Ki ne szeretne tündökölni a terhességi ideje alatt?! Sajnos nem minden kismamának adatik meg a fénylő, csillogó, és kellemes bőr és hajzuhatag. A hormonok mindent felzaklatnak!
A bőr állapotát a terhesség kétféle módon befolyásolhatja. Egyes esetekben az addig pattanásos arcbőr tisztává, üdévé és normális zsírosságúvá válik. A bőr minden nyugtalansága, problémája megszűnik. Még másoknál pont fordítva történik minden. Bőrük, hajuk zsírossá, ápolatlan jellegűvé válik.
Néhány kismama a terhesség alatt pattanásos lesz. Nem kell megijedni, pánikba esni! Lehetőség van szakszerű kozmetikai kezelésre, ami nem ártalmas, sőt nagyon hasznos és kellemes is. A bőr külső kezelése mindvégig alkalmazható a várandósság időszaka alatt.
Nyugodtan járhatunk kozmetikába, használhatunk arcápolókat. De törekedjünk arra, hogy mindig természetes anyagból készült kozmetikumokat használjunk!
Már a terhesség elején megjelenhetnek a májfoltok. A kismamák arcán az esetek 74% megtalálhatóak. Általában az ajkak körül a járomcsont tájékán, esetleg a homlokon. Mivel a terhesség és a szoptatás befejeztével magától eltűnik, szükségtelen a terhesség ideje alatti kezelésre. Mégis egy dologra érdemes odafigyelni.
A májfoltok napsütés hatására még erőteljesebbé válhatnak, mert a megnövekedett hormonszint és a napfény együttesen még több barnás fekete festékanyag, melanin termelésére serkenti a melanocitákat.
Ezért célszerű a szabadban fényvédő krémet használni. Májfolton kívül még előfordulhatnak anyajegyek. Kialakulásuk normális a terhesség ideje alatt, ám érdemes odafigyelni. Drasztikus változás esetén feltétlenül forduljunk orvoshoz.
Terhesség alatt a hormonok hatására megváltozik a hajszerkezet. Ugyanúgy, mint a bőrünknél itt is merőben új változások következnek be. Az eddig fénylő csillogó haj, pár nap alatt elkezd zsírosodni. Még a zsíros haj hirtelen csillogóvá, ragyogóvá válik.
A haj zsírosodását nem lehet megakadályozni, de kordában lehet tartani. Sűrűbben mossunk hajat, ám ezt sem szabad túlzásba vinni.
Terhesen lehet-e hajat festeni? Igenis meg nem is! Nincsenek bizonyítékok, kutatási eredmények arra, hogy veszélyezteti a magzatot, de mint minden kémiai szintetikus anyag a fejbőrön keresztül beszívódhat a bőrbe.
Kismamák esetén még allergiát is kiválthat. Nem ajánlatos használni terhesség alatt, de aki nem tud nélkül meglenni, az használjon természetes anyagokból készült hajfestékeket. A másik dolog, pedig, hogy a terhesség alatt a hajfesték nem mindig a várt eredményt, színárnyalatot hozza.
3 jó tanács! |
|
A terhesség alatt a nő egész szervezete fellazul, felpuhul. Még a haj és a köröm is veszít tartásából. Csökken a bőr rugalmassága.
A terhesség lezajlása után a szövetek feszessége, rugalmassága általában helyreáll, de ott, ahol a rugalmas rostok a bőrben végérvényesen tönkre mentek, feltöredeztek, terhességi csíkok maradtak.
A szövetek és testrészek helyreállítását kívülről is támogatni kell. A mellek megnövekedett terhét sem szabad a mell vékony, tágulékony bőrére bízni.
A szervezet által nagy mennyiségben termelt ösztrogén előidézheti a bőr kiszáradását, ezért figyelni kell a hidratálásra és a vízvisszatartásra.
A masszírozás a terhesség ideje alatt is kedvezően javítja a vérkeringést, frissít. A masszázsasztalon töltött pihenés hatására enyhül a fáradtságérzet, a reggeli émelygés és a terhességre jellemző egyéb kellemetlen tünetek.
A rendszeres masszázsterápia serkenti a nyirokrendszer működését, és megakadályozza a szervezetre ártalmas anyagok lerakódását. Növeli az energiát, és megszabadít a terhességgel együtt járó stressztől, testi-lelki feszültségektől. Tilosak azonban a gépi kezelési eljárások: az elektromos izomtorna, a gépi masszírozás, fogyasztás. Nem ajánlatos elektromos szőrtelenítést sem végezni.
Koczka Kinga