Az érelmeszesedés egy érdekes fogalom. Ilyen betegség ugyanis nincs. Tudjuk, hogy meszes plakkok (csomók) le tudnak rakódni az érfalakon, és ha azok megrepednek, akkor az ott keletkező alvadék elzárhatja az eret, ha a plakk lassan nő, akkor fokozatosan beszűkíti az eret, de az erek csak úgy nem “meszesednek el”. Márpedig a fogalom ezt sugallja.
Az erek falának rugalmassága csökkenhet, romolhat a kisebb erek keringése, de sokszor a vér áramlása romlik és nem is az erek a hibásak. Bár a fogalom zavaros éppúgy, ahogy a javasolt kezelések is, de van egy-két alapelv, amit érdemes betartani. Csakhogy nem maga az érelmeszesedés az, amit meg kell célozni, hanem az egész problémakört. Nevezetesen a rugalmatlan ereket, a vér rossz áramlási körülményeit, a vérzsír szintek zavarait. Összefoglaló névvel ezeket szív- és érrendszeri betegségeknek nevezzük.
Természetesen jobb megelőzni a bajt, mint kezelni, és ez esetben ez még jobban igaz, mint sok más betegség esetén.
Sokat lehet írni a témáról, de a szív és érrendszeri betegségek egyik legfontosabb rizikótényezője a mai napig a dohányzás. Épp ezért annak elhagyása már rövidtávon is segít, de tudni kel, hogy hosszútávú dohányos időszakot követően a kockázat 5-10 év elteltével esik vissza a nem dohányzók szintjére.
Legtöbbször a magas koleszterin és trigliceridszintet említik, mivel zsírokról van szó rögtön a zsírmegszorítás kerül előtérbe. Ez azonban egy általános iskolás gyermek logikai szintjének megközelítése, az emberi szervezet ennél sokkal bonyolultabb. A zsíranyagcsere zavarainak hátterében legnagyobbrészt a túlzott cukor és finomított szénhidrát fogyasztás áll. Ezen túl az anyagcsere romlása és a máj anyagcsere zavara is fontos tényező. Az anyagcsere szempontjából pedig a pajzsmirigy csökkent működése az, amit mindenképpen kerülni kell.
Nők esetén menopauzát követően az ösztrogén hiánya férfiak esetén a tesztoszteronszint csökkenése, ami a kockázatot növelheti. Mindkét esetben érdemes bevetni a fermentált szójaizoflavonokat, illetve intenzív, de nem hosszantartó testmozgásra kell törekedni.
A krónikus feldolgozatlan stressz, az időzavar, a rohanás, a feszültségek benntartása és a rejtett agresszió, mind kockázati tényezőként szerepelnek. “Amilyen merev vagy, olyan merevek az ereid is!”. Mindenképp érdemes valamilyen stressz levezető technikát elsajátítani. Ilyen lehet a jóga, a progresszív relaxáció, az autogén tréning vagy az EFT (Emotional Freedom Technic).
A keringő vér megfelelő áramlása fontos, főként a kiserek és hajszálerek keringése szempontjából. Nem is gondolnánk, de a megfelelő emésztési folyamatok ennek alapfeltételei. A rostfogyasztás, ami megnöveli a táplálék bélrendszerben maradását, a probiotikumok és az emésztőenzimek pedig mind javíthatnak a rossz áramlási paramétereken. Az oxidatív stressz vérünkre is hatással van, ami a vértesteket összecsapzódásra készteti, így a megfelelő antioxidáns bevitel fontos megelőző szereppel bír. Meg kell említeni a lágy lézerrel történő kezelést is, ami direkt keringésjavító hatással bír.
Dr. Gulyás Tamás