Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

A köröm jelzései

Az első benyomáshoz hozzátartozik a szép, ápolt kéz. De míg a köröm alatti piszok igénytelenségről árulkodik, a rajta lévő fehér folt, gödröcske és még számos külső jegy bizonyos (hiány)betegségekre utal.

Azzá válunk, amit eszünk

Bármennyire hihetetlen, ez meglátszik külsőnkön is. Általánosságban elmondható, hogy a szépség belülről fakad, így a köröm növekedését és külső megjelenési formáját alapvetően a táplálkozás befolyásolja.

Fehér foltok a körmön

A köröm szarulemezei közé bejutó levegő hatására a körmön pont vagy csík alakú fehér foltok támadnak. Többnyire manikűrözés vagy a körömsáncot ért egyéb mechanikai ártalom okozza, de keletkezhet vitaminhiány következtében is.

Gödrök a körmön

A körömlemez felületén harántcsíkok, hosszanti barázdák, hasadékok és gödröcskék is előfordulhatnak, különösen 40 éves kor után. A sok kézmosás, mosószerek, zsíroldószerek, körömlakk tartós használata okozhat ilyen elváltozásokat, azonban létrejöhetnek általános betegségek során is. Leginkább mégis az elégtelen B-vitaminbevitelről árulkodik.

Töredezettség és szálkásság

Kialakulhat lokális vegyi ártalmak hatására (pl. lúgos mosószerek, erősen szárító zsíroldó szerek), illetve körömlakk gyakori használata következtében is. A szintetikus mosószerek, vegyi tisztítószerek szárító hatásának kivédésére ajánlatos védőkesztyűt használni.

Talán ez az egyik leggyakoribb probléma, jelezheti a legtöbb vitamin és ásványi anyag hiányát, valamint immunrendszerünk leggyengülését.

A szerkesztő kedvence: Highland NutriSilk

Speciálisan a szép és egészséges haj, bőr, köröm megtartására illetve ezen területeken kialakuló problémák kezelésére szolgáló készítmény. Tovább információért kattintson ide! >>>

„Dobverőujj”

A homorú, kanál alakú köröm ellentéte az óraüvegszerűen domború  és az úgynevezett „dobverőujj”, amely a végpercek megvastagodása és hosszan tartó vérkeringési zavar nyomán keletkezik.

A körömlemez leválása

A körömlemez részlegesen vagy sajnos teljesen leválhat az alapjáról. Ezt helyi gyulladások, erős mechanikai vagy hőhatás, különböző fertőző betegségek, mérgezések vagy ipari ártalmak okozhatják, sőt a gyakori kézmosás, a túlzott és helytelenül végzett manikűrözés is. Formalint tartalmazó körömkeményítők is leoldhatják a körmöt.

Súlyos általános betegségek miatt átmenetileg szünetelhet a körömtermelés. Ilyenkor jól látható határvonalban megszakadhat a körömlemez folytonossága.

Kemény köröm

A szokottnál keményebb a körme az idősebb embereknek. Megdurvulhat és megvastagodhat a köröm az ujjcsonttörés, égés, fagyás vagy különböző gyulladásos és vérkeringési zavarok következtében.

Szarvszerű köröm

A nagylábujjak körme, főleg idős egyéneken, olykor karom, illetőleg szarvszerű növedékké alakulhat. Túlgörbült körmöt okozhat szűk cipő viselése is, ilyenkor vágni sem lehet, csak reszelni. Ha a járást akadályozza, sebészileg el kell távolíttatni.

Benőtt köröm

Szűk, rövid cipők viselése és helytelen körömvágás miatt alakul ki. Ilyenkor a köröm széle a körömredőbe nő és körülötte fájdalmas gyulladás keletkezik.

Általános elszíneződés a körmön

Ha a vér valamilyen betegség – például tüdőtágulat vagy idült hörghurut – miatt nem szállít elegendő oxigént, a körmök színe és alakja megváltozhat.

Vetró Rita