Havi baj, banyakór, mensi - akárhogy is hívjuk, minden nő átéli időről időre. A velejáró PMS kellemetlen tüneteinek okára és elmulasztására a választ mi sem tudjuk megadni. Enyhítésükre viszont van megoldás.
A premenstruációs szindróma (PMS) egy máig alig értett tünetegyüttes, mely a menstruációs ciklusok kezdetét megelőző hét-tíz napban jelentkezik. A tünetekért valószínűleg a progeszteron és ösztrogén nevű női nemi hormonok szintjének változásai a felelősek.
Tünetei lehetnek görcsök, puffadás, hangulatváltozások, folyadék visszatartás (ödéma), súlygyarapodás, ingerlékenység, fokozott étvágy, sóvárgás bizonyos ételek iránt, letargia, fáradtság, álmatlanság és az emlők puhasága, melyek a mentruációs ciklushoz köthetők. A PMS-ben szenvedő nők fele csak enyhe tünetekről számol be, a másik felük azonban ilyenkor igen komoly problémákkal küzd.
A tünetekről érdemes naplót vezetni, hogy láthassuk valóban a ciklussal függenek-e össze. E mellett így előre megjósolhatóak, és fel lehet készülni rájuk.
A PMS bármikor jelentkezhet a szülőképes korú nőkön, és általában a menopauzáig változatlan marad, bár a tünetek váltakozhatnak az egyes ciklusokban. Fiatal nőkön gyakrabban jelentkezik, és azok a nők hajlamosabbak rá, akiknek édesanyja is hasonló tünetekkel küzdött. A többgyermekes anyák, a mozgásszegény, illetve a stresszes életmódot folytatók szintén hajlamosabbak a PMS tüneteinek kialakulására.
Az ok és a pontos mechanizmus ismeretlen, de felételezik, hogy az ösztrogénre és progeszteronra való érzékenység áll a háttérben. Ennek okai a megváltozott agyi receptorok lehetnek.
Specifikus kezelés nem ismert, a tüneteket az azoknak megfelelő gyógyszerekkel szokták csillapítani. Ide tartoznak a fájdalomcsillapítók, enyhe fogamzásgátlók, vízhajtók, antidepresszánsok.
1. Cukros finomságok
A vércukorszint ingadozása, a cukros ételek fogyasztása befolyásolja a tünetek súlyosságát. Így javasolható, hogy a cukros ételeket iktassuk ki étrendünkből, akár hónapokra is, hogy észleljük a pozitív hatást.
2. "Sör, bor, pálinka" és társaik
Az alkoholfogyasztás szintén rontja a tüneteket, mivel befolyásolja a hormonális anyagcserét.
3. Kávé, tea, kóla
A koffein is károsan befolyásolja a tünetek kialakulását. Vizsgálatokban a több teát fogyasztó kínai nők és a több kávét fogyasztó amerikai egyetemista lányok között is nagyobb arányban jelentkeztek a tünetek.
E mellett az alacsony zsírtartalmú és a magasabb rosttartalmú diéta segít a tünetek enyhítésében. Így javasolt sok zöldség, teljes gabona és gyümölcs fogyasztása.
A táplálkozáson túl fontos a stresszmentes életmód, de ha ez nem kivitelezhető, legalább egy kis napi szintű relaxáció. A rendszeres testmozgás csökkenti a mell felpuhulás, a folyadék visszatartás és a depresszió kialakulásának valószínűségét.
Vitaminok közül az B6 vitaminnal végzett vizsgálatok egyértelműen meggyőzőek a hatékonyság tekintetében. Különböző források 50-400mg-os napi mennyiséget javasolnak legalább három hónapon keresztül. Fontos azonban hangsúlyoznunk, hogy a B6-vitamin önálló bevitele ilyen dózisokban, másik B vitaminok relatív hiányát okozhatja, így érdemesebb B-komplex formájában pótolni a B6 vitamint is.
Az E-vitamin szintén hatékony megelőző szer, bár a PMS-ben szenvedő hölgyeken nem mutatható ki E-vitamin hiány, 300 I.U feletti mennyiség hasznos lehet.
A Kálcium és magnézium fogyasztása szintén hozzájárul a tünetek enyhítéséhez, akár 40%-kal is. A magnézium e mellett a menstruációs migrént is javítja.
A PMS-ben szenvedő nőkben rossz a linolsav, gamma-linolsavvá (GLA) történő alakulása. Ebből igen nagy mennyiséget tartalmaz a ligetszépe olaj, de a borágó olajat is szokták ajánlani, melyek bevitele valóban csökkenti a PMS tüneteit.
A másik fontos növény a rövidágú poloskavész (Balck colosh, cimifuga racemosa), amely Németországban a PMS-re kifejezetten ajánlott összetevő.
A kínai hagyományos orvoslás a PMS tüneteinek enyhítésére a Dong quai nevű gyógynövényt javasolja.
Dr. Gulyás Tamás