenki vágyik egy kis kikapcsolódásra, hosszabb-rövidebb nyaralásra, azonban az állapotos hölgyek sokszor csak félve, vagy pedig egyáltalán nem szánják rá magukat az utazásra. Úgy gondolom, egyetérthetünk azzal, hogy egy egészséges kismama a megfelelő óvintézkedések megtételével nyugodtan beiktathat egy rövidebb nyaralást. Ebben az időszakban célszerű pihentetőbb programot választani, hiszen a várandós nők könnyebben elfáradnak, így a hosszadalmas városnézések helyett inkább egy tóparti, vagy tenger melletti nyaralás, illetve strandolás nyújthat kellemesebb kikapcsolódást.
Kismamák a napon
-
Az egyik legfontosabb – az utóbbi időben már unásig ismételt, ám mindenki számára kötelező érvényű – regula, hogy 11 és 15 óra között ne tegyük ki magunkat közvetlen napfénynek, sőt jobb, ha a legforróbb napokon, amikor az UV-sugárzás is erősebb, a déli órákban a szoba árnyékába vonulunk vissza. A várandós hölgyeknek azonban a délelőtti és a délutáni órákban sem tanácsos hosszabb ideig napozni, ugyanis a testhőmérséklet megemelkedése káros hatással lehet a magzatra – ezért sem ajánlott például forró fürdőt venni, vagy termálvízben megmártózni a terhesség ideje alatt. Legjobb tehát, ha egy lombos fa árnyékába húzódnak, hiszen így megóvják bőrüket a leégéstől, ám eközben a fény – és általa a D-vitamin – áldásos hatásait is élvezhetik.
-
Azt sem árt tudni, hogy a várandóság időszakában lezajló hormonális változások következtében a hölgyek bőre jóval érzékenyebb lesz, így hamarabb leéghetnek, illetve könnyen kialakulhat napallergia azoknál is, akik korábban egyszer sem szenvedtek effajta problémáktól.
-
Természetesen a kismamákra is érvényesek azok az intelmek, amelyek a megfelelő minőségű napvédő krémek használatára, és a folyadék (nagy meleg esetén akár napi 3-4 liter) folyamatos pótlására vonatkoznak.
Pocakkal a vízben
A strandolás másik, igen sok dilemmát okozó kérdése, hogy merjenek-e vízbe merészkedni a kismamák, vagy inkább csak az árnyékban pihenve figyeljék a fürdőzőket. A gyakran igencsak eltérő vélemények ellenére úgy gondolom, egyetérthetünk azokkal a szakorvosokkal, akik szerint az egészséges kismamák a 30. hét előtt nyugodtan úszhatnak, azonban később, ha a méhszáj már nem teljesen zárt, akkor a fertőzések elkerülése végett célszerűbb a parton maradni.
Milyen fürdőhelyet válasszunk?
A víz minősége nem lényegtelen kérdés, hiszen a terhesség alatt a havi vérzés elmaradásának eredményeképpen a hüvely védekezőképessége csökkenhet.
-
Fontos tehát, hogy kerüljük a kétes tisztaságú vizeket (pl. a bányatavakat), és ha természetes vízben fürdünk, informálódjunk annak minőségéről.
-
Problémátlan terhesség esetén a kismamák nyugodtan választhatják a strandot, vagy az uszodát is, de itt szem előtt kell tartani a klóros víz hüvelyflórára gyakorolt esetlegesen káros hatását. Legcélszerűbb olyan fürdőhelyet választani, ahol babaúszást is szerveznek, ugyanis itt jobban figyelnek a víz minőségére, így az nagy valószínűséggel nem okoz problémát.
-
Kerülendők a különféle termálvizek, ugyanis a magas hőmérséklet – mint már korábban említettem – káros lehet a magzatra nézve, ráadásul a melegben a kórokozók elszaporodása is valószínűbb. A különféle ásványi és kémiai anyagokat tartalmazó gyógyvizek sem ajánlottak a terhesség ideje alatt.
-
Legjobb, ha kellemes hőmérsékletű – nem túl meleg, nem túl hűvös – fürdőhelyet választunk, ugyanis a túlságosan hideg víz méhgörcsöket okozhat.
Várandósan sem kell tehát elkerülnünk a strandokat, vagy lemondanunk a megszokott nyaralásról, csupán egy kis odafigyelés és fokozott óvatosság szükséges ahhoz, hogy mindenféle kellemetlen következmény nélkül gondoljunk majd vissza a vízparton töltött emlékezetes órákra.
Őri Katalin