Vitaminsziget Egészségről mindenkinek főoldalra

Finom nyári vitaminbomba: ribizli

Az igazi zamatos, vitamindús magyar ribizlit frissen sajnos csak nagyon rövid ideig élvezhetjük: júniustól július közepéig. Éppen ezért érdemes minél többet feltankolni belőle a hűvösebb napokra!

A ribizli gyógyító hatása

A ribizlinek két típusát ismerjük: a pirosat és a feketét. A feketeribizli kevésbé ismert, pedig már a középkorban is eszményi gyógynövényként tartották számon. Gyakran használták fájdalmas izmoktól, merev ízületektől szenvedő pácienseknél. A modern orvostudomány bizonyította gyógyító erejét. Rendkívül jó hatású az ízületekben lerakódott kristályok eltávolításánál (köszvénynél), és segít leküzdeni a fáradtságérzetet. Szerepe van a vérképzésben, fogyasztása ajánlott a vérzékenységben szenvedőknek.

A feketeribizli levelének magas a flavonoid- és a procianidin-tartalma. A gyümölcs a C-vitamin mellett E- és B-vitamint, valamint karotint és vasat is tartalmaz. Magjának zsíros olaja gazdag gamma-linolénsavban, melynek a neurodermatitisz (krónikus, erős viszketéssel járó bőrbetegség) kezelésében egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítanak. A levélből készített tea vizelethajtó hatású, de fogyasztható magas vérnyomás, vesebaj esetén is.

A piros ribizli a csontok és a fogak felépítését segíti, magas C-vitamin tartalmának köszönhetően pedig véd a skorbut ellen. Fogyaszthatjuk bátran a magját is, mivel a bélperisztaltikára nagy hatást fejt ki (megindítja a bélmozgást). A petrezselyemlevél és a gyermekláncfű mellett a legjobb természetes vízhajtó.

A vörös ribizli 6 g fehérjét, 12 g zsírt, 70 g szénhidrátot, 7 g szerves sót, 43 g rostot tartalmaz, ezzel szemben a fekete ribizliben 9 g fehérje, 20 g zsír, 95 g szénhidrát, 6 g szerves só és 38 g rost található kilogrammonként.

Ribizli: az érzékeny bőr álma

A ribizliből készült olaj kifejezetten érzékeny bőrűeknek ajánlott! A bogyós gyümölcs magja olyan zsiradékot tartalmaz, amely nagyon hasonlít a bőrünkben találhatóhoz. Mivel a bőr zsírtartalma folyamatosan változik, ingadozik, könnyen fel tudja venni, és gyorsan be is tudja építeni ezeket a növényi zsiradékokat. A ribizliolaj megnyugtatja az érzékeny bőrt, ápolja a száraz, érdes részeket, és csillapítja a viszketést.

Ribizli tea: csészényi egészség

A feketeribizli íze kissé fanyar, mégis kiválóan használható lekvárként, szörpként, borként, süteményként. Levelét, húsát teaként is elkészíthetjük. Próbáljunk olyan készítményt választani, ami nem tartalmaz aromát, csak szárított ribizlit. Ízesítésére nyírfacukrot, steviát, mézet, vagy nádcukrot használjunk. A tea elkészítésekor fontos, hogy a készítményt ne főzzük, hanem forrázzuk!

Fontos tudnivalók a feketeribizli teáról:

Feketeribizli szörp recept

Ez egy kipróbált, régóta jól bevált feketeribizli szörp recept!

Hozzávalók: 1 liter feketeribizlilé (rosttal), 0, 75 l forralt majd lehűtött víz, 40-45dkg nádcukor vagy nyírfacukor

Elkészítés:

Piros ribizli szörp recepz

A piros ribizli szörpöt hasonló módon készítjük, de ehhez - mivel leve nem olyan sűrű - nem kell vizet adnunk, csak kb. 35-40 dkg nyírfa- vagy nádcukrot. Esetleg málnát is érdemes lehet hozzákeverni.

Egészséges ribizlifagylalt recept

Hozzávalók: joghurt, ribizli, nád- vagy nyírfacukor

Elkészítés: Mossuk meg a ribizlit, majd speciális ribizlidarálóval vagy paradicsomdarálóval daráljuk le. Az elkészült ribizlihez adjunk nyírfa- vagy nádcukrot és joghurtot, ízlés szerinti mennyiségben, majd jól keverjük össze. Az elkészült krémet 3-4 órára tegyük mélyhűtőbe. Díszítésre mentalevelet vagy citromfüvet használhatunk.

Jó étvágyat!

Koczka Kinga