Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Lábizzadás és bütyök

A kecses, szép női láb után megfordulnak a férfiak, irigylik azt a nők. Ám nem mindenkinek adatott meg. Sőt esetlegesen meg kell küzdeni olyan eltorzító betegségek mellett a lábszaggal is, mint a visszér, a lábgomba vagy éppen a bütyök.

Sokunk életét nehezíti meg a lábizzadás vagy éppen a bütyök. Míg az egyik a körülötte terjengő szag, és a csúszkáló cipő miatt, addig a másik a körülményes cipőhordás, az esztétikum, és az esetleges fájdalom jelentkezésekor okoz gondot.

Nedves, büdös – a láb izzadásáról

Az izzadás teljesen természetes dolog megfelelő helyen és hőmérsékleten, de bizonyos mennyiségben és szaggal már kórosnak mondható. Nem betegség, csak annak a jele. A lábizzadás erősségének megállapítása azonban szubjektív.

Egyértelmű oka tehát nincs, általában valamilyen betegséget, pl. keringési, emésztési problémát, acidózist, idegességet, stresszt, pajzsmirigy-rendellensséget vagy vérszegénységet jelez. Hibás lehet a mesterséges anyagból készült cipő és zokni is, mely nem engedi át a levegőt.

Ha megtaláljuk a lábizzadás mögött rejlő betegséget, természetesen azt is kell kezelni. Mivel a beilleszkedésünkben hátrányt okozhat, érdemes közvetlenül is foglalkozni a lábszag megszüntetésével.

Változtassunk lábbelink anyagán, és biztosítsunk lábunknak minél több szellőzést. Használjunk nedvességfelszívó betétet és lábhintőport, hogy lábunk száraz maradjon. A hemlockfenyő kérgének őrleményét is használhatjuk lábhintőporként.

A rendszeres lábfürdő legyen a lábápolás része, akkor is, ha nem izzad a lábunk. Izzadós lábnál gyakran vegyünk meleg vagy forró lábfürdőt (ha magas vérnyomásban vagy keringési betegségben szenvedünk, csak meleget).

A fürdővízbe tegyünk a következők közül: keserűsó, ecetes szódabikarbóna, levendula, mentol, körömvirág, szalmagyopár, tölgykéreg, nyírlevél. Tegyük a lábunkat 3-5 percre 35-38 °C-os vízbe, majd 10-30 másodpercre 24-26 °C-os hideg vízbe.

Ezt kétszer-háromszor ismételjük, s hideg vízzel fejezzük be. Utána alaposan töröljük meg lábunkat, majd dörgöljük be alkohollal.

Másik kezelési mód, hogy mindkét lábunkat pelyvafőzetbe vagy fenyőtűkivonatba mártott ruhába csavarjuk. A pakolás felszívja a felesleges anyagokat. Mindkét gyógynövény erősítő, gyógyító hatású.

Tíz napon belül 5-6 alkalommal tegyük fel ezt a borogatást, majd kéthetenként egyszer, és egészítsük ki a vádliig érő hideg-meleg kontrasztlábfürdővel. Ezek után elég lesz hetente egy lábfürdőt vagy borogatást alkalmazni.

További izzadáscsökkentő gyógynövények: zsálya, közönséges izsóp, tölgyfa és a mezei zsurló. Főzetükben szintén ajánlott megmártóztatni hetente lábainkat.

Tyúkszemnő a lábunkon

A bütyök a lábfej oldalán található fájdalmas duzzanat vagy kinövés, mely az öregujj ízesülésénél keletkezik. Oka, hogy az ízület csontját állandóan nyomja vagy dörzsöli a cipő, és az öregujjat a láb túlsó oldala felé hajlítja.

Általában akkor jön létre, ha valaki rendszeresen túl rövid vagy túl szűk cipőket visel. (Némelyeknél az öregujj rendellenes állása öröklött; az eredmény ugyanez.) Az állandó nyomás és dörzsölés eredményeként a lábujjban található folyadékkal töltött zsák (nyáktömlő) begyullad, végül bütyök keletkezik.

Kezelése: ha a bütyök már kialakult, a fájdalom kényelmes, tágas betétes cipő viselésével és kötéssel enyhíthető, mely védi a bütyköt a dörzsöléstől.

Állítólag a keserűsós lábfürdő is enyhíti a fájdalmat. A végleges gyógyuláshoz műtétre van szükség: a csontkinövés eltávolítására, sőt szükség esetén a csontok átrendezésére.

A lábfürdők felpuhítják a bütyköt és csökkentik a fájdalmat. Remek fertőtlenítő lábhintőpor a következő: egyenlő mennyiségű szárított és finomra őrölt síkosszilkéreg, viaszcserjekéreg és aranygyökér. Harisnyánkba, cipőnkbe szórjunk belőle egy keveset.

Segíti a bütyök puhítását, esetleg feloldását, ha naponta bedörzsöljük olíva- és ricinusolaj keverékével. Esténként, lefekvés előtt tapasszunk rá egy fokhagymaszeletet. Hatásos kezelés az is, ha citromlével kenegetjük a bütyköt reggel és este.

- ver -